Latem zadbaj o swój kręgosłup – praktykuj jogę!
Według statystyk 80% Polaków cierpi na bóle kręgosłupa, a co trzecie dziecko ma wady postawy. Jak potwierdzają liczne badania, rozwiązaniem tych problemów może być praktyka jogi.
Według statystyk 80% Polaków cierpi na bóle kręgosłupa, a co trzecie dziecko ma wady postawy. Dodatkowo, jak wynika z badania Instytutu PBS, zaledwie co piąty Polak zawsze stara się utrzymywać prawidłową postawę ciała i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa[1]. Jak potwierdzają liczne badania, rozwiązaniem tych problemów może być praktyka jogi. Lato to doskonały moment, aby zacząć dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych i rozpocząć praktykę jogi. O tym, jak i dlaczego warto zacząć ćwiczyć jogę opowiada Wiktor Morgulec – dyplomowany nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyengara.
Lato – czas na zdrowy kręgosłup!
Praktyka jogi w połączeniu ze zdrową dietą przynosi spektakularne efekty. Nie bez powodu joga często jest zaliczana do grupy ćwiczeń fizyczno-psychicznych, których głównym wyznacznikiem jest równoczesne doskonalenie ciała, ducha i umysłu. Biorąc pod uwagę, że statystyczny Polak spędza w pozycji siedzącej ok. 12 godzin dziennie, letni czas, kiedy słoneczne dni są coraz dłuższe, jest dodatkową motywacją do tego, by zadbać o swoje zdrowie i kręgosłup.
Zajęcia z jogi dla kręgosłupa są dedykowane osobom, które już mają problem z plecami lub po prostu chcą, w ramach profilaktyki, wzmocnić kręgosłup. Joga dla kręgosłupa to specjalnie wybrany zestaw pozycji jogi, które regularnie i poprawnie wykonywane przynoszą odczuwalną ulgę i wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Takie zajęcia zawsze powinny być prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela jogi, będącego jednocześnie doświadczonym fizjoterapeutą. Praktyka w fizjoterapii w połączeniu z jogą jest bowiem jedną z najskuteczniejszych form troski o zdrowy kręgosłup – tłumaczy Wiktor Morgulec.
Joga zmienia nie tylko ciało
Zgodnie z wynikami badań, przeprowadzonymi przez naukowców z Group Health Research Institute w Seattle, praktyka jogi zmniejsza dolegliwości bólowe pleców. Również zdaniem naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia pod kierownictwem doktor Kimberly Williams z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii praktyka jogi nie tylko znacznie niweluje dolegliwości bólowe, ale także pozytywnie wpływa na ogólne możliwości ruchowe i poprawę nastroju[2].
Pierwszy raz z jogą zetknąłem się ponad 15 lat temu – opowiada Wiktor Morgulec i dodaje: Pamiętam swoje zdziwienie po pierwszych zajęciach, kiedy wydawało mi się, że jestem bardzo silny i sprawny, a okazało się, że totalnie wymiękłem. Jednocześnie bardzo spodobał mi się ten „wycisk”. Praktyka jogi sprawiała, że stałem się bardziej zdyscyplinowany życiowo i otwarty na innych. Dodatkowo oczywiście znakomicie się czułem. Teraz, po ponad 15 latach intensywnej praktyki, po prostu nie wyobrażam sobie dnia bez jogi.
Gdzie zacząć ćwiczyć jogę?
Jogę można ćwiczyć pod okiem doświadczonych nauczycieli – joginów w szkołach jogi lub w klubach fitness, przygodę z jogą można rozpocząć także podczas wakacyjnego wyjazdu. O czym jednak trzeba zawsze pamiętać?
Jogę najlepiej zacząć ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Jego wiedza i umiejętności będą niezbędne do tego, aby poprawnie wykonywać ćwiczenia. Przed wyborem miejsca, gdzie będziemy ćwiczyć jogę, warto sprawdzić, jakie kwalifikacja ma wybrany przez nas nauczyciel. Czy jest dyplomowanym instruktorem czy może uczestniczył w szkoleniu nauczycielskim. Czy kształcił się w kraju czy za granicą. Choć i tak ostateczna weryfikacja tych informacji nastąpi podczas pierwszych zajęć. Jeśli chodzi o szkoły jogi czy kluby fitness, gdzie prowadzone są zajęcia to zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje plusy. W przypadku szkół jogi zajęcia prowadzi kilku nauczycieli, co pozwala na wybór tego, który najlepiej nam odpowiada. Zaś kluby fitness mają te zaletę, że w ramach wykupionego karnetu, można uczestniczyć także w innych zajęciach – tłumaczy Wiktor Morgulec.
Czy joga jest dla dzieci?
Jak wynika ze statystyk ok. 80% polskich dzieci ma różne wady postawy. Zajęcia korekcyjne lub zwracanie uwagi „nie garb się” czy „siedź prosto” niestety nie przynoszą oczekiwanych efektów.
W przypadku dzieci i okresu ich rozwoju najważniejszy jest ogólnie pojęty wszechstronny ruch, niekoniecznie muszą to być zajęcia jogi. Joga dla dzieci jest najbardziej zalecana wtedy, gdy najmłodsi mają problemy z koncentracją i skupieniem. Dzieci nie powinny długo przebywać w statycznych pozycjach, dlatego zajęcia jogi dla najmłodszych, w przeciwieństwie do zajęć dla dorosłych, charakteryzują się dużo większym dynamizmem. Prowadząc przez wiele lat zajęcia jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie, zauważyłem, że dzieci, które ćwiczą nie tylko są sprawniejsze, ale także lepiej czują swoje ciało. Moje dzieci od czasu do czasu ćwiczą jogę, ale nie jest to ich jedyna forma aktywności. Podczas zimy razem gramy w hokeja lub jeździmy na nartach, a latem pływamy. W przypadku najmłodszych i troski o ich kręgosłup najważniejszy bowiem jest ruch – podsumowuje Wiktor Morgulec.
Więcej na temat wyjazdów i jogi dowiesz się więcej na: www.joga.waw.pl
[1] Badanie „Dolegliwości układu ruchu” zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie ENEL-MED
[2] Więcej na temat badań można przeczytać na stronie joga.waw.pl