Laserowe leczenie nietrzymania moczu – kompendium wiedzy

Nietrzymanie moczu to bardzo kłopotliwe i nieprzyjemne schorzenie, które z roku na rok dotyka coraz więcej kobiet. W Polsce z tą dolegliwością zmaga się kilka milionów kobiet.

Główną przyczyną nietrzymania moczu jest przede wszystkim nadmierne rozciągnięcie pochwy w wyniku porodu. Warto wspomnieć również i o tym, że powodem nietrzymania moczu może być również wiek. Dolegliwość ta zdecydowanie częściej występuje u kobiet po okresie menopauzy. Mięśnie, które podtrzymują narządy moczowe ulegają rozluźnieniu, przez co znacząco zmienia się kąt nachylenia cewki moczowej i pojawiają się mniejsze lub większe problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

W Polsce, jak i zresztą na całym świecie, coraz większym zainteresowaniem cieszy się laserowe leczenie nietrzymania moczu. Leczenie laserem to nowoczesna terapia, polegająca w dużym skrócie na nieablacyjnym i fototermicznym obkurczeniu pochwy. Do specjalistycznych zabiegów wykorzystuje się precyzyjny laser przy pomocy którego można stopniowo przywracać sprężystość mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. Co warte podkreślenia, laserowe leczenie nietrzymania moczu nie wymaga znieczulenia, dlatego też zabieg ten cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Głównym zadaniem zabiegu jest nie tylko poprawienie kąta cewkowo-pęcherzowego, ale również wzmocnienie powięzi pochwowo-pęcherzowej. Dzięki laserowi można stymulować włókna kolagenowe śluzówki do stopniowego namnażania.

Kto powinien skorzystać z zabiegu?

Na zabieg powinny zapisać się wszystkie te kobiety, które zauważą pierwsze objawy nietrzymania moczu. Jak wcześniej zostało wspomniane, dolegliwości mogą najczęściej pojawiać się w czasie ciąży i po porodzie. Pamiętać należy o tym, że im wcześniej zacznie się leczenie nietrzymania moczu, tym lepsze efekty będzie można uzyskać, dlatego też warto jak najszybciej skonsultować się z doświadczonym lekarzem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Laserowy zabieg przeprowadzany jest zawsze ambulatoryjnie w warunkach gabinetu ginekologicznego. Przed zabiegiem należy wykonać badania cytologiczne. Kobiety, które zmagają się z dodatkowymi chorobami, powinny przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest nieuregulowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne i padaczka. Z zabiegu nie mogą skorzystać także kobiety z infekcjami pochwy i pacjentki, które otrzymały nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

Jakie są wyniki zabiegu?

Jak powszechnie wiadomo, włókna kolagenowe potrzebują odpowiedniego czasu na regenerację, dlatego też pierwsze satysfakcjonujące efekty zabiegu odczuwane są dopiero po miesiącu. W niektórych przypadkach proces przebudowy może trwać dłużej (nawet do 6 miesięcy). Zazwyczaj jeden zabieg laserowy wystarcza, aby pozbyć się kłopotliwego schorzenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (72 głosów, średnia: 3,83 z 5)
zapisuję głos...