Kwas i Botoks. Co te zabiegi łączy, a co różni?

Na forach internetowych można znaleźć opinie, że na indywidualny dobór zabiegu, mają wpływ: typ naszej cery, rodzaj zmarszczek, wiek. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzamy i obalamy mity dotyczące zabiegów medycyny estetycznej. Kwas i botoks – czym się od siebie różnią, co te zabiegi łączy? 

Znaczny wzrost zainteresowania zabiegami można zaobserwować wśród kobiet po 25 roku życia. To moment, kiedy dostrzegalne są już pierwsze objawy starzenia się skóry. Botoks, kwas hialuronowy – są to określenia, które znamy, lecz często mamy problem z ich charakterystyką i rozróżnieniem. Nic zatem dziwnego, że wokół nich narosło tak wiele sprzecznych informacji. Dlatego też postanowiliśmy skonfrontować ze sobą wiedzę przekazywaną na forach z opiniami eksperta.

O pomoc w obaleniu mitów związanych z zabiegami wykorzystującymi działanie kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej, poprosiliśmy specjalistę dr Krzysztofa Ziemlewskiego, właściciela gabinetów „Kliniki Ziemlewski” w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

 kwas-hialuronowy

Miki 25: witam, mam 25 lat, chcę wstrzyknąć sobie botox, a może lepszy będzie kwas? Mam tylko mały problem, Nie wiem, jaka jest zależność, ale mam bardzo tłustą cerę, nie mogę używać kremów, bo od razu wyskakują mi krostki na twarzy. Niestety nie mogę sobie z tym poradzić. Czy w związku z tym mogę obawiać się efektu wstrzyknięcia botoxu? Słyszałam, że nigdy też nie można ze sobą łączyć kwasu i botoxu to szkodzi zdrowiu, czy tak jest?

Jeden zabieg nie wyklucza drugiego. O tym, na który powinniśmy się zdecydować, ma wpływ wyłącznie rodzaj zmarszczek i przyczyna ich powstania. Zabiegi z wykorzystaniem botuliny to obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. Można ją stosować u młodych osób, jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne lub u osób dojrzałych w celu wygładzenia już istniejących. Trzeba jednak pamiętać, że toksyna botulinowa działa tylko na zmarszczki mimiczne. Jeżeli chcemy pozbyć się tych, które powstały w wyniku naturalnego wiotczenia i opadania skóry, czyli tzw. zmarszczek grawitacyjnych, do zabiegu musimy wykorzystać inny preparat. Czasami również mimo wstrzyknięcia botoksu w przypadku, gdy zmarszczki są już bardzo głębokie i mocno utrwalone, lekarz musi połączyć dwie metody i dodatkowo uzupełnić zabieg przez wypełnienie ich kwasem hialuronowym np. TEOSYAL RHA 1 – jest to preparat zawierający w swoim składzie 2 rodzaje kwasu hialuronowego: nieusieciowany i usieciowany. Dzięki takiej kombinacji substancja jest jeszcze bardziej plastyczna, co daje nam bardzo naturalne rezultaty.

 

Madziaay2019: Kwas i botox to to samo, najlepiej sprawdza się u pań w wieku 35. Potem różnie bywa.

 

Nic bardziej mylnego. Zabiegi wykonywane za pomocą kwasu hialuronowego i botuliny są dedykowane paniom w każdym wieku. Ponadto pełnią różne funkcje. Botoks to neurotoksyna – toksyna botulinowa wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego. Podawany podskórnie dociera do połączeń nerwów z mięśniami, blokując ich działanie. Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w celu wygładzenia niezbyt głębokich zmarszczek, redukcji nadmiernej mimiki twarzy. Znajduje ona także zastosowanie w leczeniu zeza, kurczu powiek oraz migren. Warto również dodać, że domięśniowe iniekcje toksyny botulinowej to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek. Z tego względu zabieg wykonuje się nawet u osób po 25 roku życia. Botoks wykorzystuje się w zabiegach likwidacji: zmarszczki między brwiami (tzw. ”Lwia zmarszczka”), poprzecznych bruzd na czole, „kurzych łapek” wokół oczu. Natomiast kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu, który ma za zadanie wiązać wodę w naskórku, zapewniając jej sprężystość i elastyczność. W przeciwieństwie do botoksu wykorzystywanego przede wszystkim do blokady mięśni i w efekcie do likwidacji zmarszczek dynamicznych, kwas hialuronowy stosuje się jako wypełniacz do zmarszczek statycznych. Z jego pomocą można także skorygować: zmarszczki w rejonie ust, zmarszczki między brwiami, kształt ust, opadające kąciki ust, zmarszczki na policzkach, bruzdy wargowe-nosowo, czy kształt brody.

 

 zabigi-medycyny

 

Sweet Kasia: Dokładnie 5 miesięcy temu zrobiłam sobie botox na czoło, pionowe, poziome i lwia. Fakt, że zmarszczki na początku były mało widoczne, lecz wróciły. Ile utrzymuje się efekt botoxu, a ile kwasu?

Efekty w obu przypadkach są natychmiastowe, niestety działanie toksyny botulinowej nie jest trwałe. Zabiegi należy systematycznie powtarzać, ponieważ skóra powraca do poprzedniego stanu. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Kuracja z użyciem kwasu utrzymuje się od 6 do 15 miesięcy, a każdy kolejny zabieg daje lepsze i bardziej trwałe rezultaty. Po zabiegach warto wspomóc regenerację skóry oraz zwiększyć utrzymanie efektów, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące z oferty Teosyal.

Olka115: Zabieg powiększania ust kwasem jest zawsze bolesny, nawet po znieczuleniu.

Prawdą jest, że twarz i usta to obszary szczególnie wrażliwe na ból. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna posiada rozwiązania minimalizujące ból. Najsilniej zadziała oczywiście znieczulenie stomatologiczne, które poleca się osobom o wyjątkowo niskim progu bólu. W większości przypadków wystarczające będzie jednak znieczulenie kremem – świetnie sprawdza się TEOSYAL PureSense Kiss, czy TEOSYAL RHA 2 z najnowszej gamy TEOXANE.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  18 grudnia 2015 07:37

  Zawsze należy weryfikować informacje. Niestety już tak jest, że w internecie każdy może pisać o wszystkim, bez względu na to, czy posiada wiedzę na dany temat, czy też nie. Stąd, moim zdaniem, najlepiej weryfikować informacje u źródła, ale specjalista jest przecież od tego, by nie tylko „zrobić”, ale też doradzić najlepszą opcję – zwłaszcza ten, który podchodzi do własnego pacjenta/klienta indywidualnie.

  Odpowiedz
  • lilkawodna  18 grudnia 2015 09:07

   Zgadzam się. Niekiedy czyta się opinie i wszyscy narzekają na coś a jedna osoba bardzo chwali. Trochę to podejrzane.

   Odpowiedz
 2. Aneta  18 grudnia 2015 10:41

  Nie kusi mnie ani jedno, ani drugie.

  Odpowiedz
  • Patriszia  1 stycznia 2016 22:54

   Mnie też nie.

   Odpowiedz
 3. bbo  20 grudnia 2015 20:41

  No właśnie, te efekty są tylko chwilowe, a później co? Powtórka, bo inaczej nie można na siebie patrzeć w lustrze. I tak wpada się w koło…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany