Łamliwe paznokcie – jak sobie z tym poradzić?

Łamliwe paznokcie mogą być oznaką problemów zdrowotnych albo po prostu złych nawyków. Jak jest w Twoim przypadku i jak przywrócić paznokciom zdrowie i piękny wygląd?

Spis treści:

Kruche, łamliwe paznokcie (często występują , gdy miałaś paznokcie hybrydowe) to duży problem. Nie tylko nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, ale też mogą być oznaką niedoboru witamin i składników odżywczych. Jak poznać przyczynę łamliwości paznokci i przywrócić im dobry stan?

Wydaje Ci się, że z Twoimi paznokciami wszystko jest w porządku, aż tu nagle zauważasz, że są dziwnie miękkie, pojawiają się na nich drobne pęknięcia, rozwarstwienia… W końcu Twoje paznokcie zaczynają się łamać. Co spowodowało osłabienie paznokci i jak sobie z tym poradzić?

Łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie – jakie są przyczyny?

Dieta to podstawa

Jedną z częstszych przyczyn łamliwości paznokci jest nieodpowiednia dieta. Jeżeli oprócz słabych paznokci dostrzegasz też wypadanie i rozdwajanie się włosów, najprawdopodobniej przyczyną są właśnie niedobory składników odżywczych. Aby paznokcie były zdrowe, potrzebujemy witaminy A i B, H oraz E, a także cynku, wapnia i żelaza. Jeżeli brakuje Ci wapnia, dostrzeżesz białe plamki na płytce.

Ale nie tylko zwykły niedobór witamin i minerałów może być powodem problemu. Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane anemią, chorobą tarczycy czy artretyzmem. Najlepiej więc przeprowadzić gruntowne badania, by ustalić przyczynę łamliwości paznokci.

Niebezpieczne prace domowe

Twoje wyniki są bez zarzutu, a mimo to paznokcie wołają o pomoc? Winne mogą być detergenty. Jeżeli zmywasz czy sprzątasz bez rękawiczek, narażasz się na kontakt z detergentami, które są przecież środkami chemicznymi – nierzadko bardzo silnymi.

Uważaj przy kosmetyce

Paznokcie osłabiają także zmywacze z acetonem oraz niektóre lakiery. Rozumiemy, że chcesz wyglądać elegancko, ale paznokcie pozostające cały czas pod warstwą lakieru, nie mówiąc o manicure hybrydowym, mają odcięty dostęp powietrza, co może je poważnie osłabić. Warto także uważać przy wycinaniu skórek – nieodpowiednio przeprowadzone może uszkodzić macierz paznokcia i doprowadzić do długotrwałych zmian. Nie najlepsze działanie na paznokcie mają także metalowe pilniki – znacznie lepsze są szklane lub tekturowe. Przy piłowaniu pamiętajmy, by ruchy były jednostajne i skierowane w jedną stronę. Rzecz jasna, odradzamy także obgryzanie!

Sposoby na łamliwe paznokcie

Suplementuj składniki odżywcze, których Ci brakuje

Jeżeli brakuje Ci witamin, należy je suplementować. Warto też włączyć do diety pożywienie, które zawiera potrzebne Ci witaminy i minerały. Głównym źrodłem witaminy A jest marchewka, a także masło, ryby, żółtko jajek, żółte, pomARAŃCZOWE, czerwone i ciemnozielone owoce i warzywa. Witaminy z grupy B znajdziesz w dużej ilości w warzywach strączkowych. Witamina E występuje w oleju roślinnym, margarynie, mięsie, orzechach i roślinach strączkowych. Warto też spożywać żelatynę. Żelazo w największej ilości znajduje się w mięsie, zwłaszcza wołowinie, oraz w mleku i podrobach. Głównym źródłem wapnia jest nabiał, a także jarmużu, maku i migdałach.

A co z witaminą H? To inna nazwa witaminy B7, czyli biotyn. Bierze ona udział w procesie przemiany tłuszczów w organizmie. Może nam jej brakować szczególnie po kuracji antybiotykami. Występuje w drożdżach piwnych, warzywach strączkowych, wątróbce, żółtku jaj oraz grzybach. Pewne jej ilości zawiera także… czekolada.

Warto przyjmować także witaminę C. Nie ma ona bezpośredniego wpływu na stan paznokci, ale zdecydowanie poprawia przyswajanie żelaza. No i wzmacnia odporność, a to nigdy nie zaszkodzi!

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Wiesz już, że Twój problem wynika z wpływu czynników zewnętrznych? Zadbaj o paznokcie, odpowiednio je pielęgnując. Możesz na przykład moczyć je w mieszance podgrzanej oliwy z oliwek oraz odrobiny soku z cytryny. Do oliwy możesz też dosypać suszonego skrzypu (dwie łyżki skrzypu na pół szklanki oliwy). W tym przypadku zmieszaj składniki przed podgrzaniem.

Zbawienne działanie na paznokcie i skórki wokół nich ma też olejek rycynowy, który warto wcierać w paznokcie i skórki dwa razy dziennie.

Doskonałe działanie na paznokcie, podobnie jak na włosy i cerę, ma też siemię lniane. Zalej dwie łyżki siemienia 1/2 litra gorącej wody i odstaw na kilka minut, po czym zanurz paznokcie w wywarze na około 20 minut.
Na popękane paznokcie doskonale działa aloes. Jeżeli go hodujesz, przetnij kawałek liścia wzdłuż i nacieraj spękane miejsca, a paznokieć szybciej ulegnie samonaprawieniu.

Słabe, kruche, łamliwe paznokcie można także wzmocnić odpowiednim kremem. Przeczytaj, jakie kremy do rąk i paznokci są najlepsze na zimę.

Pamiętaj, że w przypadku bardzo złego stanu paznokci na efekty możesz czekać dość długo. Uzbrój się w cierpliwość, wartościowe jedzenie i odpowiednie kosmetyki oraz suplementy. No i… gumowe rękawiczki! Oczywiście słabe paznokcie to nic przyjemnego. Nie chodzi jednak o to, by proces naprawy był szybki, tylko żeby przyniósł długotrwałe efekty. Jeżeli zadbasz zarówno o dietę, jak i o kosmetykę i właściwe nawyki, wygląd Twoich paznokci z pewnością już niedługo zmienią się na lepsze.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (244 głosów, średnia: 4,18 z 5)
loading... zapisuję głos...