Laserowa korekcja wzroku – czy warto?

Wiedziałyście, ze zabiegi laserowe umożliwiają już zmianę koloru tęczówki? Laserowa korekcja wzroku poza tą estetyczną funkcją umożliwia bezbolesne wyeliminowanie wad wzroku i wielu chorób oczu. Co wiemy o współczesnych zabiegach laserowych ? Jakie jeszcze znajdują zastosowanie? Jak działają?  Zapraszamy!

Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane przez doświadczonych lekarzy należą do jednych z najbardziej nowoczesnych i bezpiecznych metod leczenia wad wzroku. Co ważne z punktu widzenia pacjenta, są całkowicie bezbolesne, a przeprowadzenie całej procedury zabiegu trwa zaledwie kilkanaście minut. Dobre widzenie powraca do kilki dni od chwili przeprowadzenia zabiegu. A co najważniejsze, pozwala raz na zawsze pożegnać się z okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Zobacz też: Zdrowa rodzina – jak jeść i żyć zdrowo ?

Close up of a female eye

Laserowa korekcja wzroku – Zmiana koloru tęczówki

Przed kilkoma miesiącami w mediach pojawiła się informacja o nietypowym zastosowaniu lasera. Poprzez naświetlanie punktowe możliwe jest usunięcie melaniny z zewnętrznej części tęczówki, a tym samym trwała zmiana koloru oczu z brązowego na niebieski. Podobno na efekt końcowy po zrealizowanym zabiegu trzeba poczekać około 3 tygodni. Nadal nie wiadomo, jaki będzie koszt takiego zabiegu, natomiast spodziewać się można cen raczej z wyższej półki. Chociaż zmiana koloru oczu wydaje się nieco egzotycznym pomysłem, być może już niedługo taka usługa pojawi się w powszechnie dostępnych gabinetach i klinikach okulistycznych. Na razie nie wiadomo jednak, jakie ryzyko może wiązać się z tego typu ingerencją w narząd wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – Wady wzroku i choroby oczu

Nie będzie to jednak przełomowy moment dla zastosowania lasera w okulistyce. Zabiegi z jego wykorzystaniem od ponad 30 lat skutecznie pomagają w walce z wadami i chorobami oczu. W ostatnich latach należą do nich w szczególności takie schorzenia jak zaćma, jaskra czy odwarstwianie siatkówki – a te choroby mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Trudno więc wyobrazić sobie, jaki byłby stan współczesnej okulistyki gdyby nie tego typu urządzenia. Zwłaszcza, że obecnie większość zabiegów wykorzystujących laser trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ponadto jego szerokie zastosowanie pozwala nie tylko na leczenie różnego rodzaju schorzeń, ale również na zabiegi natury estetycznej.

Laser jest niezastąpiony przede wszystkim w korekcji wad wzroku. Według badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6% Polaków poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku. Nie jest to wynik zaskakujący, biorąc pod uwagę, że znakiem naszych czasów stał się atrakcyjny wygląd. Noszenie okularów na co dzień pozostaje dla wielu osób nie w pełni akceptowanym przymusem, z którym muszą się pogodzić. Zwłaszcza, kiedy nagle okazuje się, że niebadany od dłuższego czasu wzrok uległ pogorszeniu i z dnia na dzień trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Poza tym zdarzają się i takie sytuacje, gdzie doskonały wzrok jest wymogiem w wykonywanym zawodzie.

Najbardziej nowoczesne zabiegi laserowej korekcji wad wzroku pozwalają na wyeliminowanie nie tylko krótkowzroczności i dalekowzroczności, ale również astygmatyzmu. Polegają one na modyfikacji kształtu rogówki przy pomocy lasera tak, aby ogniskowanie światła na siatkówce umożliwiało prawidłowe widzenie. Sam zabieg jest poprzedzony badaniem kwalifikacyjnym, które pozwala wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, jak na przykład postępująca wada wzroku, jaskra, stany zapalne oczu czy zespół suchego oka. Po odbyciu badania okulista informuje o jego wyniku, a w przypadku pozytywnego rezultatu proponuje najbardziej optymalną metodę zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku – Na czym polega?

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonuje się z zastosowaniem lasera excimerowego oraz femtosekundowego. Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku na przykład: FemtoLASIK, Aspheric LASIK, Personal LASIK, Tissue Saving LASIK czy IntraCOR – nowoczesny i najmniej inwazyjny zabieg laserowej korekcji starczowzroczności.

Specjaliści z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok stosują między innymi FemtoLASIK, czyli metodę z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie lasera femtosekundowego. Dzięki niemu chirurg może dostosować płatek rogówki poprzez określenie jego średnicy, grubości oraz pozycji zaczepienia. Komputer układa program tworzenia płatka rogówki dla każdego pacjenta indywidualnie. Nacięcie jest zaprogramowane i wykonywane z dokładnością do tysięcznych części milimetra. Zabieg jest bezbolesny i wymaga krótszej rekonwalescencji, a doskonałe rezultaty są wynikiem przewidywalności i niezwykłej precyzji wykonania zabiegu. Metoda ta gwarantuje doskonałe efekty nawet w przypadku bardzo dużych wad wzroku.

Nie można jednak zapominać o codziennym dbaniu o nasze oczy. Zła dieta czy długie godziny spędzane przed ekranem komputera nie pozostają bez skutku dla narządu wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w okulistyce możemy odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku oraz schorzeniami oczu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...