Kurs KPP — oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Spis treści:

Jeśli chcemy rozwijać swoje kompetencje w zakresie ratowania ludzkiego życia, a nie pracujemy na przykład jako lekarz czy ratownik medyczny, to zdecydowanie warto zainteresować się KPP. Tytuł ratownika, który jest niezwykle pożądany w wielu różnych branżach, to najwyższe możliwe „odznaczenie”, jakie możemy zdobyć. Co warto wiedzieć o szkoleniu KPP? Sprawdźmy!

Kurs KPP — oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Kto może zrobić kurs KPP?

Warto rozpocząć od tego, że szkolenie jest bardzo dobrze umocowane w polskim systemie prawnym. Po tragedii podczas Międzynarodowych Targów Katowickich ustawodawca zdecydował, że wszystkie jednostki, które niosą pomoc, muszą współpracować ze sobą w ramach skoordynowanego, pomyślanego na wielu różnych płaszczyznach, systemu.

W dwa lata po katastrofie na terenie MTK parlament zatwierdził ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dokument został przegłosowany 8 września 2008 roku. To właśnie wtedy „do systemu” opuszczono też osoby, które nie mają wykształcenia medycznego.

Dla przykładu dzisiaj kurs KPP w Centrum Ratownictwa może zrobić praktycznie każda pełnoletnia osoba. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wystarczy uczestnictwo w zajęciach. Trzeba będzie jeszcze zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. 

Najlepsze jednostki szkoleniowe dają dostęp do bazy pytań KPP. Można je znaleźć na przykład w aplikacji Ratownik, która jest dostępna na Androida oraz Apple iOS. Taki software pozwala też na ukończenie próbnego egzaminu, dzięki któremu będziemy mogli szybko sprawdzić naszą wiedzę. 

Ile jest ważny kurs pierwszej pomocy?

Jeśli zdamy egzamin końcowy (zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną), to będziemy mogli posługiwać się tytułem ratownika przez trzy lata. Właśnie tyle jest ważny kurs KPP. Po tym czasie można przejść recertyfikację, czyli ponownie zdać egzamin.

Dlaczego ustawodawca zdecydował się na tak krótką „żywotność” certyfikatu? Można przypuszczać, że kluczowe okazało się tempo zmian, jakie zachodzą w ratownictwie. 

Metody ratowania ludzkiego życia ewoluują bardzo szybko. Wprowadzane są nowe standardy, przepisy czy schematy działań. Jeśli co trzy lata będziemy przechodzić przez proces recertyfikacji (a więc i odświeżać naszą wiedzę) to szanse na to, że będziemy działać zgodnie z najnowszymi wytycznymi, bardzo mocno rosną. Kurs trwa 66 godzin, z czego 41 poświęcono na zajęcia praktyczne, a 25 na blok teoretyczny.

Czy kurs KPP przyda nam się w pracy?

Bez względu na to, kto udziela pierwszej pomocy, czy jest to żołnierz, czy policjant, czy pracownik ochotniczej straży pożarnej, można stwierdzić, że jest to szkolenie, które będzie doskonałym uzupełnieniem naszego CV. W naborach do służb mundurowych kandydaci z tytułem ratownika mogą zdobyć dodatkowe punkty. 

Osoby, które znają się na ratowaniu ludzkiego życia, są też niezwykle cenione w wielu firmach, które skupiają się na produkcji. Coraz więcej działalności inwestuje w zakładowe drużyny ratownicze, które mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu pogotowia. 

To szczególnie ważne w przedsiębiorstwach, gdzie analiza bezpieczeństwa wykazała wiele obszarów ryzyka. Można tu wskazać na przykład na przedsiębiorstwa produkcyjne, kopalnie, huty, ale i te firmy, gdzie pracownicy muszą mierzyć się na przykład z dużą temperaturą czy wilgotnością względną.

W parze z dodatkowymi kompetencjami takich osób coraz częściej idzie też wyższa podstawa wynagrodzenia. Oznacza to, że ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy nie tylko przyda nam się do CV, ale być może pozwoli nam też zwiększyć swoje miesięczne przychody.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...