O tej kreacji dziś mówi cały świat. Kylie Jenner w kontrowersyjnej sukni z głową lwa – hit czy kit? Internauci nie szczędzą słów krytyki

Nikt nie spodziewał się, że otwarcie Haute Couture Fashion Week wiosna-lato 2023 odbije się w Internecie tak wielkim echem. To wszystko za sprawą Kylie Jenner, która na pokazie Schiaparelli pojawiła się w sukni tej marki z najnowszej – prezentowanej wczoraj – kolekcji. Uwagę przykuła ogromna głowa lwa, która została przypięta do klasycznej czarnej sukni niczym broszka. Głowa oczywiście jest sztuczna i dyrektor kreatywny marki Daniel Roseberry podkreślił, że podczas tworzenia kolekcji nie ucierpiały żadne zwierzęta, jednak dla internautów to za mało. Opinie są podzielone, wśród nich nie brakuje mocnej i ostrej krytyki.

Fot. MCvitanovic / SplashNews.com/East News

Styl Gwiazd: płaszcz w stylu Hailey Bieber! Ubierz się jak gwiazda!

Styl Gwiazd: płaszcz w stylu Hailey Bieber! Ubierz się jak gwiazda!

Hailey Bieber to niezaprzeczalnie jedna z największych współczesnych ikon mody. Choć w jej szafie przeważa sportowa elegancja i casual, to miliony kobiet na całym świecie wzorują się na jej stylizacjach. Modelka potrafi zadać szyku nawet, gdy w pośpiechu przemyka ulicami miasta pod obstrzałem obiektywów paparazzi. Tym razem Hailey pojawiła się w obszernym płaszczu oversize w kolorze beżowym. Tysiące kobiet zapragnęło mieć dokładnie taki sam model.

Haute Couture Fashion Week wiosna-lato 2023

W Paryżu rozpoczęło się jedno z najbardziej interesujących w świecie mody wydarzeń, czyli Haute Couture Fashion Week wiosna-lato 2023. Do stolicy mody ściągają największe gwiazdy, fashioniści, wpływowi ludzie z branży. Wczorajszy pokaz Schiaparelli szybko stał się tematem nr 1 i trafił na języki całego świata. W najnowszej kolekcji pojawiły się kreacje z głowami dzikich zwierząt. Były one przyczepione do sukni niczym broszki i miały realistyczne rozmiary prawdziwych zwierząt. Pojawiło się mnóstwo komentarzy sugerujących podobieństwo do trofeum myśliwskich.

Kylie Jenner w sukni z lwią głową

Na pokazie Schiaparelli nie zabrakło też gwiazd. Wśród nich Kylie Jenner, która pojawiła się w sukni projektu domy mody. To dzięki niej o pokazie i najnowszej kolekcji usłyszał cały świat. Kylie Jenner uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych osób w kwestii mody i trendów. Jej kreacja wzbudziła ogromne zainteresowanie i szybko obiegła całą sieć. Nie zabrakło komentarzy krytykujących stylizację celebrytki.

Fot. MCvitanovic / SplashNews.com/East News

Suknia z głową lwa – o co chodzi?

Autorem najnowszej kolekcji Schiaparelli jest dyrektor kreatywny marki, Daniel Roseberry. Niestety, nie każdy od razu zrozumiał przekaz pokazu, więc projektant podzielił się w swoich kodem interpretacji. Inspiracją była twórczość włoskiego poety i filozofa Dantego Alighieri. 

– Lampart, lew i wilczyca — reprezentujące pożądanie, dumę i chciwość w kultowej alegorii Dantego – mówił Roseberry po pokazie. (…) Ta kolekcja to hołd dla wątpliwości. Wątpliwości tworzenia i intencji.

Publiczność nagrodziła ją owacjami na stojąco. Internauci jednak w komentarzach na oficjalnym instagramowym koncie włoskiego domu mody nie szczędzili słów krytyki:

To jest takie złe na wielu poziomach

Moda jest sztuką, ale czy sztuka jest ponad szacunek dla przyrody i zwierząt w wrażliwości? 

Musimy przestać pokazywać zwierzęta jako luksusowe „produkty”. Mogą być wykonane z piany, ale są to gatunki zagrożone wyginięciem, które historycznie zabito, aby ich skóry zamieniły się w ubrania. W rzeczywistości po upadku ZSRR aż 80% lampartów śnieżnych zginęło w części swojego asortymentu, częściowo dla rosyjskiego przemysłu mody. Dziś w dziczy może zostać nawet 4000. Te obrazy tylko pokazują, że te zwierzęta mają wartość w swojej śmierci. Nie, ich piękno tkwi w ich życiu, ich adaptacjach i historii ewolucji. Nie chodzę po wybiegu. Inspiracja ma moc, a to nie jest dobra inspiracja.

To obrzydliwe widzieć obrazy tych zagrożonych zwierząt w postaci skór! Wygląda na to, że modelki podniosły dywan okrutnych myśliwych i owinęły je wokół siebie, by postrzegać je jako stylowe piękno… skóry są symbolem okrucieństwa i ignorancji człowieka. Piękno tych wspaniałych zwierząt pojawia się, gdy widzimy, jak wędrują żywe szanowane i wolne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  24 stycznia 2023 11:21

  o rety, boję się tego

  Odpowiedz
  • agasam9  24 stycznia 2023 20:53

   haha , ja też 🙂

   Odpowiedz
 2. Magdalena  25 stycznia 2023 00:04

  Porażka

  Odpowiedz
 3. Hidari11  25 stycznia 2023 17:58

  Dla mnie kit. Nie rozumiem przekazu w tej kreacji. Jaka jest symbolika, celowość użycia głowy lwa? Co publiczność miała w tym zobaczyć? Takie połączenie jest nietrafione, psujące całość stylizacji. Po prostu kit…

  Odpowiedz
  • Tara  26 stycznia 2023 08:57

   Ale ważne, że o niej piszą 😉 O to chodzi 😀

   Odpowiedz
 4. Aris  26 stycznia 2023 08:19

  Nie wiem co ludzie mają w tych stylizacjach takiego typu, dla mnie to jakby przedszkolak miał plecaczek z podobizno zwierzątka. O ile to dziecko to potrafię to zrozumieć, bo może kocha bajki z lwem, ale dorosła osoba na czerwone dywany w takiej kreacji to już przesada.
  Sztuka i natura w takiej kreacji uważam, że nie powinno się mieszać.
  Nie wygląda to dobrze i szczerze nie wiem co projektant miał na myśli…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany