Kurs integracji sensorycznej – czy to dobra inwestycja?

Zagadnienie integracji sensorycznej zdobyło w ciągu ostatnich lat ogromną popularność. Powód jest dość oczywisty – z roku na rok rośnie liczba zdiagnozowanych zaburzeń SI, i to zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u dorosłych. To z kolei wpływa na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jeżeli chcesz zostać jednym z nich i zdobyć kompetencje niezbędne do pracy jako terapeuta SI, to możesz rozważyć zapisanie się na kurs z zakresu integracji sensorycznej.

Spis treści:

Czy warto zapisać się na kurs SI?

Jak najbardziej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, rośnie zapotrzebowanie na terapeutów integracji sensorycznej, którzy pomogą dzieciom i młodzieży ze zdiagnozowanymi dysfunkcjami odbierania, regulacji i porządkowania bodźców pochodzących z otoczenia i dostarczanych przez ciało. Dla wyjaśnienia – dotyczy to wszystkich zmysłów, czyli wzrokowego, dotykowego, słuchowego, węchowego i smakowego.

Oczywiście, kurs integracji sensorycznej jest najlepszą propozycją dla osób, które interesują się zaburzeniami SI i to właśnie z nimi wiążą swoją zawodową przyszłość. Uczestnik szkolenia, który chce pracować jako terapeuta integracji sensorycznej, powinien być także cierpliwy, otwarty, empatyczny i komunikatywny. Zapisanie się na kurs jest w szczególności polecane pedagogom i wychowawcom, którzy planują szukać pracy jak terapeuta SI, a także rehabilitantom, logopedom i psychologom, którzy chcą rozszerzyć swoje kompetencje oraz zdobyć nowe umiejętności i wiedzę.

Jak wygląda program kursu z zakresu integracji sensorycznej?

Kurs z zakresu integracji sensorycznej trwa aż 270 godzin, podczas których uczestnik zdobywa wiedzę, umiejętności i kompetencje z różnych dziedzin. To np. pedagogika specjalna, psychologia i neuroanatomia. Oprócz tego w trakcie szkolenia są również poruszane kwestie samego podziału i klasyfikacji zaburzeń integracji sensorycznej, sposobów ich diagnozy oraz prowadzenia terapii.

W tym celu opracowano program kursu SI zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodoweji, upewniając się, że spełnia on najwyższe standardy edukacyjne. Znajdziesz w nim następujące tematy:

  • teoretyczne założenia integracji sensorycznej,
  • wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej i klinicznej,
  • rozwój i zaburzenia układu ruchowego,
  • neurologiczne podstawy integracji sensorycznej,
  • budowa i funkcjonowanie systemów sensorycznych,
  • rodzaje i klasyfikacje zaburzeń integracji sensorycznej (ADHD, dysleksja, zespół Aspergera, autyzm, FAS, zespoły genetyczne),
  • integracja sensoryczna w terapii logopedycznej, tyflopedagogice i oligofrenopedagogice,
  • metodyka pracy z dzieckiem z zaburzeniami,
  • terapie wspierające a integracja sensoryczna.

W programie kursu SI znajdziesz również warsztat pracy terapeuty. Jego celem jest wyposażenie cię w narzędzia i praktyczne umiejętności potrzebne do samodzielnej pracy.

Co po kursie SI?

Kurs z zakresu sensorycznej, podobnie jak inne szkolenia kwalifikacyjne, kończy się egzaminem końcowym. Co istotne, odbywa się on pod adresem wskazanym przez kursanta (zazwyczaj jest to miejsce zamieszkania), a informację o terminie uzyskujesz w ciągu od 3 do 7 dni po ukończeniu kursu SI. W momencie, gdy zdasz egzamin – otrzymujesz do rąk zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, potwierdzające nabytą wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji zadań zawodowych, które możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej albo zeskanować i umieścić na swojej stronie internetowej.

Integracja sensoryczna – kurs kwalifikacyjny. Podsumowanie

Podsumowując, jeżeli chcesz zostać terapeutą integracji sensorycznej, to kurs kwalifikacyjny, który ma swojej ofercie np. platforma ePedagog, jest jedną z najlepszych inwestycji. Szkolenie:

  • trwa 270 godzin i może być realizowane we własnym tempie,
  • ma formę e-learningu,
  • pozwala uzyskać zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, potwierdzające nabytą wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji zadań zawodowych,
  • obejmuje zagadnienia z zakresu psychologii, pedagogiki specjalnej czy neuroanatomii.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,44 z 5)
loading... zapisuję głos...