Kurz domowy to siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia alergenów

Jedną z przyczyn rozwoju alergii jest kontakt z alergenami roztoczy kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki, niewidoczne gołym okiem, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia osób o cechach nadwrażliwości – czyli tzw. atopii.

kurz-domowy

Najliczniejszą grupą alergików są dzieci, u których objawy alergii pojawiają się już w pierwszych miesiącach życia. Często katar czy męczący kaszel jest mylony z przeziębieniem – podczas gdy jest to np. uaktywnienie się nadwrażliwości na alergeny roztoczy czy pleśni.

roztoczeSubstancją szkodliwą są białka m.in. Der p1 czy Der f 1 zawarte w odchodach roztoczy, które wraz z drobinami kurzu dostają się do dróg oddechowych. Największe nagromadzenie roztoczy dotyczy miejsc do spania, materacy, kanap i dywanów. W 1 g kurzu może występować nawet kilka tysięcy roztoczy – a już 100 okazów wystarczy do wywołania reakcji alergicznej.

Objawami alergii jest katar, kaszel nasilający się w nocy, wyprysk atopowy  czy zapalenie spojówek. Często objawy te mylone są z przedłużającym się przeziębieniem i są niewłaściwie leczone, a może mieć to bardzo przykre konsekwencję. Nasilenie objawów dotyka alergików w okresie grzewczym – gdy wraz z drobinami kurzu, unoszącymi się w ogrzewanym powietrzu wdychają potencjalnie niebezpieczne substancje – nie tylko alergeny roztoczy, ale również pleśni i  zwierząt. Nieleczony katar alergiczny, kaszel, mogą rozwinąć się w astmę alergiczną  – a proces ten jest praktycznie nieodwracalny. Grupą szczególnego ryzyka są dzieci, których organizm nie posiada jeszcze wykształconej odporności lub są obciążone genetycznie alergią. Prawdopodobieństwo odziedziczenia alergii przez dzieci, których oboje rodziców jest alergikami wynosi ponad 70%.

Przykładowo – objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) pojawiają w tej chwili u ok 60% dzieci do 1-go roku życia, wśród dzieci do 5-go roku życia – liczba sięga już prawie 90%. Symptomy które powinny zaniepokoić rodziców to suchość naskórka lub zmiany skórne w postaci rumienia lub wysięku obejmujące głównie okolice zgięcia łokciowego i podkolanowego. AZS towarzyszy świąd skóry, który powoduje niepokój i uniemożliwia spokojny sen. Na rozdrapanej skóra i tworzących się ranach dochodzi często do niebezpiecznych nadkażeń bakteryjnych.

Ważnym działaniem profilaktycznym jest ograniczenie ilości alergenów w otoczeniu. Już w 1987 roku WHO potwierdziła, znaczenie ekspozycji na alergeny roztoczy jako istotny czynnik sprzyjający rozwojowi astmy oskrzelowej. Roztocze kurzu są również odpowiedzialne za rozwój alergicznego nieżytu nosa i atopowego zapalenie skóry. Natomiast wg raportu ARIA (Allergic Rhinitis and its impact on Asthma) – zaleca się stosowanie środków eliminujących alergeny roztoczy, gdyż to one odpowiadają za rozwój alergii i astmy oskrzelowej.

Sposobów na redukcję roztoczy jest wiele, mi.in. zaleca się usunięcie z mieszkania przedmiotów, które są siedliskiem kurzu, można zastosować również specjalne oczyszczacze powietrza lub preparaty którymi opryskuje się miejsca o największym stężeniu alergenów. Do prania tkanin można zastosować specjalne środki neutralizujące alergeny, działają one już w niskiej temperaturze, co jest ważne w przypadku tkanin, których nie można prać w wysokich temperaturach.

Oczyszczenie otoczenia z alergenów przynosi wyraźną ulgę osobie uczulonej i poprawia jej samopoczucie, może też uchronić przez zaostrzeniem choroby alergicznej i wystąpieniem astmy.

Postępowanie ukierunkowanie na zmniejszenie narażenia na alergeny w środowisku domowym:

 1. Utrzymywane w mieszkaniu możliwie najniższej temperatury (poniżej 22°C)
 2. Odpowiednia wentylacja w mieszkaniach w celu zmniejszenia wilgotności względnej poniżej 50%
 3. Zmiana pościeli co tydzień – i pranie jej w wysokiej temperaturze lub z wykorzystaniem specjalistycznych dodatków do prania neutralizujących i usuwających alergeny (np. Allergoff® neutralizator alergenów płyn do tkanin)
 4. Usunięcie z sypialni poduszek i kołder z pierza
 5. Usunięcie z sypialni zwierząt
 6. Unikanie nawilżaczy powietrza
 7. Zmniejszenie liczby kwiatów doniczkowych
 8. Stosowanie środków zmniejszających ilość roztoczy, alergenów roztoczy, pleśni i zwierząt.

allergoff_zajawkaAllergoff® – sposób na alergeny

Allergoff® spray to preparat w formie ręcznego rozpylacza służący do opryskiwania miejsc o największym stężeniu alergenów kurzu domowego, takich jak: materace, kanapy, dywany, legowiska zwierząt, pluszowe zabawki czy fotele samochodowe.

Allergoff® wykazuje dwutorowe działanie:

– scala drobiny kurzu w nielotne cząstki, co umożliwia ich usunięcie np. odkurzaczem

– pozbawia je chorobotwórczego działania.

Jak działa Allergoff®?

ALLERGOFF®  to zawiesina polimerowych mikrokapsułek zbudowanych z alkoholu poliwinylowego (PVA), których wnętrze jest  wypełnione mieszaniną substancji wpływających na strukturę chemiczną alergizujących cząstek, przez co tracą one swoje chorobotwórcze oddziaływanie. Po naniesieniu, mikrokapsułki (PVA) wytwarzają polimerowy film, który wiąże drobiny kurzu w większe – nielotne cząsteczki. Związanie kurzu powoduje obniżenie ryzyka inhalacji alergizujących cząstek obecnych we wdychanym powietrzu.

Preparat w zależności od pojemności wystarcza na opryskanie 25-40m2, a jego działanie utrzymuje się do 6 miesięcy.

Korzyści wynikające dla pacjentów z zastosowania preparatu Allergoff®:

– odczuwalne zmniejszenie nasilenia objawów choroby alergicznej

– ochrona przed kontaktem z chorobotwórczymi alergenami, co zmniejsza ryzyko rozwoju choroby alergicznej i może zatrzymać „marsz alergiczny”.

– poprawa komfortu życia alergika

Więcej na temat preparatu na stronie www.allergoff.pl, https://www.facebook.com/Allergoff/  Allergoff® można kupić w aptekach lub w sklepie internetowym www.sklep.icbpharma.pl.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (86 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  14 listopada 2016 10:35

  Alergia na roztocza to jedno z najgorszych uczuleń z tego się nigdy całkowicie nie wyrasta i co najgorsze to właśnie lekarze nie rozpoznają tego u dzieci a leczą na przeziębienia antybiotykami i nawet przez myśl im nie przejdzie podpowiedzieć rodzicowi o takiej możliwości. W utrzymaniu czystości pomaga także odkurzacz wodny i właśnie stosowanie preparatu Allergoff. Artykuł bardzo przydatny dla młodych kobiet spodziewających się dziecka. Takie informacje powinny się znaleźć także w każdej przychodni

  Odpowiedz
 2. Aneta  14 listopada 2016 13:10

  Na szczęście ja, ani najbliższe mi osoby nie jesteśmy alergikami.

  Odpowiedz
 3. kasia87g  14 listopada 2016 19:21

  Zmiana pościeli co tydzień?? powiem szczerze że ja zmieniam raz na 3 tyg lub miesiąc 😀 a nie jestem brudaskiem, i mam pełno kwiatków w sypialny a to źle?

  Odpowiedz
 4. klaudiaban  7 grudnia 2016 17:55

  Ciekawe z tą wilgotnością.

  Odpowiedz
 5. AnnStyl  9 grudnia 2016 13:00

  Przydatny artykuł. Rzeczywiście osoby z alergią powinny dbać o ograniczenie alergenów w otoczeniu, a uczulone na roztocza mają jedynie możliwość stosowania się między innymi do wymienionych w artykule wskazówek. Nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania roztoczy z otoczenia ale można je ograniczyć. To już jest zdecydowana poprawa samopoczucia dla alergika.

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:46

  Ciężka sprawa. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz
 7. Dżasta  25 sierpnia 2019 15:23

  ja mam oczyszczacz powietrza stadler form do pozbycia się alergenów. wprawdzie alergię mam niedużą ale nie zasnę jak jest źle w pokoju dusi mnie i krztusi najwięcej w pościeli i nawet częsta jej zmiana nie pomaga tak jak filtracja powietrza w oczyszczaczu

  Odpowiedz
 8. Wojtkowa  27 sierpnia 2019 21:42

  codzienne odkurzanie to podstawa gdy ktoś ma alergię – dobry odkurzacz wodny albo wyrzucić dywany i kupić roombę by zbierała kurz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany