Kwiaty na upały – którym roślinom nie przeszkadza spiekota i jak o nie dbać, gdy na zewnątrz panują tropikalne temperatury. 8 propozycji

Nie wszystkie rośliny uwielbiają słońce. Jak nietrudno się domyślić, za upałem przepadają w większości te, które wywodzą się z tropików. Jeśli chcesz teraz coś sadzić na tarasie, albo zbliża się uroczystość, którą w plenerze chcesz dekorować kwiatami – własnie na takie gatunki się zdecyduj.

Kwiaty na upały

Kwiaty na upały – którym roślinom nie przeszkadza spiekota i jak o nie dbać?

Korzystając z wolnego dnia, obudzona promieniami słońca postanowiłaś posadzić na balkonie nowe kwiaty. Jakie wybrać teraz, gdy spiekota wyraźnie ma się we znaki, a dodatkowo twój balkon zlokalizowany jest od strony południowej? Chcesz zdobić taras czy parapety, ale wszystkie miejsca z dostępem do cienia zostały już zajęte? Czy może organizujesz imprezę w plenerze, której też przyda się kwiatowa oprawa? Bez obaw, są gatunki roślin, które może nawet bardziej od ciebie uwielbiają lato. I jeżeli znalazłaś się w sytuacji podobnej do powyżej opisanych, właśnie na nie powinnaś się zdecydować, o ile chcesz aby nie wyschły po upływie doby. Oczywiście, słonecznolubne kwiaty również wymagają pielęgnacji. Nie zapominaj o tym!

8 gatunków kwiatów, które lubią upał:

1) Zamiokulkas

https://www.instagram.com/p/BxmCN3-oYbt/

Na łodygach znajdują się magazynujące wodę zgrubiałe ogonki, z których wyrastają liście. Dzięki temu, że kwiat sam ją magazynuje – nie wymaga przesadnego podlewania, a także doskonale wie ile picia potrzeba w związku z konkretną pogodą. Może wyrosnąć nawet do metra wysokości.

 

2) Scewola

https://www.instagram.com/p/Bmx7EqWn-Wv/

Rośnie sezonowo, gdy tylko zaczyna robić się cieplej. Szybko się rozrasta i nie przeszkadza jej towarzystwo innych kwiatów, wraz z którymi tworzy imponujące kompozycje. To również doskonały mieszkaniec wiszących donic. A pochodzi z Australii.

 

3) Surfinia

https://www.instagram.com/p/BylNmAQiIkV/

Kto nie zna tak chętnie uprawianej w Polsce petunii? Tymczasem ona wcale nie pochodzi z naszych stron, a z Japonii, gdzie wyhodowali ją inżynierowie genetyczni. Uwielbia słońce, a także regularne podlewanie. W jej glebie zawsze musi być „w sam raz” – ani za sucho, ani za mokro.

 

4) Pelargonia

https://www.instagram.com/p/By48r-qozCM/

Nie może jej zabraknąć na żadnym balkonie, ani tarasie. Jeśli chodzi o wymagania, są one bardzo podobne do tych, które ma surfinia. Przy podlewaniu, które w czasie wielkich upałów powinno być praktykowane rano i wieczorem, powinniśmy pamiętać, aby nie zmoczyć liści.

5) Dracena odwrócona

 

Naturalnie rośnie w okolicach Oceanu Indyjskiego, więc wysokie temperatury są jej bardzo dobrze znane. Jest łatwa w otrzymaniu, a także odporna na słońce, choć najbardziej preferuje rozproszone światło. Zdobione żółtym odcieniem, wyrastające jeden przy drugim liście, robią dobre estetyczne wrażenie.

 

6) Kalanchoe

https://www.instagram.com/p/By4o_gRnOWB/

Wywodzi się z tropików, nic więc dziwnego, że upały jej nie straszne. Wśród słonecznolubnych roślin dominują raczej te w całości zielone, a kalanchoe jest jednym z kolorowych wyjątków. Oprócz fioletowych kwiatów, wrażenie robią też jakby oprószone popiołem liście. Świetnie czuje się wisząc w kwietniku na pełnym słońcu.

 

7) Nolina

https://www.instagram.com/p/Bxu472eF7Vt/

Pod liśćmi znajduje się zgrubienie na kształt kuli, w którym przechowywana jest woda. To mechanizm podobny, jak w przypadku zamiokulkasa. Wytrzyma każdą suszę i do długie lata – wystarczy zmieniać mu donicę na coraz większą. Przypomina imponującą fontannę podłużnych liści.

8) Epipremnum

 

https://www.instagram.com/p/By2p4j8HKA_/

To widowiskowe pnącze, które może wyrosnąć nawet do kilku metrów długości. Roślinie nie przeszkadza spiekota, choć lepiej aby schowała się przed słońcem – a na jego ekspozycję wystawiła wyłącznie pojedyncze liście. Później te przebłyski pięknie ozdobią kwiat.

 

Albo… skalniak!

https://www.instagram.com/p/By3JIlYH45B/

Na upałach sprawdzą się też skalniaki. Można je zaaranżować nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonach i tarasach. Pośród kamieni i wielu gatunków traw możesz zasadzić choćby wilczomlecz, lantana. rozchodnik i werbena patagońska. Możesz posadzić wszystkie razem lub wybrać najbardziej interesujące ciebie gatunki. Takie bajeczne skalniaczki to również pomysł na wystrój letnich imprez w plenerze, a nawet coraz modniejszych ogrodowych ślubów.

Jak dbać o ciepłolubne rośliny na balkonie i tarasie?

https://www.instagram.com/p/BwZDu8Eg0wv/

Na początek pamiętaj, aby rośliny eksponowane na słońcu nie były zasadzone w plastiku, ani w metalu, nie były zbyt duże, ani ciemne. Dzięki temu ziemia nie będzie się nadprogramowo przegrzewać. Musisz też je regularnie podlewać – sprawę ułatwi zamontowanie automatycznego systemu nawadniania kroplowego. Zapominalscy mogą też pomyśleć o preparatach, które utrzymują wilgoć w glebie na dłużej. W zależności od roślin pamiętaj też o miejscowym zacienianiu miejsca, w którym stoją kwiaty. Sprawdzą się stare dobre parasole i maty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany