Kwiat lotosu – znaczenie, symbolika, tatuaż. Czym jest i co oznacza kwiat lotosu?

Kwiat lotosu to symbol, który wielu z nas kojarzy się z jogą, Dalekim Wschodem i… tatuażami. Roślina ta ma specjalne miejsce w kulturze buddyzmu i hinduizmu. W ostatnich latach znaczenie kwiatu lotosu wypłynęło jednak poza te kręgi i stał się bardzo popularny również w kręgu zachodniej popkultury. Kwiat lotosu – znaczenie, symbolika. Czym jest kwiat lotosu? Jakie jest znaczenie oraz symbolika kwiatu lotosu w krajach azjatyckich?

Spis treści:

Kwiat lotosu bardzo często zdobi maty do jogi oraz inne przedmioty związane z jogą i medytacją. To również chętnie wybierany wzór na tatuaż. Takie tatuaże wzory kwiat lotosu to bardzo częsty wybór wśród małych tatuaży i większych tatuaży damskich. Chętnie jest wykonywany na nadgarstku lub plecach, symbolizuje równowagę i harmonię oraz zgodę z samym sobą. Nawiązuje również do rozwoju osobistego i duchowego. Jakie jeszcze znaczenie ma kwiat lotosu?

kwiat lotosu znaczenie symbolika tatuaż

Kwiat lotosu – roślina. Jak wygląda kwiat lotosu?

Lotos to roślina, którą niektórzy utożsamiają z lilią. Nie jest to jednak to samo. Lotos to roślina wodna, która występuje głównie w Azji. Jako symbol największym zainteresowaniem cieszy się w Indiach – to tam kwiat lotosu znalazł się na fladze. Pozornie to delikatna roślina, jednak ma ogromną odporność i siłę. Dryfuje na wodzie – wydaje się być delikatnym kwiatem, ale pod wodą skrywa bardzo długie i silne korzenie, więc trudno ją zerwać. Dzięki temu nawet większe ruchy wody nie są w stanie wyrwać i zniszczyć rośliny. Wyjątkowo trwałe są również nasiona lotosu. Jakiś czas temu badacze wyhodowali roślinę z nasiona, które miało ponad 1000 lat. Lotos rośnie w warunkach trudnych dla innych roślin – miejscach zamulonych, często w brudnej wodzie kanałów. Na noc kwiaty znikają pod wodą i wynurzają się ponownie o wschodzie słońca. Preparaty z kwiatu lotosu wykorzystują marki kosmetyczne ze względu na właściwości nawilżające oraz w medycynie naturalnej (właściwości przeciwgorączkowe, uspokajające i przeciwgorączkowe). Kwiaty lotosu są duże – osiągają nawet 30 cm średnicy – i mają przyjemny zapach.

Lotos - jak rośnie?

Kwiat lotosu – symbolika religijna

Kwiat lotosu jest bardzo wyjątkową roślinę i traktuje się go symbolicznie. Najbardziej popularny jest w dwóch wielkich religiach: buddyzmie i hinduizmie. Kwiat lotosu po nocy spędzonej w wodzie (zazwyczaj brudnej, zamulonej) rozkwita rano, o wschodzie słońca, w pięknej, nieskazitelnie czysto białej postaci. Dlatego też symbol ten oznacza odrodzenie, naturalne piękno, czystość, równowagę i harmonię. W hinduizmie i buddyzmie lotos jest postrzegany jako święta roślina.

Symbolika w religii

Kwiat lotosu – znaczenie w hinduizmie

W hinduizmie kwiat lotosu to inaczej padma. Jest ściśle powiązany z bóstwami Wisznu oraz Brahma. Według hinduizmu to oznacza bogactwa, szczęście, długowieczność. Lotos jest traktowany także jako symbol piękna ciała kobiecego, a dno kwiatu symbolizuje kosmiczną kobiecą siłę, która zrodziła hinduistyczne nieśmiertelne bóstwa.

Symbolika w buddyzmie

Kwiat lotosu to również symbol popularny w buddyzmie. To jeden z najważniejszych symboli – często przedstawia się samego Buddę siedzącego na liściu lotosu oraz w pozycji lotosu. Każdy z płatków lotosu odpowiada jednemu ze stopni jednego z najważniejszych elementów buddyzmu – Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki. Ma ona prowadzić w ośmiu krokach do lepszego i pełniejszego życia.

Jakie znaczenie ma kwiat lotosu w jodze?

Jedną z podstawowych pozycji jogi jest Padmasana, czyli kwiat lotosu. Jej zadaniem jest sprzyjanie medytacji – odprężenie ciała, ukojenie zmysłów. Pozycja kwiat lotosu pomaga w wybudzeniu kosmicznej energii w ciele, która zapewnia zdrowie i odpiera złą energię. Kwiat lotosu sprzyja odprężeniu i regeneracji układu nerwowego.

Jak wygląda pozycja kwiat lotosu?

Kwiat lotosu w jodze przypomina siad skrzyżny, ale stopy ułożone są na udach. Pozycja ta nawiązuje do budowy kwiatu lotosu i odzwierciedla jego kształt. Jest uznawana za pozycję, w której najbardziej skutecznie można pracować nad swoim rozwojem duchowym, stąd też tak często przybiera się ją do medytacji.

Pozycja kwiat lotosu joga

Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie

Wzór tatuażu kwiat lotosu bardzo często wybierają kobiety jako damski tatuaż. Aktualnie to właściwie jeden z najczęściej wybieranych motywów. Sprawdzi się zarówno jako mały tatuaż, jak i jako większy, np. na plecach. Kwiat lotosu to tatuaż, który nie tylko zdobi ciało, ale i chroni osobę, która go nosi. Pomaga jej osiągnąć harmonię, równowagę i szczęście. Jeśli chcesz zdecydować się na kolorowy tatuaż damski z tym wzorem, to warto poznać symbolikę kolorów kwiatu lotosu. Biały lotos symbolizuje pracę nad rozwojem osobistym i duchowym oraz oświecenie i cel, do którego się dąży w swoim życiu, niebieski – walkę i zwycięstwo duchowe. Różowy lotos jest uosobieniem samego Buddy, a kwiat o czerwonym kolorze oznacza serce.

Wzór tatuaż kwiat lotosu znaczenie

Tatuaż kwiat lotosu – inspiracje

Poniżej kilka inspiracji na wzór tatuażu kwiat lotosu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (38 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...