Kwiatowa etykieta — czy mężczyźnie wypada podarować wiązankę?

Zbliża się uroczystość kogoś z męskiej połowy rodziny, a ty nie masz pewności, czy kwiaty będą odpowiednim prezentem? A może twój przyjaciel, kolega z pracy lub przełożony świętuje sukces i nie wiesz, czy bukiet sprawdzi się w roli gratulacji?

czy mężczyźnie wypada podarować wiązankę

 

Odpowiedź brzmi: „tak!”

Jednak zanim zamówisz piękną wiązankę, poznaj zasady etykiety wręczania kwiatów. To ważne, bo jeśli postąpisz zgodnie z jej zasadami, nie popełnisz towarzyskiego faux pas. O szczegółach przeczytasz w artykule.

Kwiaty dla mężczyzny? Czemu nie?

Wręczanie kwiatów wpisuje się w tradycję wielu kultur — europejska nie jest tutaj wyjątkiem. Mimo że zwykle kojarzymy ten zwyczaj z mężczyzną, który daje bukiet kobiecie, odwrócenie ról nie jest niczym strasznym. Wręcz przeciwnie! Kwiaty to jeden z najprostszych sposobów, dzięki któremu wyrazisz pozytywne emocje i złożysz gratulacje.

Wbrew pozorom panowie otrzymują wiązanki coraz częściej.

Zdarza się to z okazji ich urodzin, imienin lub innych ważnych rocznic czy wydarzeń (np. awansu). Bukiet pięknych kwiatów sprawdzi się także jako prezent dla przełożonego. Będzie wyrazem życzliwości, gratulacji czy podziękowań za pomoc w pracy.

Na gruncie zawodowym jest to szczególnie popularne.

Nikt nie spojrzy krzywo na wysłannika płci męskiej, który wręczy dyrektorowi kwiaty. Jednak panu zawsze będzie milej, jeśli otrzyma wiązankę od kobiety.

Właśnie dlatego jedna z pierwszych zasad kwiatowego savoir-vivre’u brzmi: „jeśli to możliwe, bukiet wręcza płeć przeciwna”. Mimo wszystko nie traktuj tego jako sztywnej reguły. To bardziej zalecenie, niż nakaz.

Dlatego jeśli na uroczystość do mężczyzny wybiera się para, zręczniej będzie, jeśli kwiaty panu domu podaruje kobieta. Wtedy jej partner wręcza drugą część prezentu, np. alkohol, bombonierkę lub inny upominek.

Kiedy wręczyć kwiaty?

W naszym kręgu kulturowym przyjęło się, że kwiatami obdarowujemy w momencie przybycia na miejsce. Rozważ jednak model, który zyskał popularność w innych krajach. Mianowice odpowiednio wcześniej wyślij bukiet przez posłańca. Zrób to nawet tego samego dnia, ale na kilka godzin przed uroczystością.

Tutaj z pomocą przyjdzie ci poczta kwiatowa. Zamów kwiaty przez internet, podaj adres, datę… i już. Bukiet dotrze na miejsce o ustalonej porze.

Właśnie dzięki maksymalnej wygodzie usługa zyskuje coraz więcej zwolenników. To jeszcze nie wszystko. Kwiaty wyślesz w praktycznie każde miejsce w Polsce, a nawet za granicę. Dla przykładu dużą popularnością cieszy się poczta i dostawa kwiatowa we Wrocławiu.

Zastanawiasz się, dlaczego warto wysłać bukiet wcześniej?

W ten sposób ułatwisz gospodarzom zaaranżowanie kwiatów na uroczystości. Znika sytuacja, w której goście czekają, a jubilat lub jubilatka gorączkowo szukają wazonu na wiązankę. Jeśli otrzymają ją wcześniej, na spokojnie wszystko przygotują i postawią otrzymane od ciebie kwiaty w widocznym miejscu.

Gdy w końcu staniesz w drzwiach, gospodarze będą mogli poświęcić całą uwagę tobie.

Wysyłka bukietu sprawdzi się również wtedy, gdy wiesz, że nie stawisz się osobiście na uroczystości. Mimo przeciwności dzięki poczcie kwiatowej prześlesz najlepsze życzenia i pokażesz, że pamiętasz.

 

Najważniejsze elementy kwiatowej etykiety

Jeśli jednak zdecydujesz się na osobiste wręczenie kwiatów, oprócz zasady płci zwróć także uwagę na kilka innych niepisanych reguł. Dzięki nim nie popełnisz żadnego błędu.

Kwiaty w doniczce, czy cięte?

W prezencie zawsze wręczamy kwiaty cięte, bo tylko one są eleganckim prezentem. Oczywiście istnieje kilka wyjątków od tej zasady, np. gdy:

• idziesz na imprezę-parapetówkę;

• wiesz, że jubilat lubi jakiś rodzaj

• kwiatów doniczkowych

• , a dbanie o roślinę nie

• sprawi

• mu problemu;

• wybierasz prezent dla bliskiej rodziny (np. mamy, dziadka, babci).

Pamiętaj jednak, że gdy decydujesz się na tę formę kwiatów, liczy się także oprawa. Wybierz dla roślin ozdobną doniczkę i owiń ją piękną kokardą.

 

Ile kwiatów w bukiecie?

Klasyczne bukiety składają się z nieparzystej liczby kwiatów. Wbrew pozorom nie ma to wiele związku z przesądami. Chodzi przede wszystkim o estetykę — 5 kwiatów w bukiecie wygląda o wiele lepiej, niż 4 lub 6.

Poza tym w niektórych kręgach parzyste wiązanki kojarzą się z uroczystościami pogrzebowymi.

Czy istnieją wyjątki od tej reguły? Tak. Kiedy wybierasz duży bukiet (z kilkudziesięciu kwiatów) lub wiązankę na jubileusz (np. 18 kwiatów na 18. urodziny), nieparzysta liczba nie jest konieczna.

Moment wręczenia

Stajesz w drzwiach i widzisz zbliżającego się jubilata. Jak się zachowasz?

Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, czytaj dalej.

Przede wszystkim odpakuj kwiaty z folii lub papieru, zanim je wręczysz. Bukiet zawsze trzymaj łodygami do dołu, nigdy odwrotnie. Najpierw chwyć go w lewą dłoń i przywitaj się z solenizantem. Następnie przełóż do prawej i podaruj z najlepszymi życzeniami.

To wszystko.

Jeśli zaś otrzymasz od kogoś kwiaty, postaraj się, aby stały w widocznym miejscu. W ten sposób okażesz szacunek bliskiemu, który je przyniósł. Ponadto bez dodatkowych słów zaznaczysz, że cieszysz się z prezentu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (105 głosów, średnia: 4,83 z 5)
loading... zapisuję głos...