Zanim nadejdzie wiosna… Książki o naturze, które zabiorą Cię na skąpaną w słońcu łąkę

Pamiętacie książkę „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, która w 2016 roku była na ustach wszystkich? Odkrycie tajemnic natury, z którą mamy do czynienia na co dzień, a której nawet nie podejrzewaliśmy o taką złożoność i wielowymiarowość rozbudziła w wielu czytelnikach potrzebę, by dowiedzieć się o niej jeszcze więcej. Nic dziwnego, że na półkach księgarni zaroiło się od „przyrodniczych” publikacji, pozwalające zajrzeć do mikroskopijnego świata traw i owadów, a nawet podsłuchać, o czym pohukują sowy. Poznajcie najnowsze książki o naturze!

Zimą w większości z nas rodzi się tęsknota za ciepłym wiosennym słońcem. Ziemnym zapachem leśnego poszycia, świergotem ptaków i miękkim mchem, po którym można stąpać boso. Jeżeli i Wam to uczucie wydaje się bliskie, sięgnijcie po świeżo wydane książki o naturze! Wczytajcie się w opowieści, których bohaterami są pszczoły, sowy lub zielone żuki i przenieście się myślami wprost na rozgrzaną od słońca łąkę!

książki o naturze

www.pixabay.com

Zanim nadejdzie wiosna… Książki o naturze, które zabiorą Cię na skąpaną w słońcu łąkę

Książki o faunie i florze są ostatnio tak rozchwytywane, że można już chyba mówić o nowej czytelniczej modzie. Zgłębianie intrygujących obyczajów zwierząt, poznawanie „przygód” roślin i poszukiwanie wiedzy na temat tego, jak żyć mądrzej są ufundowane na naszym zmęczeniu cywilizacją. Zakupami, rzeczami i pustymi zadaniami. Można myśleć o nich jak o kolejnej zwrotce powtarzanego coraz częściej hasła: „rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. Mimo to, kolejne publikacje osadzone w tej tematyce zaskakują i inspirują. I to nie tylko „mieszczuchów” z prawdziwego zdarzenia! Sprawdźcie, dlaczego!

 

„Rzecz o sowach” Leigh Calvez

Jedną z nowszych perełek wydawniczych osadzonych w tej tematyce jest „Rzecz o sowach” Leigh Calvez. To rodzaj przewodnika po niezwykłym świecie tych ptaków rozsławionych przez baśnie, masońską symbolikę i „Harrego Pottera”. W zgłębianiu sekretów kryjących się w wielkich oczach, bezszelestnym locie i złowrogim pohukiwaniu pomagają Calvez profesjonalni badacze sów i inni przyrodnicy. Czytając tę lekturę, poznacie wiele niezwykłych opowieści z królestwa nocnych drapieżników!

 

„Pszczoły” Joachim Petterson

Joachim Petterson to grafik, który zrozumiawszy zagrożenie, jakie niesie za sobą możliwość całkowitego wymarcia pszczół, przekwalifikował się na pszczelarza. Zajmując się nową pasją „po godzinach” pokochał te pracowite owady, zaznajamiając się z ich zwyczajami i upodobaniami. By zarazić innych ważną dla ludzkości misją, Petterson postanowił napisać zabawny poradnik pszczelarstwa, mieszczący w sobie wiele anegdot i ciekawych przemyśleń na temat zakładania i prowadzenia pasieki. O swojej pasji opowiedział z takim zaangażowaniem, że lektura jego książki „grozi” powstaniem usilnego pragnienia adopcji całego wesoło brzęczącego roju. Pozycja obowiązkowa!

„Cisza i spokój” Natalia Sosin-Krosnowska

„Cisza i spokój” to prawdziwa (poprzedzona blisko setką przeprowadzonych przez autorkę wywiadów) i bardzo szczera opowieść o ludziach, którzy odważyli się porzucić miasto i przenieść na wieś (także nad jeziora czy w góry). Analizuje zarówno plusy, jak i minusy takiej decyzji, odpowiadając na pytania, w rodzaju: „ile to wszystko kosztuje?”, „jak się za to zabrać?”, „gdzie szukać domu?”, „jaką działkę wybrać?” etc. Ponadto jest zbiorem porad udzielanych przez ludzi, którym ucieczka z miasta już się udała i którzy mówią o tym, co w przeszłości sami chcieliby wiedzieć.

 

„Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni” Florence Williams

Autorka tej książki uczy nas, jak czerpać z dóbr natury pełnymi garściami. Udowadnia, że najlepsze sposoby na poprawę naszego nastroju, a nawet zdrowia są darmowe i na wyciągnięcie ręki. Analizuje zarówno korzyści płynące ze spacerów po miejskim parku, jaki i terapie leśne w koreańskich gajach cyprysów. Rozwodzi się nad wpływem obozów survivalowych na dalsze życie ich uczestników. Książka nie jest jednak ani trochę gołosłowna. Pisarka opisuje w niej między innymi przebieg eksperymentów, które przeprowadziła na samej sobie (na przykład spacerując po lesie z monitorującym jej mózg zestawem EEG). Niezwykle ciekawa lektura!

 

„Czochrałem antarktycznego słonia” Mikołaj Golachowski

W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich lektur ta opowiada o miejscach, do których nie mamy dostępu – tych w Antarktyce i Arktyce. Na czym polega praca polarnika i jak wygląda codzienność na stacji polarnej? Lektura dostarcza wielu niezwykłych ciekawostek na temat bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami. Dowiedzcie się więcej o życiu pingwinów, fok i wielorybów! Pogłębcie wiedzę o arktycznych plemionach, ich wierzeniach i obyczajach. O wszystkim opowie prawdziwy przewodnik turystyczny po Arktyce i Antarktyce!

 

„Walden, czyli życie w lesie” Henry David Thoreau

Na koniec warto sięgnąć po książkę nie nową, ale świeżo wznowioną przez wydawnictwo Rebis. Mowa o biblii wszystkich ekologów i ekoentuzjastów  „Walden, czyli życie w lesie”. To wybitne dzieło Thoreau – amerykańskiego pisarza i filozofa, który w połowie XIX wieku na 2 lata porzucił miasto i towarzystwo przyjaciół. To właśnie z tej książki pochodzi ulubiony cytat członków Stowarzyszenia Umarłych Poetów: „Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (205 głosów, średnia: 4,37 z 5)
loading... zapisuję głos...