Kwiatowy przystanek – zobacz niezwykły projekt prosto z polskiej ulicy!

W Internecie i czasopismach papierowych często można natknąć się na opisy niezwykłych zagranicznych projektów, które wzbogacają miejską przestrzeń i umilają jej mieszkańcom szarą codzienność, pomagając im na przykład obudzić w sobie głęboko uśpioną potrzebę kontaktu z naturą i natychmiast znaleźć na nią odpowiedź. Tymczasem na naszym rodzimym gruncie wyrasta równie wiele podobnych inicjatyw, o których nie mówi się wystarczająco dużo. Postanowiliśmy to zmienić, prezentując naszym Czytelniczkom jeden z tych najnowszych. Zobaczcie magiczny kwiatowy przystanek Dominiki Cebuli!

Kwiatowy przystanek to wykonana ręcznie instalacja autorstwa Dominiki Cebuli – studentki łódzkiej Akademii sztuk Pięknych. Stanął on niedawno właśnie w Łodzi, na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sterlinga, przy Teatrze Wielkim. Praca zatytułowana „Nostalgia” zgodnie z założeniem artystki ma jednak zmieniać miejsce „ekspozycji”, tak by umilać czas oczekiwania na autobus mieszkańcom różnych okolic miasta. Zobaczcie, jak kompozycja rodem z baśni prezentuje się z bliska!

kwiatowy przystanek

kolaż własny redakcji, źródło zdjęć: www.pixabay.com (bus-stop-112203_640; flower-3278210_640)

Kwiatowy przystanek – zobacz niezwykły projekt prosto z polskiej ulicy!

Instalacja Dominiki Cebuli to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wystawowych gablotek. By podziwiać jej pracę nie trzeba bowiem organizować sobie specjalnej wyprawy do galerii, płacić za wstęp i zachować obowiązującej odległości podczas oglądania prac. Składa się z zatopionych w żywicy 36 kwietnych kompozycji, przy których można poczuć się tak, jakby było się świadkiem deszczu kolorowych płatków. 

https://www.instagram.com/p/B1tY-VuIYc1/

Do stworzenia instalacji, Dominika użyła m.in. róż, płomyków, niezapominajek, chabrów, frezji, stokrotek, bratków, goździków, szafirków i forsycji. 

https://www.instagram.com/p/BzfjVqToUui/

Fakt, że nie dodała do niej żadnych sztucznych elementów, uwypukla naturalne, subtelne piękno kwiatów, zaś konserwacja w żywicy pozwala cieszyć się nim znacznie dłużej niż jest to możliwe w naturze. Wybór Placu Dąbrowskiego na pierwsze miejsce ekspozycji instalacji nie był przypadkowy. To właśnie tu od niemal 30 lat można kupić kwiaty o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo, ustawiony w tym miejscu kwiatowy przystanek doskonale kontrastuje z betonowo-asfaltowym otoczeniem, dodając mu tak potrzebnych barw.

Pomysłowa praca studentki bardzo przypadła nam do gustu i zaczęłyśmy marzyć, by pojawiła się grupa naśladowców, którzy spopularyzowaliby roślinne kompozycje w szklanych wiatkach dla podróżnych. Codzienny widok kwiatów w oczekiwaniu na podwózkę z pewnością poprawiałby nastrój przynajmniej części przechodniów i wprowadzał przyjemniejszą atmosferę w środkach komunikacji miejskiej. 

 

Zobaczcie, jak z bliska prezentuje się kwiatowy przystanek:

https://www.instagram.com/p/B1tDVyzIDRk/ https://www.instagram.com/p/B1t0vL7IVMT/ https://www.instagram.com/p/B1tyWNRIZn9/ https://www.instagram.com/p/B1txndmoMU-/ https://www.instagram.com/p/B1t1y8_IWEv/ https://www.instagram.com/p/B1t2U2VosWq/
https://www.instagram.com/p/B1ty1UNIkkS/ https://www.instagram.com/p/B1g_5p-owHt/ https://www.instagram.com/p/B1tbPmSIApi/ https://www.instagram.com/p/B1tYgSZobyT/

Co o tym sądzicie? Czy Wy też jesteście zdania, że przynajmniej część artystycznych obiektów powinna opuścić muzea i towarzyszyć nam w przestrzeni publicznej?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. sylwiawes  19 września 2019 16:07

  Piękny ❤️ Dodaje uroku ☺️

  Odpowiedz
 2. karmelek87  19 września 2019 16:49

  Chcę to w swoim mieście! Więcej takich pomysłów <3

  Odpowiedz
 3. macierzanka  19 września 2019 22:49

  Uroczy i bardzo oryginalny ten kwiatowy przystanek.

  Odpowiedz
 4. Wusia  20 września 2019 16:36

  Jestem za takimi pomysłami i projektami.

  Odpowiedz
 5. BożenaNowicka  25 września 2019 13:30

  Nietuzinkowo i przepięknie

  Odpowiedz
 6. Weronika  27 września 2019 15:04

  Super pomysł! Od razu przystanek nabiera innego charakteru. Aż chce się przysiąść na dłuższą chwilę. 😉

  Odpowiedz
 7. darwenka  28 września 2019 15:15

  Fantastyczny pomysł!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany