O tej kreacji dziś mówi cały świat. Kylie Jenner w kontrowersyjnej sukni z głową lwa – hit czy kit? Internauci nie szczędzą słów krytyki
Nikt nie spodziewał się, że otwarcie Haute Couture Fashion Week wiosna-lato 2023 odbije się w Internecie tak wielkim echem. To wszystko za sprawą Kylie Jenner, która na pokazie Schiaparelli pojawiła się w sukni tej marki z najnowszej – prezentowanej wczoraj – kolekcji. Uwagę przykuła ogromna głowa lwa, która została przypięta do klasycznej czarnej sukni niczym broszka. Głowa oczywiście jest sztuczna i dyrektor kreatywny marki Daniel Roseberry podkreślił, że podczas tworzenia kolekcji nie ucierpiały żadne zwierzęta, jednak dla internautów to za mało. Opinie są podzielone, wśród nich nie brakuje mocnej i ostrej krytyki.
Haute Couture Fashion Week wiosna-lato 2023
W Paryżu rozpoczęło się jedno z najbardziej interesujących w świecie mody wydarzeń, czyli Haute Couture Fashion Week wiosna-lato 2023. Do stolicy mody ściągają największe gwiazdy, fashioniści, wpływowi ludzie z branży. Wczorajszy pokaz Schiaparelli szybko stał się tematem nr 1 i trafił na języki całego świata. W najnowszej kolekcji pojawiły się kreacje z głowami dzikich zwierząt. Były one przyczepione do sukni niczym broszki i miały realistyczne rozmiary prawdziwych zwierząt. Pojawiło się mnóstwo komentarzy sugerujących podobieństwo do trofeum myśliwskich.
Kylie Jenner w sukni z lwią głową
Na pokazie Schiaparelli nie zabrakło też gwiazd. Wśród nich Kylie Jenner, która pojawiła się w sukni projektu domy mody. To dzięki niej o pokazie i najnowszej kolekcji usłyszał cały świat. Kylie Jenner uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych osób w kwestii mody i trendów. Jej kreacja wzbudziła ogromne zainteresowanie i szybko obiegła całą sieć. Nie zabrakło komentarzy krytykujących stylizację celebrytki.
Suknia z głową lwa – o co chodzi?
Autorem najnowszej kolekcji Schiaparelli jest dyrektor kreatywny marki, Daniel Roseberry. Niestety, nie każdy od razu zrozumiał przekaz pokazu, więc projektant podzielił się w swoich kodem interpretacji. Inspiracją była twórczość włoskiego poety i filozofa Dantego Alighieri.
– Lampart, lew i wilczyca — reprezentujące pożądanie, dumę i chciwość w kultowej alegorii Dantego – mówił Roseberry po pokazie. (…) Ta kolekcja to hołd dla wątpliwości. Wątpliwości tworzenia i intencji.
Wyświetl ten post na Instagramie
Publiczność nagrodziła ją owacjami na stojąco. Internauci jednak w komentarzach na oficjalnym instagramowym koncie włoskiego domu mody nie szczędzili słów krytyki:
To jest takie złe na wielu poziomach
Moda jest sztuką, ale czy sztuka jest ponad szacunek dla przyrody i zwierząt w wrażliwości?
Musimy przestać pokazywać zwierzęta jako luksusowe „produkty”. Mogą być wykonane z piany, ale są to gatunki zagrożone wyginięciem, które historycznie zabito, aby ich skóry zamieniły się w ubrania. W rzeczywistości po upadku ZSRR aż 80% lampartów śnieżnych zginęło w części swojego asortymentu, częściowo dla rosyjskiego przemysłu mody. Dziś w dziczy może zostać nawet 4000. Te obrazy tylko pokazują, że te zwierzęta mają wartość w swojej śmierci. Nie, ich piękno tkwi w ich życiu, ich adaptacjach i historii ewolucji. Nie chodzę po wybiegu. Inspiracja ma moc, a to nie jest dobra inspiracja.
To obrzydliwe widzieć obrazy tych zagrożonych zwierząt w postaci skór! Wygląda na to, że modelki podniosły dywan okrutnych myśliwych i owinęły je wokół siebie, by postrzegać je jako stylowe piękno… skóry są symbolem okrucieństwa i ignorancji człowieka. Piękno tych wspaniałych zwierząt pojawia się, gdy widzimy, jak wędrują żywe szanowane i wolne.