Lampa wisząca czy plafon – co warto wybrać?

W sprzedaży znaleźć można wiele różnych typów lamp, dlatego można dopasować je indywidualnie do przestrzeni, w której mają być zamontowane. Jeżeli szukasz lampy sufitowej, w takim przypadku do wyboru masz przede wszystkim lampy wiszące oraz plafony. Na co warto się zdecydować?

Lampa wisząca czy plafon

fot. kolaż własny – zdjęcia pochodzą z www.centrumswiatla.pl

Przede wszystkim dobre oświetlenie to takie, które będzie dostosowane do miejsca, w którym ma się znaleźć. Pod uwagę powinno się wziąć jednak nie tylko samą estetykę lampy, ale też całe pomieszczenie, w tym jego kolorystykę, metraż, wysokość sufitu czy w końcu efekt, jaki pragnie się uzyskać.

Kiedy wybrać lampę wiszącą?

To najbardziej popularne rodzaje lamp, które w asortymencie posiada każdy producent, na przykład można kupić takie lampy Massive, które dostępne są w atrakcyjnych nowoczesnych wzorach do wyboru. Takie lampy najlepiej sprawdzą się w dość wysokich pomieszczeniach, a także tam, gdzie zależy nam na bardziej dekoracyjnym efekcie.

Oczywiście, w ramach lamp wiszących mamy też do dyspozycji wiele modeli, na przykład może być to lampa z kloszem zamkniętym od góry, kloszem w kształcie kuli czy z różnymi punktami świetlnymi. Lampy z kloszem zamkniętym od góry będą dawały światło punktowe, dlatego dobrze nadają się nad stoły. Z kolei lampy z kloszami otwartymi do góry będą dawały dobre oświetlenie w całym pomieszczeniu. Do wyboru mamy też lampy z wieloma punktami świetlnymi, na przykład przypominające pająki czy spadające krople deszczu, które dają bardzo dekoracyjny efekt.

Przykłady lamp wiszących – wszystkie zdjęcia pochodzą z www.centrumswiatla.pl

 

Kiedy wybrać plafon?

Lampy takie jak plafony sufitowe mają płaską konstrukcję i przede wszystkim rekomendowane są do wnętrz o niskim suficie, ponieważ wtedy nie będą one zawadzały domownikom. Najlepiej sprawdzają się w przedpokojach, łazienkach, także w pokojach dziecięcych, ponieważ wtedy dziecko nie będzie mogło zaczepić o lampę.

Niestety, jeden plafon może dawać zbyt mało intensywne światło, dlatego nie sprawdzi się na przykład w kuchni czy w salonie, gdzie ważne jest dobre oświetlenie ogólne. Najlepiej wobec tego uzupełniać plafony o różne lampy dodatkowe jak podłogowe czy stolikowe.

Przykłady plafonów – wszystkie zdjęcia pochodzą z www.centrumswiatla.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  6 lutego 2017 08:49

  Kilka ładnych i oryginalnych propozycji.

  Odpowiedz
 2. Aneta  6 lutego 2017 10:50

  Nie wiedziałam, szczerze mówiąc, że takie płaskie, sufitowe lampy noszą nazwę plafonów. Człowiek uczy się przez całe życie, jak widać 😉 Kilka propozycji mi się spodobało.

  Odpowiedz
 3. Wusia  6 lutego 2017 17:37

  Mam dość małe pokoje i niższe niż obecne standardy dlatego preferuje plafony.

  Odpowiedz
 4. martucha180  6 lutego 2017 22:02

  Nowoczesna stylistyka nie pasuje każdego mieszkania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany