Łapacz snów – co oznacza ta indiańska zawieszka?

Łapacz snów (dreamcatcher)   –  etniczny amulet pochodzenia indiańskiego, popularny od kilku sezonów. Ten indiański amulet pojawia się jako dekoracja wnętrz oraz trend w tatuażu, biżuterii czy modzie. Symbol jest też popularnym motywem ślubu i wesela. Co naprawdę oznacza? Jaką siłę w sobie kryje? Czym jest naprawdę łapacz snów? Dlaczego warto go zawiesić na łóżkiem? Poniżej znajdują się odpowiedzi na niniejsze pytania.

łapacz snów

pixabay.com

Czy łapacz snów jest zły?

Łapacz snów od dawna cieszył się sporym zainteresowaniem, ale od kilku sezonów bije rekordy popularności. Motyw powrócił wraz z modą na styl boho. We współczesnej popkulturze jest traktowany jako jeden z talizmanów przynoszących szczęście, jednakże jego pierwotnym przeznaczeniem było chronienie śpiącego przed koszmarami. Wzbogacano go w specjalne ozdoby, które dodatkowo miały zapewnić m.in. siłę i zdrowie. Każdy jego element ma znaczenie, dlatego zanim sięgniesz po popularny motyw, sprawdź co oznacza. Z pewnością jest to talizman, który działa pozytywnie na właściciela.

Łapacz snów – religia, legenda i pochodzenie

Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) to amulet wywodzący się z kultury plemion Indian z Ameryki Północnej. Kolisty kształt jego ramy symbolizuje cyklicznie powtarzający się krąg czasu, Matkę Ziemię i cztery strony świata, w których żyją ludzie. Sieć wyobraża jedność rodziny z wszystkimi jej powiązaniami, zaś więzy – więzy rodzinne. Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi sieć ze ścięgna, włosia lub rzemienia. Amulet przyozdobiony jest zazwyczaj piórami, paciorkami i innymi ozdobami. Indianie przypisywali im określone właściwości magiczne. Amulety zwykle wieszane były nad posłaniem w tipi lub przy wejściu do indiańskiego domostwa.

Co to jest łapacz snów?

Według wierzeń plemion Indian Ameryki Północnej sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez łapacz. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre, a zatrzymywać koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Dlatego też amulety należy zawieszać w miejscu, w którym może je dosięgnąć poranne światło.

Z czego zrobić łapacz snów?

Oryginalne łapacze snów składały z wierzbowego kółka i pajęczyny ze ścięgna lub włosia. Z czasem zaczęto wprowadzać dodatkowe elementy, które symbolizowały m.in. zdrowie, siłę oraz powodzenie. Indianie umieszczali w amulecie pazury, które zapewniały ochronę, koraliki spełniające sny i pióra mające także doprowadzić do spełnienia dobrego snu, ale też sprowadzić odwagę (orle pióra) lub mądrość (sowie pióra). Dodatkowo uzupełniano łapacze m.in. fragmentem futra, by zapewnił ciepło i wygodę, rogiem jelenia, który przynosić miał powodzenie podczas polowania oraz kawałkiem modrzewia, by sprowadzał zdrowie. Niektóre wzbogacano również w koński włos, dający wytrzymałość, kryształ górski dodający mocy i turkus, wyzwalający siłę.

Istnieje wiele pięknych legend związanych z łapaczami snów. O sile mocy wierzeń w ich niezwykłe właściwości świadczą ciekawe historie o amuletach plemiona Siuksów, Chippewa, Lakota i Yakima.

Jak zrobić łapacz snów?

Jeśli chcesz się pokusić o samodzielne zrobienie tego indiańskiego amuletu, mamy dla ciebie kilka szczegółowych instrukcji, które znajdziesz w artykule:

 

Elementy obowiązkowe każdego łapacza snów to:

  1. Obręcz  – symbolizuje zamknięty krąg życia
  2. Sieć – symbolizuje jedność rodzinną i braterstwo w grupie
  3. Pióra – symbolizują oddech, powietrze, atmosferę
  4. Koraliki, kamyki – ich zadaniem jest spełnianie snów śpiącego.

Łapacz snów – znaczenie kolorów

Poniżej znajduje się symbolika kolorów używanych kolorów w łapaczach snów:

  • niebieski – symbolizuje Niebo
  • zielony – symbolizuje Matkę Ziemię
  • czerwony – symbolizuje miłość
  • biały – symbolizuje mądrość
  • fioletowy – symbolizuje  wszystko to co niesamowite
  • żółty – symbolizuje słońce i początek
  • czarny – symbolizuje samozniszczenie

Łapacz snów – jakie są inspiracje w tatuażu, biżuterii, modzie, architekturze

Amulet doskonale wpisuje się w stylistykę etniczną, dlatego jest tak popularnym motywem ostatnich miesięcy. Dziś mało kto wierzy w jego ochronne właściwości, jednak bardzo chętnie po łapacz sięgamy. To piękna, kolorowa ozdoba, która wprowadza magiczną atmosferę lekkości, romantyzmu i tajemnicy. Warto jednak pamiętać o jej znaczeniu, by nosić symbol ze zrozumieniem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze inspiracje.

Motyw w tatuażu

Łapacz jest jednym z najpopularniejszych motywów zdobiących ciało. Noszące go osoby mówią, że ma chronić je przed koszmarami i gwarantować pomyślność na co dzień. Symbol doczekał się wielu ciekawych modyfikacji. Często łączony jest z rożnymi sentencjami, kwiatami lub innymi totemami, mającymi określone właściwości magiczne.

Łapacz snów w biżuterii

Łapacz snów to dla wielu ciekawy, designerski dodatek. Motyw ma etniczny charakter, więc jako biżuteria świetnie komponuje się między innymi z ubraniami w stylu boho lub hippie. Akcesoria wykonane z delikatnych kruszców wspaniale prezentują się również z eleganckimi stylizacjami. Tego typu biżuteria wspaniale prezentuje się w zestawieniu z koszulą, jednokolorowym swetrem lub stylową sukienką.

Symbol w modzie

Amulet jest motywem często wykorzystywanym przez projektantów mody. Charakterystyczny łapacz coraz częściej zdobi sukienki, koszule czy luźne t-shirty. Tego typu odzież cieszy się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób ceniących sobie etniczne i ezoteryczne trendy.

Amulet w aranżacji wnętrz

Łapacz to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Dekoracja nadaje się do zawieszenia w sypialni, salonie, na balkonie oraz w innych miejscach domu czy mieszkania. Jeśli amulet ma służyć wszystkim domownikom – sytuuje się go w centralnym punkcie jednego z ogólnodostępnych pomieszczeń. Doskonale wpisuje się w styl boho, w którym nie brakuje elementów etnicznych, ekologicznych i motywów ludowych. Można go łatwo dowolnie modyfikować, dlatego może być ciekawą ozdobą w każdym pomieszczeniu lub na każdą okazję.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (241 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...