Kuchnia na poddaszu – jak urządzić?

Wielopokoleniowe rodziny mieszkające razem, w jednym domu, nie są rzadkim zjawiskiem w Polsce. Z braku możliwości kupna własnego mieszkania, młode małżeństwa zajmują czasem jedną z kondygnacji domu. Często też aranżują na własne potrzeby poddasze i stają przed dylematem: Kuchnia na poddaszu – jak urządzić, czy kuchnia z wyspą jest realna? Oto kilka porad ze zdjęciami.

sypialnia na poddaszu

Antonio Caverzan Unsplash.com

 

 

Poddasze użytkowe

W domach jednorodzinnych czy wielorodzinnych strych czy poddasze, wcale nie muszą pełnić roli pomieszczenia gospodarczego, na którym składowane są rzeczy nikomu już niepotrzebne. Poddasze z powodzeniem może zostać zaaranżowane na powierzchnię mieszkalną. Potrzeba tylko trochę wyobraźni, aby stworzyć na bazie takiej przestrzeni nowoczesny apartament.

pokój na poddaszu

Jonathan Borba – Unsplash.com

 

sypialnia na poddaszu

Im3rd Media – Unsplash.com

Rodziny mieszkające w takich warunkach na ogół wraz z sypialnią, łazienką czy pokojem dziennym i dziecięcym, na strychu aranżują również kuchnię, aby uzyskać pełną niezależność od pozostałych kondygnacji budynku. Potrzeba przy tym doprowadzić wszystkie media – wodę, gaz i prąd, do pomieszczenia, w którym zaplanowaliśmy kuchnię.

 

Wymagania dotyczące kuchni na poddaszu

Generalnie nie ma przeciwwskazań co do tego, aby na poddaszu znaleźć miejsce na kuchnię, o ile można w praktyce doprowadzić wszystkie instalacje na ostatnią kondygnację budynku. Woda, prąd i kanalizacja ściekowa to podstawa. Przydatne bywa też doprowadzenie instalacji gazowej, ale nie jest ona konieczna. Wszystkie urządzenia kuchenne mogą dziś działać wyłącznie na prąd, dlatego można zrezygnować z gazu.

Kuchnia na poddaszu

Andrea Davis Unsplash.com

 

Kuchnia na poddaszu nie może być natomiast oświetlona wyłącznie światłem sztucznym, ponieważ gotowanie i przygotowywanie potraw w takich warunkach oświetleniowych może być szkodliwe dla naszego wzroku i samopoczucia. Powinniśmy zadbać o jak najlepsze doświetlenie tego pomieszczenia światłem naturalnym. Dlatego też konieczne jest umieszczenie odpowiednich okien dachowych. Na przykład firma Velux, produkująca stolarkę okienną dostosowaną do potrzeb dachów stromych i płaskich, rekomenduje do kuchni specjalne okna dostosowane pod kątem podwyższonej wilgotności w takich pomieszczeniach. W tym wypadku okna drewniane, pokryte warstwą poliuretanu, są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości..

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  16 maja 2014 20:38

  Sama mieszkam na dosyć wysokim, ale jednak poddaszu 🙂

  Odpowiedz
 2. efffciaa  19 marca 2016 17:12

  Bardzo ciekawe propozycje , jednak w moim domu całe poddasze zajmuje nasza sypialnia i nie zamierzamy przenosić kuchni z dołu , chociaż nawet w kuchni mamy trochę skosu , ale gdzie tam jej do poddasza .

  Odpowiedz
 3. karr96  13 kwietnia 2017 09:52

  Ciekawa propozycja, jeszcze nie widziałam takiego rozwiązania, jeśli chodzi o kuchnię. U mnie na poddaszu są pokoje – sypialnia itd. Hmm… ale taka kuchnia też mi się podoba.

  Odpowiedz
 4. Płytki Ceramiczne Końskie  3 kwietnia 2019 09:26

  Super pomysł na zagospodarowanie miejsca 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany