Kwas hialuronowy powikłania – jak ich uniknąć?

Zabieg ostrzykiwania kwasem hialuronowym cieszy się obecnie wielką popularnością. Która z nas nie chciałaby wyglądać młodziej niż wskazywałby na to jej wiek? Takie zabiegi zapewniają gwarantowany efekt w niezbyt inwazyjnej formie. Niestety, tak jak w przypadku wszystkich propozycji „poprawek” z zakresu medycyny estetycznej, ta również wiąże się z wystąpieniem efektów ubocznych. Kwas hialuronowy powikłania i to, jak ich uniknąć, stają się przez to tematami, o których warto poczytać, zanim zdecydujemy się na taki zabieg. Prezentujemy porady eksperta w tej dziedzinie, zawierające wskazówki, na jakie 4 kwestie powinnyśmy zwrócić uwagę!

kwas hialuronowy

fot. freepik

 

 

Cena zabiegu nie jest gwarancją efektu

Szeroki rozwój i wzrost popularności medycyny estetycznej sprawił, że gabinety można dziś spotkać niemal na każdym kroku. Liczna konkurencja nierzadko przekłada się na obniżanie cen zabiegów, co wbrew pozorom nie zawsze musi być dobre.

-Niższa cena niestety często wiąże się z mniejszymi kwalifikacjami osoby wykonującej zabieg, a także gorszej jakości preparatem. Coraz częściej spotykam się z powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej wykonywanych przez osoby nieposiadające wymaganej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii czy immunologii skóry, nie mówiąc już o podstawowych zasadach aseptyki. Osoby te nie posiadają wiedzy na temat przeciwdziałania powikłaniom i pacjent, który korzysta z ich usług pozostaje z tym problemem sam – mówi dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak. Dla większości pacjentów cena zawsze będzie jednym z kryteriów wyboru, ale pamiętajmy, że nie powinna być tym najważniejszym. Należy przede wszystkim postawić na doświadczonego lekarza z wieloletnią praktyką. Popytać koleżanek i znajomych – może polecą sprawdzonego specjalistę (to wbrew pozorom jeden z najlepszych sposobów poszukiwań). Profesjonalizm lekarza można też ocenić podczas konsultacji. Ważne jest, by zebrał dokładny i rzetelny wywiad oraz umiał klarownie odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiewając ewentualne wątpliwości. Jeśli po pierwszej wizycie nie nabierzemy zaufania do specjalisty, lepiej szukać dalej.

Kwas hialuronowy powikłania – jak ich uniknąć?

Grunt to przygotowanie do wizyty

Czy słyszałaś o tym, że infekcje zębowe są częstą przyczyną powikłań infekcyjnych po podaniu wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia? Zapewne nie, gdyż wiedza ta nie jest wystarczająco powszechna. Właśnie dlatego lekarz powinien informować o wszystkich mniej lub bardziej oczywistych sprawach i w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania.

-Szczegółowy wywiad jest kluczowym elementem kwalifikacji do zabiegu, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań zarówno bezwzględnych, jak i względnych, które dyskwalifikują pacjenta z udziału w zabiegu z uwagi na ryzyko powikłań. Niezwykle ważne są przebyte wcześniej zabiegi, gdyż istnieją preparaty, których nie wolno łączyć z innymi bez względu na okres ich podania – dodaje dr Barańska-Rybak.

 

Kwas hialuronowy powikłania – jak ich uniknąć?

Zajrzyj również: Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy by odmłodzić twarz?

 

Wybierz odpowiednie preparaty

Wiedza na temat preparatów stosowanych podczas zabiegów jest również ważnym elementem przygotowań do zabiegu. Niekoniecznie musisz zbierać informacje samodzielnie – kwestie medyczne nie będą jasne dla każdego. Lepszym rozwiązaniem będzie więc rozmowa z doświadczonym lekarzem, który wyjaśni, jaki wypełniacz warto zastosować i dlaczego jest to najlepszy wybór. Nie bój się zadawać pytań i określ, na jakim efekcie ci zależy. Z jakimi oczekiwaniami najczęściej zgłaszają się pacjentki?

-Dla większości najważniejszy jest świeży, młody i wypoczęty wygląd z zachowaniem naturalnych rysów twarzy. Aktualnie na rynku dostępne są wysokiej jakości preparaty pozwalające na osiągnięcie takiego efektu – Teosyal RHA. Przy ich wyborze kieruję się nie tylko sprawdzoną efektywnością, ale przede wszystkim bezpieczeństwem, a także wynikami badań klinicznych i publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych – mówi dr Wioletta Barańska-Rybak.

 

Przestrzegaj zaleceń lekarza

Wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań ma jednak nie tylko należyte przygotowanie do zabiegu i rzetelny wywiad lekarski. Równie ważne jest późniejsze postępowanie pacjenta i stosowanie się do wskazań pozabiegowych.

-Do podstawowych z nich należy na pewno ograniczenie aktywności fizycznej, zakaz korzystania z sauny, zabiegów kosmetycznych 7-14 dni po zabiegu oraz zakaz leczenia kanałowego czy usuwania kamienia metodami zabiegowymi u dentysty. Lepiej też unikać używek takich jak kawa, alkohol czy mocna herbata – wyjaśnia dr Barańska-Rybak. Zalecenia te traktuj poważnie – stosowanie się do nich nie wymaga zbyt wiele wysiłku, ale zignorowanie ich grozi wystąpienie powikłań, których leczenie bywa niekiedy długotrwałe i bolesne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (211 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. luna341  25 stycznia 2017 09:29

  Mam ochotę na wypełnienie bruzd nosowo wargowych ,ale ciągle się waham z obawy przed powikłaniami

  Odpowiedz
 2. martucha180  25 stycznia 2017 21:59

  Nie ma zabiegu, nie ma powikłań.

  Odpowiedz
 3. marrika  6 lutego 2017 01:43

  Zamierzam w tym roku ostrzyknąć się tu i tam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany