Laktacyjny komfort

Wkładki laktacyjne to absolutny must have każdej świeżo upieczonej mamy. To produkt higieniczny, który zapewni komfort także ciężarnej (często jeszcze przed porodem z piersi zaczyna wyciekać pokarm początkowy) oraz kobiecie wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim (jeżeli zdecydowała się nadal karmić piersią lub laktacja jest powoli wygaszana). Na rynku mamy spory wybór jednorazowych i wielorazowych wkładek laktacyjnych. Każda mama musi wybrać te, które spełnią jej indywidualne oczekiwania i po prostu będą najlepiej pasowały do jej piersi.

wkładki laktacyjne - kobietamag.pl

Po co nam wkładka?

Większości mam przystawia noworodka do piersi już w kilka lub kilkanaście minut po porodzie. Początkowo maluch zjada siarę (gęste mleko początkowe), białe mleko w większych ilościach pojawia się w piersiach zazwyczaj po 2-3 dobach od porodu. Zanim laktacja w miarę się ustabilizuje młode mamy może… zalać mleko! Pierwsze tygodnie karmienia piersią upływają na nawałach i zastojach, a nasz organizm próbuje rozszyfrować potrzeby malucha i dostosować doń ilość produkowanego pokarmu. Często podczas karmienia jedną piersią – z drugiej automatycznie leje się mleko. Również w przerwach między karmieniami z sutków może sączyć się pokarm. Czasami wystarczy spojrzeć na śpiące dziecko lub choćby jego zdjęcie i… mokre plamy na bluzce gotowe. Jeżeli więc zdecydujemy się na karmienie piersią, zdecydujmy się również na używanie wkładek laktacyjnych – zagwarantują nam komfort i pozwolą nie martwić się krępującymi „przeciekami”.

Jak wybrać idealne wkładki laktacyjne?

Jednorazowe wkładki laktacyjne mają kształt krążków i dostępne są w różnych rozmiarach (różnią się wielkością, grubością i chłonnością) i wersjach (np. na dzień i na noc). Wkładki składają się z minimum dwóch warstw i w przeważającej większości zrobione są z bawełny (niektóre mają wkład żelowy lub warstwę silikonową lub foliową). Żeby dobrać wkładki odpowiednie dla nas – musimy po prostu kilka przetestować, sprawdzić jak będą zachowywały się po nasiąknięciu mlekiem (czy nie staną się sztywne i zbyt ciężkie, czy nie przemokną), jak będą się trzymać na piersiach (większość wkładek posiada pasek z klejem, który umożliwia przymocowanie ich do biustonosza) i czy dodatkowo nie podrażnią wrażliwych brodawek. Warto sprawdzić opinie mam, które owe testy mają już za sobą – pozwoli to zawęzić poszukiwania idealnych wkładek do 2 – 3 modeli. Świetne recenzje mają wkładki laktacyjne marki Johnson’s Baby. Są dobrze wyprofilowane – grube w środku, z delikatnym zagłębieniem na brodawkę oraz cienkie na brzegach, co sprawia że są niemal niewidoczne pod ubraniem. Ponadto są bardzo chłonne, zatrzymują mleko i jego zapach, co dodatkowo zwiększa komfort karmiącej mamy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (96 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  5 maja 2015 21:29

  Moja siostra je używała i była zadowolona.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  6 maja 2015 08:08

  Też ich używałam i polecam.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  21 czerwca 2015 21:29

  Wkładki laktacyjne to świetna sprawa 🙂 Używałam ich i byłam bardzo zadowolona. Polecam!

  Odpowiedz
 4. nina  1 września 2018 09:03

  Też używałam wkładki tej firmy 🙂 szczerze przyznam, że od kiedy piję lactosan mama to laktacja tak się rozhulała, że czasami muszę odciągać mleko, a jak wychodzę to wkładki są obowiązkiem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany