Lampki choinkowe nie działają? Nie wyrzucaj ich! Zobacz jak możesz je naprawić!

Lampki choinkowe to podstawowa dekoracja o jakiej myślimy dekorując świąteczne drzewko. Ozdabiając je to właśnie po nie sięgamy w pierwszej kolejności i…wtedy często okazuje się, że ku naszemu zaskoczeniu nie świecą. Kupienie nowych w okresie przedświątecznym nie jest problemem, ale ma mało wspólnego z ekologią. Zamiast więc iść drogą na skróty warto najpierw spróbować sprawdzić czy zepsute lampki choinkowe faktycznie warto spisać na straty.

Spis treści:

lampki choinkowe

Dlaczego lampki choinkowe nie działają?

Nie ma jednej przyczyny tego, że lampki choinkowe, które kupione rok temu zachwycały blaskiem w kolejne Święta nie reagują po włączeniu ich do gniazdka. Powodów takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Dlatego warto upewnić się gdzie jest błąd i zdecydować czy da się go naprawić.

Problem z żarówką

Niestety niedziałająca żarówka może rzutować na całość lampek choinkowych zakłócając ich prawidłową pracę. Aby dowiedzieć się z którą konkretnie jest problem należy lekko poruszać każdą z nich. Czasami bywa tak, że wystarczy lekko obluzowana konstrukcja, by zaburzyć działanie lampeczek. Jeśli mimo tego nie udało się nam ustalić przyczyny powinniśmy sprawdzić czy któraś z lampek nie jest przepalona. Poznamy to po ciemniejszej barwie szkła lub po samym żarniku. Jeśli tak – musimy ją wymienić. Obecnie lampki choinkowe zwykle sprzedaje się z małym zestawem zapasowych żarówek, więc jeśli nadal je mamy z opakowaniu to dobry moment by ich użyć. Często wystarczy bowiem jedna wadliwa żarówka, by cały łańcuch lampek nie działał. Dzieje się tak dlatego, że są one połączone szeregowo, więc żeby świeciły prąd musi swobodnie przepłynąć przez nie wszystkie. Znalezienie „winowajcy” zajmie trochę czasu, jednak zrekompensuje to ponowny blask światełek i …zaoszczędzone pieniądze!

sznur lampek choinkowych

Problem z kablem

Przede wszystkim w pierwszej kolejności sprawdźmy czy kabel nie jest uszkodzony. Często zdarza się tak, że niewłaściwe złożenie czy przechowywanie światełek w pudełku z innymi produktami może skutkować pęknięciem przewodu. Jeśli więc kabel jest przerwany  spróbujmy go naprawić, ale wyłącznie pod okiem kogoś kto zna się na elektryce. Nierzadko jednak przyczyna jest bardziej błaha. Okazuje się po prostu, że przewód jest jedynie pognieciony. W takim przypadku wystarczy go rozprostować, aby przywrócić swobodny przepływ prądu.

Jak nie dopuścić do uszkodzenia lampek choinkowych?

Odpowiednie przechowywanie

Po skończonych Świętach wiele z nas zdejmuje lampki choinkowe z drzewka i po prostu układa je w pudełku na dekoracje. Jednak nawet jeśli  nie ma ryzyka, że któraś z ozdób je przygniecie to ich sposób złożenia często pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem zrobić to „z głową”? Najprostszym sposobem jest owinięcie ich wokół przedmiotu o płaskiej lub okrągłej powierzchni. Może to być np. rulon po plakacie czy kawałek tekturowego pudełka. Końcówkę kabla należy wsunąć pod przewód w wybranym miejscu. Na koniec lampki choinkowe należy umieścić w foliowej torebce, aby się nie kurzyły i gotowe!

Lampki a zmiany temperatur

Jeśli wybieramy światełka LED warto pamiętać o tym, że pozostawiając je na gorącym strychu w czasie lata ryzykujemy ich krótszą żywotność. Działająca na nie wysoka temperatura sprawia, że z czasem będą one świecić coraz słabszym światłem. Dlatego mając ledowe lampki warto umieścić je w temperaturze pokojowej w jakimś schowku w domu czy mieszkaniu niż ryzykować, że posłużą nam krócej niż powinny.

zapalone lampki choinkowe na zewnątrz

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...