Lampiony do wnętrza – jakie sprawdzą się w stylu rustykalnym?
Prosty i naturalny wystrój wnętrza, który jest aranżacyjnym wyznacznikiem w stylu rustykalnym potrzebuje właściwej oprawy. Dlatego niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku właściwe oświetlenie. To właśnie ono najpełniej oddaje klimat przytulności spod znaku „slow life”, czyli takiego, który płynie w zgodzie z naturą. Lampiony do wnętrza w stylu rustykalnym nadają się zatem idealnie. Nie tylko rozświetlą pomieszczenie i nadają mu wyjątkowej atmosfery, ale też pozwalają się nastroić na niepogodę!
Spis treści:
Czym charakteryzuje się styl rustykalny we wnętrzu?
Dobierając lampiony do wnętrza należy je dopasować do stylu pomieszczenia. Ten rustykalny kojarzony jest głównie z przytulnością i ciepłem oddającym klimat wiejskiej aranżacji. Pozwala poczuć się niezwykle sielsko i odetchnąć od zgiełku miasta. Znajdziemy w nim wiele elementów drewnianych, ale także żeliwnych, miedzianych czy wykonanych z wikliny. W pomieszczeniach utrzymanych w tym stylu ściany zwykle są utrzymane w jasnych kolorach od bieli po odcienie kremowe czy beżowe. We wnętrzach spotkać można solidne, ciężkie drewniane meble czasami celowo postarzane czy wręcz ciosane. Kanapy i fotele są miękkie, dekorowane poduszkami i miękkim pledami czy kocami. Jeśli zaś chodzi o dodatki w cenie są te pozyskane z targów staroci. Może to być zastawa w folkowe wzory, gliniane naczynia, ażurowe serwetki czy haftowane poduszki. Wszystko to nadaje rustykalnemu wnętrzu specyficznego klimatu i tworzy jedną całość, która jest starannie przemyślana i niezwykle spójna. Inspiracją w tym stylu jest przede wszystkim natura. Dlatego we wnętrzach tego typu nie brakuje zieleni pod postacią kwiatów i roślin ustawionych w różnych częściach pomieszczenia.
Jakie modele lampionów do wnętrza się w sprawdzą w rustykalnym salonie?
W rustykalnym salonie, który przywodzi na myśl klimat wiejskiej chaty doskonale sprawdzą się mosiężne lampiony nawiązujące swoim wyglądem do lamp naftowych. Wykonane z żelaza będą przykuwać wzrok i pięknie kontrastować w jasnością ścian, na tle których się znajdą. Innego rodzaju lampion do wnętrza w stylu rustykalnym to także ten spod znaku „shabby chic”. To charakterystyczna technika postarzania mebli i elementów dekoracji polegająca na celowym pomalowaniu ciemnego przedmiotu jasną farby, by potem ją lekko zetrzeć, Zatem takie celowo postarzane lampiony będą idealnie korespondować z resztą sielskiego klimatu. W rustykalny klimat dobrze się też wpisze lampion drewniany czy nawet ten wykonany z wikliny czy rattanu.
Gdzie ustawić lampiony we wnętrzu?
We wnętrzu w stylu rustykalnym światło odgrywa wielką rolę, a naturalny ogień wpisuje się w rustykalny klimat idealnie. Jeśli więc nie możemy pozwolić sobie na kominek rozwiązaniem mogą okazać się właśnie lampiony we wnętrzu. Decydując się na nie w konkretnym pomieszczeniu pierwszą zasadą, jakiej należy się trzymać jest oczywiście bezpieczeństwo. Powinien on stać na stabilnej powierzchni i w takim miejscu gdzie nikt go nie potrąci. Sprawdzi się więc komoda, półka ścienna, stolik kawowy czy stół w jadalni. Na takich powierzchniach świetnie wyglądają lampiony o różnej wysokości ustawione w grupie. Będą nie tylko dobrze doświetlą miejsce, w którym stoją, ale także będą tworzyć ciekawy element aranżacyjny zwłaszcza jeśli przestrzeń wokół nich zaaranżujemy w ciekawy sposób. W sezonie jesiennym można koło nich np. ustawić mini dynie czy szyszki lub bukiet z suszonych liści. Lampiony we wnętrzu ustawione na podłodze także wchodzą w grę pod warunkiem, że będą dobrze widoczne dla domowników. Muszą być więc dość duże. Mogą być umieszczone np. obok schodów, w rogu pokoju czy przy komodzie stając się stałym elementem dekoracji.
Jak udekorować lampion do wnętrza?
Kupując lampion do wnętrza i stawiając go w domu w prosty sposób można odmienić jego klimat dodając do niego elementy dekoracyjne. W jesiennym sezonie świetny efekt można uzyskać ustawiając lampion na talarku z pnia drzewa. Taki prosty element pozwoli dodać wnętrzu jeszcze większego uroku wsi. Jak podstawy można użyć także grubej warstwy mchu. W duże lampiony z wysokimi świecami jeśli miejsce na to pozwala można na dnie włożyć kilka szyszek, kasztanów, orzechów czy nawet igliwia. Zaletą takich dekoracji jest na pewno fakt, że można je zmieniać dopasowując w ten sposób do panującego sezonu czy święta.