Łączenie kolorów w stylizacjach – jak robić to modnie i z klasą?

Łączenie kolorów w stylizacjach to trudna sztuka, która dla wielu osób stanowi prawdziwe wyzwanie. Źle skomponowane zestawienia są częstą przyczyną modowych wpadek gwiazd, które starały się zabłysnąć na czerwonym dywanie, ale nie zastosowały się do podstawowych kolorystycznych zasad, co doprowadziło do stylizacyjnej katastrofy. Dziś podpowiadamy, jak w łatwy sposób sprawdzić czy wybrane kolory na pewno do siebie pasują oraz jak zainspirować się do ułożenia stylizacji bazującej na ulubionych odcieniach!

Łączenie kolorów w stylizacjach – jak robić to modnie i z klasą?

Zobacz także: STREET STYLE – ZOOM NA PRINTY

Trudność łączenia kolorów sprawia, że wiele z nas nie decyduje się po nie sięgnąć w obawie, że uzyskany efekt będzie wydawać się otoczeniu tandetny, nazbyt ekscentryczny albo – co gorsza – dziecinny. Niestety stylizacje wielu współczesnych kobiet pozostają przez to nudne i mdłe. Na siłę „bezpieczne”, a przecież lęk przed kolorem jest tak naprawdę zupełnie nieuzasadniony! Soczyste barwy mogą odjąć nam lat, dodać pewności siebie, a co najważniejsze przyciągnąć uwagę interesujących mężczyzn, którzy szukają pogodnych i charyzmatycznych kobiet.

Jak odpowiednio dopasować kolory?

 

Po pierwsze: nie przesadzaj!

Aby skomponować udaną stylizację powinnyśmy przede wszystkim pamiętać, by nie wykroczać poza trzy kolory, w przeciwnym razie możemy prezentować się pstrokato. Co więcej, trzeba pilnować, aby wybierane odcienie miały takie samo nasycenie (np. neony najlepiej łączyć z innymi neonami). Stawiając na kolor powinno się też zrezygnować z biżuterii (a już na pewno z jej nadmiaru) – jeżeli koniecznie chcecie ją założyć, dobierzcie drobne ozdoby o neutralnych barwach (np. z przezroczystymi cyrkoniami). Kolejnym ważnym i podstawowym aspektem jest Wasz typ urody. Tęgie osoby powinny na przykład unikać jasnych, wyrazistych barw, gdyż optycznie dodają one objętości. Większość brunetek o ciemnych oczach i bladej, oliwkowo-złotej lub ciemnej karnacji dobrze wygląda w intensywnych czy wręcz ostrych kolorach, ale zdecydowanie gorzej prezentuje się w beżach, odcieniach złota czy pomarańczy. Blondynki z jasnymi oczami i cerą o niebieskiej lub różowej nucie doskonale odnajdą się zaś w lawendzie, czy śliwce, lecz zdecydowanie nie będzie do niech pasować pomarańcz czy miodowa żółć. Po latach dobierania ubrań na pewno orientujecie się już mniej więcej, które kolory bardziej harmonizują z Waszą cerą i odcieniem tęczówek, a w których nie wyglądacie najlepiej. Trzymajcie się tych obserwacji!

Po drugie: wykorzystaj koło barw!

Łączenie kolorów w stylizacjach – jak robić to modnie i z klasą?

Polecamy również: Trend „oversize“ – jak go nosić?

 

Wykorzystywanie koła barw przy komponowaniu stylizacji to nie tylko możliwość posługiwania się gotowym wzorem pozwalającym sprawdzić, czy dane odcienie na pewno ze sobą harmonizują, ale także sposób na znalezienie inspiracji, gdy brak nam pomysłu na kolejny strój.

 

Istnieją różne sposoby korzystania z koła barw:

 

 

1. Barwy komplementarne

To jedna z najprostszych metod łączenia kolorów, która zawsze gwarantuje sukces. Polega ona na wybieraniu dwóch kolorów leżących dokładnie po przeciwnych stronach koła, takich jak granatowy z żółtym, niebieski z pomarańczowym czy różowy z zielonym.

 

 

 

2. Barwy analogiczne

Dobieranie kolorów analogicznych to po prostu zestawianie barw z tej samej rodziny kolorystycznej, czyli ciepłych z ciepłymi i zimnych z zimnymi.

 

 

3. Trójkąt barw

To łączenie trzech kolorów rozmieszczonych na kole w równomiernych odstępach, np. pomarańczowy, zielony w odcieniu green cyjan i fioletowy.

Łączenie kolorów w stylizacjach – jak robić to modnie i z klasą?

Zajrzyj także: Nowości biżuteryjne na wiosnę – klasyka i kobiecość

 

4. W kształt litery T

Ta metoda polega na zestawianiu jednego głównego koloru (z dołu koła) i dwóch dodatkowych (z góry), tak, aby całość utworzyła literę T, np. niebieskiego, czerwonego i żółtego.

 

 

 

5. W kształt litery X

To najrzadziej stosowana metoda komponowania, przeznaczona zdecydowanie dla odważnych dziewczyn, które nie boją się nieco ekstrawaganckiego wyglądu. Zakłada bowiem połączenie aż 4 kolorów, które na kole ujawniają się po narysowaniu litery X, co pozwala połączyć parę kolorów ciepłych z parą zimnych.

 

6. W kwadrat

To sposób łączenia 4 kolorów leżących w stosunku do siebie pod kątem 90 stopni, np. zielonego, żółtego, czerwonego, niebieskiego.

 

A oto „gotowe” kwadratowe połączenie na bluzie od Moschino:

 

 

Jak Wam się podoba taka metoda łączenia kolorów? Czy już ją wypróbowałyście? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (221 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...