Laserowa korekcja wzroku – czy warto?

Wiedziałyście, ze zabiegi laserowe umożliwiają już zmianę koloru tęczówki? Laserowa korekcja wzroku poza tą estetyczną funkcją umożliwia bezbolesne wyeliminowanie wad wzroku i wielu chorób oczu. Co wiemy o współczesnych zabiegach laserowych ? Jakie jeszcze znajdują zastosowanie? Jak działają?  Zapraszamy!

Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane przez doświadczonych lekarzy należą do jednych z najbardziej nowoczesnych i bezpiecznych metod leczenia wad wzroku. Co ważne z punktu widzenia pacjenta, są całkowicie bezbolesne, a przeprowadzenie całej procedury zabiegu trwa zaledwie kilkanaście minut. Dobre widzenie powraca do kilki dni od chwili przeprowadzenia zabiegu. A co najważniejsze, pozwala raz na zawsze pożegnać się z okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Zobacz też: Zdrowa rodzina – jak jeść i żyć zdrowo ?

Close up of a female eye

Laserowa korekcja wzroku – Zmiana koloru tęczówki

Przed kilkoma miesiącami w mediach pojawiła się informacja o nietypowym zastosowaniu lasera. Poprzez naświetlanie punktowe możliwe jest usunięcie melaniny z zewnętrznej części tęczówki, a tym samym trwała zmiana koloru oczu z brązowego na niebieski. Podobno na efekt końcowy po zrealizowanym zabiegu trzeba poczekać około 3 tygodni. Nadal nie wiadomo, jaki będzie koszt takiego zabiegu, natomiast spodziewać się można cen raczej z wyższej półki. Chociaż zmiana koloru oczu wydaje się nieco egzotycznym pomysłem, być może już niedługo taka usługa pojawi się w powszechnie dostępnych gabinetach i klinikach okulistycznych. Na razie nie wiadomo jednak, jakie ryzyko może wiązać się z tego typu ingerencją w narząd wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – Wady wzroku i choroby oczu

Nie będzie to jednak przełomowy moment dla zastosowania lasera w okulistyce. Zabiegi z jego wykorzystaniem od ponad 30 lat skutecznie pomagają w walce z wadami i chorobami oczu. W ostatnich latach należą do nich w szczególności takie schorzenia jak zaćma, jaskra czy odwarstwianie siatkówki – a te choroby mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Trudno więc wyobrazić sobie, jaki byłby stan współczesnej okulistyki gdyby nie tego typu urządzenia. Zwłaszcza, że obecnie większość zabiegów wykorzystujących laser trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ponadto jego szerokie zastosowanie pozwala nie tylko na leczenie różnego rodzaju schorzeń, ale również na zabiegi natury estetycznej.

Laser jest niezastąpiony przede wszystkim w korekcji wad wzroku. Według badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6% Polaków poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku. Nie jest to wynik zaskakujący, biorąc pod uwagę, że znakiem naszych czasów stał się atrakcyjny wygląd. Noszenie okularów na co dzień pozostaje dla wielu osób nie w pełni akceptowanym przymusem, z którym muszą się pogodzić. Zwłaszcza, kiedy nagle okazuje się, że niebadany od dłuższego czasu wzrok uległ pogorszeniu i z dnia na dzień trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Poza tym zdarzają się i takie sytuacje, gdzie doskonały wzrok jest wymogiem w wykonywanym zawodzie.

Polecamy również: Refundowane dziecko – co rząd robi dla par, które nie mogą mieć dzieci?

Najbardziej nowoczesne zabiegi laserowej korekcji wad wzroku pozwalają na wyeliminowanie nie tylko krótkowzroczności i dalekowzroczności, ale również astygmatyzmu. Polegają one na modyfikacji kształtu rogówki przy pomocy lasera tak, aby ogniskowanie światła na siatkówce umożliwiało prawidłowe widzenie. Sam zabieg jest poprzedzony badaniem kwalifikacyjnym, które pozwala wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, jak na przykład postępująca wada wzroku, jaskra, stany zapalne oczu czy zespół suchego oka. Po odbyciu badania okulista informuje o jego wyniku, a w przypadku pozytywnego rezultatu proponuje najbardziej optymalną metodę zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku – Na czym polega?

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonuje się z zastosowaniem lasera excimerowego oraz femtosekundowego. Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku na przykład: FemtoLASIK, Aspheric LASIK, Personal LASIK, Tissue Saving LASIK czy IntraCOR – nowoczesny i najmniej inwazyjny zabieg laserowej korekcji starczowzroczności.

Specjaliści z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok stosują między innymi FemtoLASIK, czyli metodę z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie lasera femtosekundowego. Dzięki niemu chirurg może dostosować płatek rogówki poprzez określenie jego średnicy, grubości oraz pozycji zaczepienia. Komputer układa program tworzenia płatka rogówki dla każdego pacjenta indywidualnie. Nacięcie jest zaprogramowane i wykonywane z dokładnością do tysięcznych części milimetra. Zabieg jest bezbolesny i wymaga krótszej rekonwalescencji, a doskonałe rezultaty są wynikiem przewidywalności i niezwykłej precyzji wykonania zabiegu. Metoda ta gwarantuje doskonałe efekty nawet w przypadku bardzo dużych wad wzroku.

Nie można jednak zapominać o codziennym dbaniu o nasze oczy. Zła dieta czy długie godziny spędzane przed ekranem komputera nie pozostają bez skutku dla narządu wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w okulistyce możemy odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku oraz schorzeniami oczu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (90 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  12 czerwca 2015 07:27

  Zmiana koloru tęczówki to dla mnie lekka przesada 🙂 Ale w kwestiach zdrowotnych, wykorzystanie lasera do leczenia chorób oczu i korekcji wzroku, będzie pomocne wielu osobom.

  Odpowiedz
 2. martucha180  12 czerwca 2015 08:23

  Szkoda, ze nie wszystkie wady wzroku można leczyć laserem.

  Odpowiedz
 3. basiaj  12 czerwca 2015 09:08

  To wspaniale, że są takie nowoczesne metody.

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  12 czerwca 2015 09:26

  Nie wiedziałam,że nawet kolor oczu można zmienić. Paranoja.

  Odpowiedz
 5. gosia141088  12 czerwca 2015 14:10

  wow można juz nawet kolor teczowki zmienic :O szkoda ze nie mam kasy na tkie operacji 😛 ale chyba operacje laserowa przeprowadza się od większej wady np. -7 niestety lub stety jeszcze tyle nie mam ale myślę ze zdecydowałabym się na taką opercje

  Odpowiedz
 6. bbo  12 czerwca 2015 14:40

  Wzrok jest bezcenny…

  Odpowiedz
 7. Hidari11  12 czerwca 2015 17:12

  warto, by uwolnić się od szkieł, które osłabiają wzrok

  Odpowiedz
 8. scrabble  12 czerwca 2015 20:31

  Wiem, że ceny są wysokie ale na pewno warto. Bliska mi osoba robiła taki zabieg i mówi, że żałuje tylko tego, że tak późno się na niego zdecydowała 🙂

  Odpowiedz
 9. gosia56  12 czerwca 2015 21:53

  Szkoda, że nie ma informacji o tym co tak istotne czyli tym, ze nie ma sensu robić zabiegu przed porodem.

  Odpowiedz
 10. lola.92  14 czerwca 2015 10:57

  Gdybym miała możliwość to na pewno poddałabym się takiemu zabiegowi. Nie żebym nie lubiła nosić okularów, bo w sumie czuję się w nich dobrze i ludzie mówią, że ładnie w nich wyglądam, ale czasami pewne sytuacje są uciążliwe np. zimą gdy parują na potęgę, albo w gdy pada deszcz, ale także gdy chce się oglądać film na leżąco a przecież żeby dobrze widzieć to trzeba mieć okulary, ale dla wygody leżenia najlepiej byłoby je zdjąć. Może kiedyś dorobię się na tyle, że będzie mnie stać na taki zabieg korekcji wzroku.

  Odpowiedz
 11. Patriszia  16 czerwca 2015 07:18

  Mam wadę wzroku, ale chyba póki co nie podjęłabym się takiego zabiegu. Boję się, że poszłoby coś nie tak i byłoby gorzej.

  Odpowiedz
 12. roszponka  8 lipca 2015 16:12

  Mam osiemnaście lat, myślicie, że mogłabym zmienić sobie kolor tęczówki przy okazji korekcji mojej wady -3? :/

  Odpowiedz
 13. izka  9 lipca 2015 11:14

  Czytaj uważnie – zmiana koloru oczu nie jest jeszcze czymś normalnym, pewnie minie wiele lat, zanim to wprowadzą. Ale odpowiadając na inne pytania, to nie powinno się robić korekcji wzroku za młodu bo gałka oczna jeszcze ci rośnie! Mój TŻ robił zabieg w Lexum (teraz to się inaczej nazywa)w wieku 24 lat i to był bardzo optymalny czas – mogl bez problemu zaplanowac cały proces od pierwszej wizyty po samą operację, która nota bene trfa tylko chwilkę.

  Odpowiedz
 14. Jadwiga  5 stycznia 2019 18:01

  Ja miałam Lentivu u dr Michnowskiego w Białymstoku. Mega dużo stresu, ale wszystko się udało. Z -5,00 na 0,00 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany