Laserowa korekcja wzroku, kto może poddać się zabiegowi?

Laserowa korekcja wzroku są skutecznie redukuje lub nawet likwiduje krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.  To metoda, która umożliwiła wielu osobom cieszenie się życiem bez okularów. Aby móc jednak poddać się zabiegowi, trzeba przejść badanie kwalifikujące i upewnić się, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Kto może poddać się zabiegowi, a dla kogo nie jest on wskazany?

wada-wzroku-korekcja-laserem

Intensywny rozwój chirurgii refrakcyjnej okazał się rewolucją, dzięki której osoby z wadami wzroku mogą pozbyć się okularów raz na zawsze. Obecnie laserowa korekcja wady wzroku jest bezpieczna, okres rekonwalescencji skrócony, a metodę wykonania zabiegu można dopasować indywidualnie do każdego pacjenta. Jednak przed interwencją chirurgiczną konieczne jest wykonanie kilku badań, na podstawie których lekarz stwierdzi, czy możliwe jest wykonanie zabiegu oraz jaka metoda operacyjna dla danego pacjenta będzie najlepsza. Kto może poddać się zabiegowi, jakie są wymagania i przeciwwskazania, radzi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku ?

Jednym z głównych kryteriów kwalifikacji do laserowej korekcji jest wiek oraz stabilna wada wzroku. Osoba poddająca się zabiegowi powinna mieścić się w przedziale wiekowym 18-55 lat. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18 roku życia. Aby możliwe było wykonanie zabiegu, pacjent musi odbyć badanie kwalifikujące, na podstawie którego lekarz stwierdzi, czy zabieg może zostać przeprowadzony.

Proces kwalifikacji do zabiegu rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki obejmującej: badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, komputerowe oraz subiektywne badanie refrakcji, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiar grubości rogówki, topografie rogówki oraz badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Po uzyskaniu wszystkich wyników, lekarz informuje pacjenta czy wada może być korygowana i jaką metodą. – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Zabiegi korygowania wad wzroku z użyciem lasera poprawiają jakość widzenia u osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem. Aktualnie okulistyka dysponuje wieloma nowoczesnymi metodami, dzięki którym zabiegowi laserowej korekcji mogą poddać się również osoby ze złożoną wadą wzroku lub nietypową budową oka, np. cienką rogówką.

Laserowa korekcja wzroku

Jakie mogą być przeszkody w poddaniu się zabiegowi?

Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu. Należą do nich głównie choroby oczu: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany zwyrodnieniowe na rogówce. Lekarz nie może wykonać zabiegu, jeśli pacjent choruje na cukrzycę, niedoczynność lub nadczynność tarczycy lub choroby tkanki łącznej. Zabiegu nie wykonuje się również wtedy, kiedy wada wzroku nie jest unormowana lub kiedy pacjent cierpi na stan zapalny oczu czy zespół suchego oka. Do przeciwwskazań należą również infekcje, a także ciąża i cały okres, w którym kobieta karmi piersią.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Zabieg polega na zmianie krzywizny rogówki oka przy użyciu lasera. Przebiega w dwóch etapach: pierwszy polega na utworzeniu płatka rogówki przez jej nacięcie. Następnie, kiedy głębsze warstwy rogówki są odsłonięte, przy pomocy lasera kształtuje się rogówkę, nadając jej odpowiednią moc optyczną, umożliwiającą prawidłowe widzenie. Zabieg kończy się zamknięciem płatka rogówki. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka. Po zabiegu można praktycznie od razu wrócić do codziennych czynności. Nie należy jednak wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego, wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera.– wyjaśnia lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  8 czerwca 2016 13:25

  Laserowa korekcja wzroku to ciekawy zabieg, z pewnością pomocny dla wielu osób. Tylko cena dość wysoka, z tego, co widziałam, chyba nie jest robiony na NFZ?

  Odpowiedz
 2. Anett13  8 czerwca 2016 15:09

  Ja sie do zabiegu kwalifikuję, ale podpytałam osoby, które są już po, jak to dokladnie wygląda i jakos mnie to nacinanie rogówki jednak trochę przeraża ;-). Więc zastanawiam sie dalej, czy się poddać 😉

  Odpowiedz
 3. nataliaa  9 czerwca 2016 01:26

  warto wiedzieć. 🙂

  Odpowiedz
 4. arunia  13 czerwca 2016 12:15

  Kiedyś zastanawiałam się nad poddaniem się laserowej korekcji wzroku, bo kiedy miałam 6 lat wykryto u mnie krótkowzroczność, a później również astygmatyzm. Interesowałam się tym zabiegiem, ale kilka lat temu wzrok zaczął się w niepokojący sposob pogarszać i lekarz stwierdził u mnie zaćmę. Jestem już po zabiegu obu oczu, mam skorygowaną wadę krótkowzroczności i czuję się prawie tak, jakby przywrócono mi wzrok – w dodatku na NFZ! Został jedynie niewielki astygmatyzm, ale mogę to korygować soczewkami…

  Odpowiedz
 5. Nikola  13 czerwca 2016 13:21

  Ja właśnie przeszłam pomyślnie kwalifikację do zabiegu Lentivu! Strasznie się cieszę! Za dwa tygodnie sie pożegnam z denkami od słoików

  Odpowiedz
 6. Olga  2 listopada 2016 16:25

  Dla wielu osób, to jedyna możliwość, żeby dobrze widzieć. Ja jestem zdania, że jeśli tylko jest taka możliwość to warto się poddać takiemu zabiegowi, szczególnie, jeśli wada wzroku jest duża. Jeśli ktoś będzie szukał gabinetu w Krakowie polecam się wybrać do Centre De La Vision, świetne miejsce, bardzo dobrzy specjaliści, którzy doskonale znają się na swojej pracy. poza tym też jest nowoczesny sprzęt, a personel dba o to, żeby każdy czuł się jak najlepiej w gabinecie.

  Odpowiedz
 7. Daria  27 grudnia 2018 13:09

  Szkoda, że nie ma refundacji na NFZ takich zabiegów, no cóż… uważają, że to jest zabieg „estetyczny”, a u mnie to faktycznie odmieniło moje życie. Nosiłam okulary od 10 roku życia przez 15 lat i naprawdę miałam już dość. Nie mogłam mieć soczewek, a okulary mi ciągle przeszkadzały, nie nawidziłam ich… W końcu zdecydowałam się na zabieg. Poszłam do lekarza polecanego przez moją mamę – dr Michnowskiego (to z Białegostoku) i zaproponował mi metodę Lentivu. To był dobry wybór, szybko i bezboleśnie usunięto mi wadę ponad -5,00 i teraz widzę dobrze bez okularów!!! Jestem szczęśliwa!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany