Kwiat dracena – pielęgnacja, wymagania, odmiany. Jak dbać o tę roślinę?

Kwiat dracena to typ rośliny, którą bardzo często można spotkać w polskich domach. Kochamy w niej to, że wprowadza do wnętrza egzotyczny klimat, a do tego ma niewielkie wymagania i jest niezwykle wyrozumiała w uprawie. Pielęgnacja jej zatem jest jak przysłowiowa „bułka z masłem” nawet dla amatorów ogrodnictwa. Jakie są znane odmiany draceny, jak o nią dbać i co jej nie służy? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Spis treści:

 

palmy agawy

Kwiat draceny: odmiany i ciekawostki

Kwiat dracena w swoim naturalnym środowisku występuje na terenach Afryki (ok. 70% gatunków), Australii i Azji oraz Meksyku. Co zaskakujące, roślinę tą można spotkać zarówno w formie krzewu, jak i drzewa w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Ponoć nazwa „dracena” oznacza samicę smoka. Być może ta terminologia wzięła się z imponującej wielkości rośliny, która w swych naturalnych warunkach może dorastać nawet do kilku metrów! Do tego podobno kwiat draceny jest drugim najpopularniejszym rodzajem roślin pokojowych w Europie! Czy warto mieć ją zatem w swojej kolekcji? Odpowiedź chyba nasuwa się sama.

Jak wygląda dracena?

Kwiat dracena należy do rodzaju roślin z gatunku szparagowatych. Jest spokrewniona z agawą i ponoć istnieje aż 40 jej gatunków. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich nadaje się do uprawy doniczkowej. Roślina charakteryzuje się wydłużonym pniem i szpiczasto zakończonymi liśćmi w formie rozety. Tworzą one na czubku puszyste pióropusze, dlatego dracena wygląda niezwykle dekoracyjnie i pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia.

Jakie są odmiany draceny?

Odmian draceny jest bardzo wiele, jednak nie wszystkie można kupić w naszym kraju. Gatunkiem, który może osiągać nawet wysokość kilku metrów jest dracena smocza. Z kolei odmianami, które najczęściej można spotkać w kwiaciarniach jest pochodząca z Madagaskaru dracena marginata. Można ją poznać po cienkich i ostro zakończonych liściach, które mogą mieć różne ubarwienie, zwykle o lekko czerwonawym odcieniu. Innym typem jest dracena wonna. Różni się ona od swojej poprzedniczki grubszym pniem oraz szerszymi liśćmi. Do tego wyrastają na niej także bardzo aromatyczne zielonkawe kwiaty. Popularnością cieszy się również dracena Sandera, która z kolei swoją formą przypomina bambus.

Poszukujesz idealnej rośliny do domu? Zobacz jak pielęgnować zielistkę w doniczce:

Czy dracena jest zdrowym kwiatem?

Mimo, że kwiat draceny jest niezwykle dekoracyjny, modny i popularny to okazuje się, że roślina ta może być trująca. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci. Zawarta w jej liściach saponina jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Jeśli więc dojdzie do jej spożycia może spowodować bardzo silne zatrucie. Mając zatem w domu małe dziecko czy czworonoga lepiej ustawić roślinę na wysokiej półce. Stojąc w bezpiecznym miejscu będzie działała korzystnie na domowników, bo roślina ta neutralizuje zanieczyszczenia i wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Do tego absorbuje ona też szkodliwe związki min. formaldehydy.

kwiat dracena pielęgnacja

Kwiat dracena – pielęgnacja

Nie trzeba mieć  tzw. „ręki do kwiatów”, aby zajmować się tym tropikalnym kwiatem. To sprawia, że jest to idealna roślina dla osób zapracowanych czy tych, którzy nie zawsze są w domu. Dracena ma zdolność magazynowania wody w swoim pniu, więc może długo wytrzymać bez podlewania.

Jak się podlewa draceny?

Nawadnianie rośliny to kluczowy element jej pielęgnacji. Dobra wiadomość jest taka, że jest ona dziecinnie prosta. Kwiat draceny warto nawadniać dopiero wtedy kiedy zauważymy, że ziemia jest sucha. W trosce o roślinę ważne jest systematyczne usuwanie z liści nagromadzonego kurzu oraz ich spryskiwanie. Mimo, że roślina jest dość tolerancyjna na zaniedbania w kwestii podlewania, to suche powietrze zwłaszcza w sezonie grzewczym może spowodować, że szybko straci swoją dobrą kondycję, zacznie przysychać i tracić liście. Idealnym pomieszczeniem w chłodnym sezonie będzie więc dla niej…łazienka! Panujący w niej wilgotny klimat stworzy jej doskonałe warunki do rozwoju.

Monstera to kolejna roślina, która pojawia się w polskich domach dość często. Przeczytasz o niej tutaj:

Czego nie lubi dracena?

Dracena wyrasta w ciepłym klimacie, dlatego niezbyt dobrze toleruje zimno. W chłodnym sezonie warto, więc ją zestawić z parapetu, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest często wietrzone. Zimne powietrze mogłoby jej bowiem zaszkodzić. Optymalna temperatura dla tego kwiatu to powyżej 15 stopni. Jeśli z kolei jest ona zbyt wysoka może dochodzić do pęknięć liści. Dracena dobrze toleruje czasowy brak nawodnienia, jeśli zapomnimy ją podlać na czas. Zdecydowanie gorzej natomiast nadmiar wody. Przelanie rośliny może skutkować gniciem korzeni, a nawet chorobami o podłożu bakteryjnym, co roślina manifestuje pojawieniem się plam na liściach. Ponadto dracena nie lubi też cienia. Nie mając stałego dostępu do światła zaczyna zauważalnie wolniej rosnąć.

smocze drzewo w doniczce

Dracena w domu: wymagania

Gdzie powinna stać dracena?

Kwiat draceny świetnie czuje się w rozproszonym świetle. Jest też ciepłolubny. Roślina nie powinna jednak znajdować się w centrum działania promieni słonecznych, bo nadmierna ekspozycja na ich działanie mogłaby spowodować poparzenia na jej liściach. Kwiat dracena lubi jednak miejsca dość jasne. Jeśli ma zapewniony dostęp do światła odwdzięcza się ładnie wybarwionymi liśćmi i ich nienaganną kondycją.

Jaka ziemia do draceny?

Dracena to roślina, która lubi dość przepuszczalne podłoże. Najlepiej czuje się zatem w żyznej, torfowej lub próchniczej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Podczas jej przesadzania sprawdzi się zwłaszcza ziemia dedykowana roślinom palmowym. Na dół doniczki zaleca się włożenie keramzytu. Drenaż jest tu bardzo ważny, by nadmiar wody nie miał bezpośredniego kontaktu z korzeniami.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...