Kuchnia dla wymagających, czyli w jakie materiały inwestować?
Kuchnia to miejsce, w którym spędza się mnóstwo czasu. Co więcej, obecne w niej powierzchnie i sprzęty narażone są na nadmierną eksploatację oraz częsty kontakt z wodą, tłuszczem, parą i wysokimi temperaturami. Dlatego też do jej wykończenia należy użyć trwałych i odpornych materiałów, które zapewnią jej wspaniały wygląd przez długi czas. Po które z nich sięgnąć?
Najważniejsze elementy kuchni
W kuchni nie może zabraknąć podstawowego wyposażenia, jakim są: meble, mały i duży sprzęt AGD (lodówka, kuchenka/ płyta grzewcza, piekarnik, zmywarka, okap, mikrofalówka, ekspres do kawy itp.), zlew, blat do kuchni, oświetlenie i dodatki. Oczywiście, zanim one wszystkie znajdą się w pomieszczeniu, trzeba najpierw wykończyć powierzchnię ścian, sufit i podłogi. Do tego celu należy użyć materiałów o odpowiednich parametrach technicznych i wysokim stopniu odporności. Ściany i sufit najlepiej pokryć warstwą zmywalnej i odpornej na wilgoć farby, natomiast podłogi warto wyłożyć ceramicznymi lub kamiennymi płytkami. Dobrym rozwiązaniem będą także: konglomerat, modne ostatnimi czasy posadzki epoksydowe, panele oraz drewno.
W co inwestować, a na czym zaoszczędzić?
Przy planowaniu prac wykończeniowych i urządzaniu pomieszczeń, w tym kuchni, bardzo ważne jest racjonalne planowanie budżetu. Kluczowy aspekt stanowi określenie ilości dostępnej gotówki, bo wtedy można zastanowić się, na czym zaoszczędzić, a w co zainwestować więcej.
Bez wątpienia większą ilość pieniędzy warto przeznaczyć na materiały do wykonania podłogi. Jej powierzchnia powinna być łatwa do utrzymania w czystości, odporna na uszkodzenia mechaniczne i zaplamienia. Nie jest ją tak łatwo wymienić, więc lepiej raz wydać na nią więcej i oszczędzić sobie problemów w przyszłości. Podobnie wygląda sprawa z powierzchniami roboczymi. Blaty do kuchni muszą być wytrzymałe, twarde, niepodatne na zaplamienia i uszkodzenia mechaniczne. Poza tym ważne jest, aby dobrze znosiły wilgoć i działanie wysokich temperatur, a takie cechy przejawiają przede wszystkim blaty z kamienia i konglomeratu. Więcej gotówki należy też przeznaczyć na sprzęt AGD, z którego będziesz korzystał przez lata. Nie musi być najdroższy, chyba że zależy ci na dodatkowych funkcjach.
Jeżeli zaś chodzi o elementy wyposażenia, za które można zapłacić nieco mniej, to należą do nich meble. Oczywiście nie należy decydować się na najtańsze rozwiązania, ale średnia półka cenowa zapewnia już całkiem dobrą trwałość. Najlepiej, żeby korpusy i fronty szafek zostały wykonane z drewna lub wytrzymałej płyty. Jeśli zestaw dostępny w sklepie przekracza twoje możliwości finansowe, to zastanów się, czy nie lepiej zrobić meble na zamówienie. To świetna opcja, która pozwoli ci trochę zaoszczędzić, ale nie kosztem jakości. Co więcej, meble dużo łatwiej wymienić niż podłogę, więc wybór wydaje się oczywisty. Wspomnieć trzeba też o farbach. Niestety ściany szybko się brudzą, więc co jakiś czas trzeba odświeżać ich kolor. W związku z czym nie ma sensu przepłacać, skoro i tak za parę lat trzeba będzie ponownie malować. Nie opłaca się też zbyt dużo wydawać na lampy i dodatki, bo pewnie z czasem i tak postanowisz wymienić je na nowe, zwłaszcza gdy popularności nabiorą nowe trendy.