Kuchnia – wygodnie i funkcjonalnie

Kuchnia musi być wygodna, ale także, co jeszcze ważniejsze – funkcjonalna. Jak ją urządzić?

W wielu domach kuchnia pełni rolę bardzo ważną. Obok swojej funkcji podstawowej – jako miejsca przygotowywania posiłków – jest także przestrzenią, w której korzystając z nieoficjalnej aury, bardzo chętnie zwierzamy się naszym bliskim i przyjaciołom. Kto nie przesiedział kiedyś całej nocy w kuchni na długich rozmowach? Z tych względów kuchnia musi być wygodna, ale także, co jeszcze ważniejsze – funkcjonalna. Jak ją urządzić?

Aranzacja kuchni (2)

Wszyscy marzymy o dużej i przestrzennej kuchni. W znacznej jednak większości nasze kuchnie są skromnych rozmiarów. Dlatego urządzając je, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Lepiej kupić sprzęt wielofunkcyjny, niż zaśmiecać i tak ciasne miejsce niepotrzebnymi drobiazgami, których i tak używamy rzadko.

Ustawienie mebli i sprzętów

Sprzęty AGD najlepiej ustawić zgodnie z kolejnością obróbki produktów spożywczych. Kolejno w bliskiej odległości od siebie powinny znajdować się: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Takie ustawienie, rozdzielone blatem do obróbki warzyw i innych produktów spożywczych, z pewnością zaoszczędzi nam czas i ułatwi sprzątanie kuchni.

Urządzając kuchnię warto wykorzystać meble i urządzenia o standardowych wymiarach. Najlepszym wyborem jest rozmiar o szerokości 60 centymetrów. Dzięki temu dopasowanie do siebie poszczególnych elementów w kuchni będzie znacznie prostsze. Kupując sprzęty o standardowych wymiarach, będzie można łatwo i szybko wymienić je w razie potrzeby na nowe. Jeśli chodzi o szafki wiszące, z zasady powinny się znajdować około 60 centymetrów nad blatami.

Aranzacja kuchni (3)

Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem w kuchni. Znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków, ale także buduje przyjazny nastrój, niezbędny podczas mniej oficjalnych spotkań rodzinnych.

W związku z rozłożeniem poszczególnych prac kuchennych na różne części kuchni, optymalne będzie zastosowanie oświetlenia punktowego. Obok lampy zamontowanej przy suficie, której zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, warto zainstalować je także nad blatem kuchennym oraz kuchenką. W przypadku tej ostatniej, warto pomyśleć o zakupie okapu z wbudowaną lampką. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w małej kuchni, gdzie miejsce na dodatkowe sprzęty jest ograniczone.

Aranzacja kuchni (1)

Kolorystyka

Dobór barw odgrywa niezwykle ważną rolę, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, ale też musi odpowiadać naszym prywatnym gustom i oczekiwaniom. W kuchni najlepiej sprawdzają się kolory jasne i ciepłe, które skutecznie powiększają optycznie wnętrze, ale też ułatwiają zachowanie czystości. Dobrze prezentować będą się również kolory intensywne, jak choćby zielony, czerwony czy pomarańczowy. Ważne by kuchnia była jasna i radosna. Nie bez znaczenia jest także właściwy dobór farb. Warto pomyśleć o farbach zmywalnych – w kuchni bardzo często dochodzi do zabrudzenia ścian, a takie rozwiązanie ułatwi nam zachowanie czystości.

Aranzacja kuchni - Natura IMPRESS

Drzwi do kuchni

Są niezwykle ważnym elementem w pomieszczeniach kuchennych. Z jednej strony, w przypadku małych pomieszczeń, powinny skutecznie powiększyć zamkniętą przestrzeń kuchni, z drugiej stanowić skuteczną barierę dla kuchennych zapachów.

Aby efekt był jak najlepszy, warto upewnić się, że drzwi kuchenne pasują do całego pomieszczenia. Do pomieszczeń ciasnych i niedoświetlonych proponujemy drzwi w jasnych barwach i z przeszkleniami. W przypadku kuchni w większych rozmiarach możemy wykorzystać drzwi pełne, najlepiej w kontrastowych kolorach. Dobrym przykładem będą tutaj drzwi z kolekcji Porty – Natura Impress.

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.

Więcej porad na temat tego, jak stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza można znaleźć na blogu: http://blogporta.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  13 grudnia 2013 21:19

    Moja kuchnia jest tak mikroskopijna, że pan projektujący meble pod zabudowę musiał się dobrze nagłowić żeby wszystko zmieścić 🙂

    Odpowiedz
  2. mdkow  4 kwietnia 2019 09:20

    Świetne i oryginalne pomysły na kuchnię 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany