Ksylitol – alternatywa dla cukru?

Zastąpienie białego cukru brązowym lub melasą niewiele daje, bo one także negatywnie wpływają na organizm.A może ksylitol? Przeczytaj o wadach i zaletach

Dieta, aktywność fizyczna i powstrzymywanie się od słodyczy to podstawa zdrowego stylu życia, który tak często starają się prowadzić nowoczesne kobiety. Większość z nas dawno już zapomniała o słodzeniu kawy i herbaty, ale kto nie ma na sumieniu żadnego grzeszku? Czy naprawdę trzeba odmawiać sobie każdej chwili przyjemności, jaką daje ciastko do kawy lub kawałek serniczka? Ale przecież w ten sposób znowu aplikujemy sobie dawkę białego cukru – niezdrowego, kalorycznego i psującego zęby, a do tego wszechobecnego nawet w produktach, które w niczym słodyczy nie przypominają, jak choćby w sokach, jogurtach i płatkach śniadaniowych. Zastąpienie białego kryształu cukrem brązowym lub melasą niewiele daje, bo te substytuty również negatywnie wpływają na organizm. Na szczęście na polskim rynku dostępne są alternatywy, w tym najciekawsza z nich – ksylitol.

 cukier2

Jest to cukier pozyskiwany z brzozy od wielu lat, przede wszystkim w Finlandii. To w tym kraju odkryto ksylitol w związku z brakami w zaopatrzeniu cukru podczas II wojny światowej i w latach powojennych. Przeprowadzane testy wykazały, że jest on nie tylko nietoksyczny, ale też zbawienne wpływa na ludzki organizm – podnosi odporność dzięki wspomaganiu układu immunologicznego. Może być zatem uznany za zdrowy, naturalny produkt, świetnie zastępujący zarówno cukier, jak i rozliczne słodziki.

 brzozaJakie są zalety ksylitolu? Przede wszystkim dostarcza organizmowi o 40% kalorii mniej niż cukier i nie fermentuje w przewodzie pokarmowym człowieka. Ponadto charakteryzuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym – dwunastokrotnie niższym od glukozy i prawie dziewięciokrotnie niższym od sacharozy (tradycyjnie stosowanego cukru). Jest zatem szczególnie polecany diabetykom i osobom stosującym dietę, gdyż pozwala na kontrolowanie masy ciała, dostarczając jednocześnie energii niezbędnej do funkcjonowania organizmu. Co więcej, ksylitol w przeciwieństwie do cukru, nie zmniejsza wchłaniania wapnia, a nawet może  ułatwiać jego przyswajanie, dlatego też osoby cierpiące na osteoporozę powinny jak najszybciej zastąpić cukier ksylitolem.

Cukier brzozowy charakteryzują też właściwości przeciwbakteryjne, dlatego ksylitolowy aerozol do nosa może osłabić rozwój bakterii wywołujących zapalenie ucha środkowego, może być też z powodzeniem stosowany przy alergiach, astmie i zapaleniu zatok. Ponadto ksylitol – w przeciwieństwie do tradycyjnego cukru – jest produktem zasadotwórczym, dzięki czemu nie działa drażniąco w przypadku stanów zapalnych żołądka. Ogranicza on także rozwój drożdżaków i pleśni w układzie pokarmowym człowieka.

To jeszcze nie wszystko. Powszechnie wiadomo, że cukier szkodzi zębom, przede wszystkim wywołując próchnicę. Działanie ksylitolu jest dokładnie odwrotne. Cukier z brzozy znacząco redukuje stopień psucia się zębów – likwiduje zapalenia dziąseł i przyzębia, a także drobne ubytki wywołane próchnicą dzięki przywracaniu ślinie odpowiedniego poziomu pH. W sprzedaży pojawiły się już ksylitolowe gumy do żucia oraz pasty do zębów, a osoby stosujące brzozowy cukier do słodzenia pokarmów i napojów mogą po prostu przepłukiwać rozpuszczonym w ślinie ksylitolem jamę ustną, co zbawiennie wpływa na jej zdrowie. Można to robić nawet po umyciu zębów – ksylitol ich nie psuje!

Jednak, przy wszystkich dobrodziejstwach ksylitolu, należy pamiętać, iż ciągle jest to środek słodzący. Stosowanie go jako zamiennika cukru nie pomoże nam w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych oraz nie oduczy tzw. podjadania. Ponadto spożycie zbyt dużej dawki ksylitolu może skutkować problemami jelitowymi, a co za tym idzie – może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

cukier1

Jak takiego słodzika używać? Przede wszystkim oszczędnie, gdyż ksylitol jest bardzo wydajny. Warto też stopniowo przyzwyczajać do niego organizm, gdyż produkujemy zbyt mało enzymu trawiącego ksylitol, dlatego najlepiej zacząć maksymalnie od łyżeczki dziennie. Później możemy stosować brzozowy cukier tak samo, jak robimy to ze zwykłym, białym kryształem – do pieczenia, gotowania, słodzenia napojów i deserów. Będzie on jednak znacznie wydajniejszy i przede wszystkim zdrowszy.

Autor: http://www.wygodnadieta.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,58 z 5)
loading... zapisuję głos...