Które tkaniny są ekologiczne, a które nie sprzyjają dbaniu o środowisko? Sprawdź, na jakie ubrania warto postawić!

Coraz więcej mówi się dziś o filozofii zero waste i potrzebie odrzucenia konsumpcyjnych nawyków, które zaprowadziły ludzkość na skraj ekologicznej przepaści. W zalewie informacji trudno jednak czasami połapać się w tym, co jest, a co nie jest wskazane tym z nas, które pragną realizować owe idee w codziennym życiu. Jeśli i Wy czujecie, że powoli zaczyna Wam szumieć w głowie od sprzecznych doniesień, zajrzyjcie naszego do krótkiego i prostego w formie poradnika, który pomoże Wam rozróżnić przyjazne środowisku tkaniny od nieekologicznych materiałów, pełnych chemii!

Szukasz odpowiedzi na pytanie, które tkaniny są ekologiczne, a których lepiej nie zawieszać w swojej szafie? Z naszym poradnikiem błyskawicznie „prześwietlisz” wszystkie swoje ubrania i nauczysz się, co warto wybierać, buszując w ulubionych sklepach! Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje wyłożone w prosty i przystępny sposób, bez niepotrzebnego zagłębiania się w meandry chemicznych bądź recyklingowych procesów!

które tkaniny są ekologiczne

źródło: www.pixabay.com

Które tkaniny są ekologiczne, a które nie sprzyjają dbaniu o środowisko? Sprawdź, na jakie ubrania warto postawić!

 

Tkaniny w pełni ekologiczne

Materiały konopne

które tkaniny są ekologiczne

www.pixabay.com

Materiały konopne to doskonała alternatywa na przykład dla bawełny. Dlaczego? Ponieważ konopie nie wymagają silnego nawadniania, a więc nie przyczyniają się do wysuszania naturalnych zbiorników wody. Ich uprawy zajmują mało miejsca, gdyż rośliny te rosną w gęstych skupiskach. Ponadto łatwo się je farbuje, a kolory nie ulegają spieraniu, dzięki czemu można odpuścić sobie skomplikowane procesy chemiczne podczas produkcji ubrań.

 

Len

które tkaniny są ekologiczne

www.pixabay.com

W pełni naturalna, wytrzymała tkanina, która „oddycha”. Jej produkcja nie niesie z sobą szkodliwych dla środowiska skutków ubocznych, a sama tkanina robi nam wielką przysługę podczas upalnego lata, ponieważ zapewnia ciału chłód.

 

Piniatex

które tkaniny są ekologiczne

źródło: www.pixabay.com

Piniatex to roślinna alternatywa dla skóry, którą obecnie stosuje na przykład sieć sklepów H&M. Wytwarza się ją z resztek ananasów, dzięki czemu nie potrzebuje on ani dodatkowych upraw, ani specjalnego nawadniania, ani nawet nawozów czy chemii chroniącej przed szkodnikami.

 

Tencel

Tkanina wytwarzana z celulozy, coraz częściej wykorzystywana choćby do produkcji ekologicznych maseczek w płachcie. Jej produkowanie nie pochłania zbyt wiele energii ani nie wymaga intensywnego nawadniania. Dodatkowo tencel nie potrzebuje mocnego, chemicznego farbowania, a po zużyciu może być ponownie poddany procesowi recyklingu.

 

Tkaniny z recyklingu

które tkaniny są ekologiczne

źródło: www.pixabay.com

Ostatnią opcją są oczywiście tkaniny pozyskane za sprawą recyklingu. Na skutek rosnących oczekiwań klientów, domagających się od sklepów większej dbałości o etyczne i ekologiczne przeprowadzanie procesów produkcyjnych, możemy już znaleźć na rynku coraz więcej tak wytworzonych ubrań. Szukajcie choćby w popularnych sieciówkach!

 

Tkaniny ekologiczne przy określonych warunkach produkcji

Skóra

które tkaniny są ekologiczne

źródło: www.pixabay.com

Skóra to jeden z tych materiałów, które budzą największe kontrowersje. Choć jest tkaniną biodegradowalną i w pełni naturalną, pochodzi od bydła, a – jak wiadomo – to przede wszystkim bydło produkuje niebezpieczne dla naszej planety gazy cieplarniane. Co gorsza, większość tkanin skórzanych sprowadzanych jest z Chin, gdzie brak odpowiednich regulacji dotyczących ich pozyskiwania. W efekcie nie ma pewności, z jakich zwierząt pochodzą, ani w jakich warunkach te zwierzęta były wcześniej hodowane.

 

Wełna

które tkaniny są ekologiczne

źródło: www.pixabay.com

Wełna może być w pełni ekologiczna pod warunkiem, że jest pozyskiwana w tradycyjny sposób, poprzez golenie bądź ścinanie nożycami runa owiec. Niestety wiele koncernów wykorzystuje do jej pozyskiwania okrutną procedurę znaną jako mulesing, w wyniku której zwierzęta bardzo cierpią. Kupując wełniane produkty, upewnijcie się więc, że na metce widnieje napis NON MULESING.

 

Jedwab

które tkaniny są ekologiczne

źródło: www.pixabay.com

To kolejny materiał, który może być przyjazny środowisku pod warunkiem, że producenci zachowają odpowiednie procedury. Należy sprawdzić na metce, czy i w jaki sposób jedwab był poddawany farbowaniu. Trzeba także wiedzieć, że część producentów pozwala larwom jedwabników uciec z kokonów nim zostaną one ugotowane, a część o to nie dba. Ze względów etycznych warto oczywiście wspierać tych pierwszych, dlatego poszukajmy szczegółowych informacji na ten temat, nim zdecydujemy się na zakup jedwabnej koszuli czy poszewki na poduszkę. 

 

Tkaniny nieprzyjazne środowisku

Wiskoza

źródło: www.pixabay.com

Wiskoza to materiał doskonały na lato i bardzo przyjemny w dotyku. Niestety proces jej produkcji jest tak bardzo toksyczny, że zagraża nie tylko pracownikom fabryk, ale nawet mieszkańcom okolicznych miejscowości. Jakby tego było mało, wiskoza pozyskiwana jest z rzadkiego gatunku drzewa, rosnącego m.in. w lasach istniejących od 11 tysięcy lat. 30% tej tkaniny dostępnej w sklepach pochodzi właśnie z tzw. starożytnych lasów, które owa produkcja doszczętnie pustoszy.

 

Tkaniny syntetyczne (akryl, elastan, nylon, poliakryl, poliamid, poliester)

źródło: www.pixabay.com

Z tych tkanin wykonanych jest – według szacunków – nawet 60% wszystkich ubrań dostępnych na rynku. Nie ulegają one biodegradacji, dlatego proces ich rozkładu trwa od 20 do nawet 200 lat. Takie tekstylne śmieci zajmują ponoć aż 5% powierzchni wysypisk. Co gorsza posiadają w swoim składzie mikroplastiki, które podczas prania trafiają do ścieków, a stamtąd do oceanów, gdzie żywią się nimi mikroorganizmy, a następnie zjadające je ryby i inne morskie stworzenia. Łańcuch zamykają ludzie, którzy zjadają zanieczyszczone ryby. Dodatkowo, warto pamiętać, że te materiały są produktem paliw kopalnych (poliester powstaje z ropy naftowej).

 

Bawełna

źródło: www.pixabay.com

Choć jest biodegradowalna, nie można zaliczyć jej do ekologicznych materiałów. Proces jej farbowania jest bowiem wysoce toksyczny. Co więcej, uprawa bawełny pochłania bardzo duże ilości wody, co przyczynia się do całkowitego wysuszania zbiorników wodnych w miejscach, gdzie powstają bawełniane pola.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  13 września 2019 21:16

    najważniejsze, że naturalne.

    Odpowiedz
  2. Kika07645  17 września 2019 17:38

    Otworzyly mi się oczy…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany