Które narzędzia są najbardziej potrzebne w ogrodzie
Producenci prześcigają się w ofertach, chcąc zapewnić ogrodnikom wybór jak najlepszych narzędzi do pracy w ogrodzie. Podpowiadamy, które przyrządy powinny znaleźć się w podstawowym zestawie i pomóc w utrzymaniu porządku.
Wybór narzędzi ogrodowych w licznych sklepach internetowych i marketach budowlanych jest tak duży, że możemy swobodnie dobierać je, kierując się jakością, jednocześnie nie nadużywając swoich możliwości finansowych.
Bez których narzędzi ogrodowych nie można się obejść?
Zakup narzędzi ogrodowych warto wcześniej przemyśleć, biorąc pod uwagę przede wszystkim jakość sprzętu. Jeśli będziemy chcieli oszczędzić i kupimy produkty niesprawdzonych marek, możemy trafić na zbyt małe lub zbyt ciężkie egzemplarze, co odbije się na jakości pracy. Z tego powodu najlepiej kupować narzędzia ogrodowe w sprawdzonych sklepach, gdzie można liczyć na spory wybór i jakościowy sprzęt. Wybierajmy je pod kątem użyteczności, mając również na uwadze trwałość i sposób wykonania. Do małych ogrodów wystarczą narzędzia ręczne – przeznaczenie sporej kwoty np. na kosiarkę spalinową wydaje się w takim przypadku nieuzasadnione i zbędne. Te nieco większe ogrody będą wymagać więcej pracy, więc przydadzą się zarówno narzędzia ręczne, jak i elektryczne. Dopiero dysponując ogrodem o dużej powierzchni, powinniśmy pozwolić sobie na zestaw narzędzi elektrycznych uzupełniony sprzętami spalinowymi. Pozwoli to nam na wykonywanie wszelkich niezbędnych prac w ogrodzie bez większego wysiłku, ale z maksymalnym efektem. Najpopularniejszym ręcznym narzędziem do prac w ogrodzie jest sekator – posłuży do przycinania żywopłotów oraz cięcia pędów. Możemy też kupić model dwuręczny lub wyposażony w zębatą przekładnię, dzięki której poradzimy sobie z grubszymi gałęziami. W przypadku grubych pędów sekator można zastąpić piłą typu lisi ogon. Do przycinania żywopłotu warto zaopatrzyć się w nożyce, również te w wersji elektrycznej, wyposażone w prowadnice tnące o kilkudziesięciocentymetrowej długości. Pilarki spalinowe elektryczne możemy wykorzystać do cięcia grubych gałęzi drzew. Pocięte gałązki należy wrzucić do rozdrabniacza, który poszatkuje je na niewielkie kawałki. Mogą później zostać wykorzystane jako ściółka lub element kompostu. W przydomowych ogrodach warto zainwestować w niewielki rozdrabniacz, wyposażony w silnik o mocy od 1600 W do 2500 W.
Narzędzia do kopania i spulchniania
To od rodzaju gleby w naszym ogrodzie powinno zależeć, jakie narzędzia wybierzemy do pracy w ziemi. Jeśli uprawiamy ją ręcznie, wystarczy lekki sprzęt. Bardziej wymagające urządzenia warto zastosować, kiedy mamy do czynienia z trudną do kopania, wymagającą glebą. Nowoczesne, ergonomiczne łopaty oraz widły mają odpowiednio wyprofilowane blachownice i trzonki, czego brakuje w tradycyjnych narzędziach. Jednak nawet najbardziej nowoczesne przyrządy nie pomogą nam, jeśli będą niewłaściwie dobrane pod względem wzrostu użytkownika. Niskie osoby powinny zaopatrzyć się w sprzęt o długości 80 centymetrów. Wyższe mogą korzystać z trzonka o długości 90–100 cm.