Książki o kobietach na Dzień Kobiet – poznaj niezwykłe i inspirujące kobiece życiorysy
Przez długie lata kobiety żyły w cieniu mężczyzn. Jednak historia potwierdza, że na przestrzeni wieków, wiele z nich dorównywało talentem i charyzmą niejednemu przedstawicielowi płci męskiej. Współcześni badacze coraz częściej pochylają się nad biografiami niezwykłych pań, które odcisnęły swoje piętno, ratując ludzkie istnienia bądź wytyczając nowe kierunki w modzie czy nauce.
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet chcemy zachęcić Cię, byś przyjrzała się tematowi kobiecości nieco bliżej. Odkryła swój potencjał, nie szukając potwierdzenia swojej wyjątkowości w oczach mężczyzn, ale inspirując się innymi paniami. Bo w kobietach tkwi niesamowita siła i determinacja, nie potrzebują broni czy przeciwnika, by walczyć o słuszność swoich przekonań. Potrafią myśleć nieszablonowo i wyprzedzać swoją epokę. Wykazują się wielką odwagą i hartem ducha, okazując jednocześnie prawdziwe miłosierdzie. Przykładów takiej postawy znajdziemy bez liku zarówno w polskiej historii, jak i tej zagranicznej. Poznaj najciekawsze książki o kobietach, które zainspirują zmiany w Twoim życiu!
Książki o kobietach na Dzień Kobiet – poznaj niezwykłe i inspirujące kobiece życiorysy
Większość z nich znamy w taki czy inny sposób. O niektórych z nich uczyłyśmy się w szkole. Inne istnieją w naszej świadomości, dzięki spuściźnie jaką po sobie zostawiły. A jeszcze inne dopiero musimy odkryć. Nie czekaj na kwiaty od kolegi czy partnera – sprezentuj sobie książkę, która zainspiruje Cię do sięgania wyżej. Poznaj sylwetki kobiet, które nie bały się walczyć o swoje.
1. Sendlerowa. W ukryciu, Anna Bikont,
„Sendlerowa. W ukryciu” to biografia przedstawiająca sylwetkę Ireny Sendlerowej, która w czasach zagłady i czyhającej zewsząd śmierci nie bała się nieść ratunek potrzebującym. Nie miało dla niej znaczenie pochodzenie czy wiara danej osoby, liczył się przede wszystkim sam człowiek. Z książki dowiesz się, w jaki sposób ratowała ludzkie istnienia i jaką cenę za to zapłaciła. Po wojnie w czasach PRL-u o jej dokonaniach milczano, mimo że od zagłady uratowała dwa razy więcej Żydów niż znany na całym świecie Oskar Schindler. Jej biografia to świadectwo prawdziwej odwagi i postawy pełnej człowieczeństwa, która również w obecnych czasach powinna stanowić wzór do naśladowania.
2. Frida, Barbara Mujica
Fridy Kahlo to meksykańska malarka, która była barwną postacią, kobietą o silnym charakterze, kontrowersyjnych poglądach i burzliwym życiu osobistym. Opowieść o jej życiu nie jest typową biografią. Autorka, Barbara Mujica opiera się na faktach z życia malarki, w dużej mierze jednak posługując się fikcją literacką. Losy Fridy przedstawione są z perspektywy jej młodszej siostry, Cristiny. W ten sposób poznajemy historię obu sióstr, od dzieciństwa aż do ich starości. Jest to opowieść barwna i pełna burzliwych wydarzeń jak zresztą całe życie malarki. Tłem tej intrygującej historii jest jednocześnie obraz Meksyku z pierwszej połowy XX wieku.
3. Polki, które zmieniły wizerunek kobiety, Joanna Puchalska
Publikacja zawiera 10 portretów Polek, które miały w sobie ogromną siłę życiową, pozwalającą na dokonywanie wielkich rzeczy. Wśród nich wymienić można, między innymi: Elżbietę z Lubomirskich Sieniawską (nieprawdopodobnie inteligentną mecenaskę sztuki); Joannę Żubrową (pierwszą kobietę odznaczoną Krzyżem Orderu Virtuti Militari, walczącą w armii napoleońskiej jako regularny żołnierz) czy mistyczkę Wandę Boniszewską (zesłaną do sowieckich więzień i łagrów, która nie tylko nie dała się złamać, ale za jej sprawą dochodziło do nawróceń jej prześladowców). Czytając wszystkie te historie przekonasz się jak mądre, wyjątkowe i silne potrafią być Polki, które w swych życiowych wyborach kierują się miłością do rodziny i ojczyzny.
Książki o kobietach, które warto przeczytać!
4. Coco Chanel. Legenda i życie, Picardie Justine
To portret legendarnej już Coco Chanel, który pokazuje nie tylko jej burzliwe, intymne życie, ale także fascynujące okoliczności, jakie towarzyszyły pomysłowi na małą czarną czy inne sławetne projekty kreatorki. Poznajemy jej dzieciństwo, lata spędzone w zakonnym sierocińcu, zakończone ucieczką w niekonwencjonalną dorosłość. Pisanie owej biografii przysporzyło autorce wielu problemów, bowiem jej bohaterka za życia sama stworzyła wiele mitów dotyczących jej życia. Oddzielenie tego, co było fikcją i wymysłem samej Chanel od faktów pozyskiwanych z różnych źródeł było nie lada wyzwaniem, ale Justine Picardie udało się stworzyć biografię zarówno intrygującą, jak i rzetelną oraz pełną obiektywizmu.
5. Kochanek. Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie, Irene Frain
Któż z nas nie zna Marii Skłodowskiej-Curie? Wszyscy wiemy, że była to wybitna Polka o niespotykanym umyśle, która zdobyła nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki. Jednak powieść Irene Frain pokazuje zupełnie odmienne oblicze tej niezwykłej kobiety. Jest to książka, będąca zapisem wielkiego i burzliwego uczucia, jakie łączyło Skłodowską-Curie z Paulem Langevinem. To także intymny portret Marii ukazujący jej zwykły, ludzki wymiar często zapominany i pomijany, gdy mowa o jej niezwykłych osiągnięciach. Za wybitnym umysłem bowiem skrywało się wrażliwe i uczuciowe wnętrze.