Książki na Walentynki – 10 miłosnych historii idealnych na prezent lub beztroski wieczór z lekturą

Szukasz wyjątkowego prezentu na Walentynki dla dziewczyny, mamy lub przyjaciółki? A może przeciwnie – rozglądasz się za czymś, co pozwoli Ci spędzić ten dzień w beztroskim oderwaniu od reszty świata, w zaciszu własnego fotela? Przedstawiamy 10 książkowych propozycji wyjętych częściowo z bogatego świata nowości wydawniczych, a częściowo z klasyki, które będą idealną odpowiedzią na Twoje walentynkowe eksploracje!

Książki na Walentynki – czytane w samotności czy wręczane w prezencie – muszą dotykać tematu miłości. Jeżeli jednak ma się za sobą wiele romansów i głośnych lektur o szalonych porywach serca, znalezienie nieznanych jeszcze tytułów może okazać się wyzwaniem. Spieszymy więc z 10 propozycjami, czerpiącymi przede wszystkim z czytelniczych nowości, lecz nie zapominających o klasyce. Sprawdźcie, po jakie pozycje warto sięgnąć w ten dzień, zaznaczając strony zakładką w kształcie serca!

książki na Walentynki

źródło: www.pixabay.com

Książki na Walentynki – 10 miłosnych historii idealnych na prezent lub beztroski wieczór z lekturą

Pisane z humorem, dramatyczne, liryczne i pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. W naszym zestawieniu znajdziecie lektury należące do wszystkich tych grup. Zanurzcie się w pachnący farbą drukarską świat książkowych namiętności i posłuchajcie języków miłości oraz słów, które na długo zapadną Wam w pamięć!

 

Oto najlepsze książki na Walentynki:

1. „Między pragnieniami” Anny Bednarskiej

książki na Walentynki

To gorąca wydawnicza nowość, która właśnie wkracza do księgarń. Natalię, Ninę i Remigiusza łączy wspólny adres, pod jakim zamieszkali na pierwszym roku studiów. Siedem lat później, pochłonięci układaniem swojego życia zawodowego, nadal tkwią w jednym mieszkaniu. Niewiele wiedzą o sobie nawzajem. Prosty dotąd układ nieoczekiwanie komplikuje się jednak i przestaje być tą najlepszą z możliwych opcją za sprawą nowego współlokatora… Na horyzoncie wykwitają silne uczucia, a wraz z nimi wracają pewne głęboko skrywane traumy. Czy bohaterom starczy odwagi, by stanąć twarzą w twarz z przeszłością? Czy miłość potrafi przezwyciężyć lęk? Jedno jest pewne: już wkrótce życie całej trójki ulegnie diametralnej zmianie…

 

2. „Wszystko, co wiem o miłości” Dolly Alderton

Ta książka to wielki bestseller, przetłumaczony już na ponad 20 języków. Dolly Alderton – dziennikarka i felietonistka „Sunday Timesa” –  pisze w swoim pamiętniku o zakochaniu, szukaniu pracy, upijaniu się i trudnych rozstaniach. Ale także o uświadomieniu sobie, że Ivan ze sklepu za rogiem może być jedynym porządnym mężczyzną w jej życiu oraz że absolutnie nikt nie może się równać z jej najlepszymi przyjaciółkami. Każdą opowieść okrasza solidną dawką błyskotliwego humoru i szczerości. „Wszystko, co wiem o miłości”, jakby niezależnie od woli narratorki, okazuje się intrygującym monologiem. Przechodzi on od złych randek i prawdziwej przyjaźni, do przekonania, że jest się wystarczająco dobrym. Książka stanowi pozycję obowiązkową dla tych z Was, którym życie wyznaczały kiedyś pizza po lekcjach, komunikator ze słoneczkiem i intensywne poszukiwania chłopaka. To pamiętnik, w którym odnajdzie się każda reprezentantka pokolenia millenialsów. „Financial Times” napisał o jego autorce, że to „Bridget Jones ery Tindera”.

 

3. „Zakochana w Barcelonie” Anny Wawrykowicz

Kolejna propozycja to następna nowość od wydawnictwa Novae Res. Główną bohaterką powieści jest Gosia, czterdziestoletnia wykładowczyni historii Hiszpanii. Pewnego dnia kobieta wyjeżdża na trzymiesięczne stypendium do Barcelony. Świeżo rozwiedziona, szuka możliwości spojrzenia na swą dotychczasową egzystencję z nowej perspektywy. Jednocześnie traktuje ten wyjazd jako szansę na otwarcie kolejnego rozdziału w życiu. Zbierając materiały na temat hiszpańskiej wojny domowej, spaceruje po Barcelonie, odkrywając przed czytelnikiem fascynujące fragmenty tego pięknego miasta. Zapoznaje odbiorcę z jego historią, zabytkami, lokalnymi tradycjami czy kuchnią. Jednak w Barcelonie czekają na nią nie tylko turystyczne atrakcje. Spotyka tu również niezwykłych ludzi. Wśród nowych znajomych jest lekarz weterynarii Marc, wykładowczyni uniwersytecka Montse i przewodniczka Laia. Przechadzki i rozmowy z nimi pozwalają Gosi poznać codzienne życie Katalończyków, przeniknąć ich radości i problemy. Może to właśnie tu i teraz odnajdzie swoją prawdziwą przyjaźń albo miłość?

 

4. „Kronika złamanych serc”, Adi Alsaid

książki na walentynki

Jak można żyć ze złamanym sercem? Leo rozstał się z Lu pod koniec lata, tuż przed wyjazdem na studia, bo nie czuł się gotowy na związek na odległość. Od tamtej pory dziewczyna jest zbyt rozbita, by pisać felietony do swojej stałej rubryki w internetowym magazynie dla nastolatków. Jeżeli nie odzyska twórczej energii, straci szansę na upragnioną karierę dziennikarską i stypendium na nowojorskim uniwersytecie. Kiedy pewnego dnia przypadkowo podsłuchuje kłótnię nieznajomej pary, która – podobnie jak ona i Leo – rozstaje się przed rozpoczęciem studiów w różnych częściach kraju, w jej głowie rozpoczyna się gonitwa myśli. Śledzenie ich losów staje się dla Lu inspiracją…

To wzruszająca opowieść o miłości, nietrwałości współczesnych związków i bólu rozstania, ale także o tym, że nawet jeśli czasami coś się nie uda, życie i tak będzie toczyć się dalej. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa  Feeria Young już 12 lutego.

5. „W deszczu łatwiej ukryć łzy” Beaty Olejnik

Czasem wystarczy jedna chwila, by w życiu zmieniło się dosłownie wszystko… Właśnie tak było w przypadku Marty, która w pewien grudniowy dzień dostrzegła za oknem swojej kwiaciarni przemarzniętego chłopca i zaprosiła go na herbatę. Kobieta nie spodziewała się, w jak zaskakującym kierunku popchnie jej losy ten drobny, pozornie niewiele znaczący gest. Kolejna wydawnicza nowość od Novae Res to czarowna opowieść o tym, że coś co się kończy, może stać się początkiem czegoś równie ważnego, a nawet ważniejszego.

6. Jan-Philipp Sendker, „Sztuka słyszenia bicia serca”

książki na walentynki

Powieść Sendkera opowiada o uczuciu, które niespodziewanie połączyło dwoje niepełnosprawnych – niewidomego Tim Wina i kalekę MiMi, żyjących w oddalonej od cywilizacji, birmańskiej wiosce. Ich skomplikowane losy skłaniają do refleksji nad mocą miłości i znaczeniem wartości takich jak poświęcenie, zaufanie czy przywiązanie. Wykreowany przez pisarza świat zachwyca egzotyką, zdumiewa bogactwem obrazów, zapachów i dźwięków. Baśniowość scenerii potęguje zaś wrażenie tajemniczości, jakie wywołuje niewyjaśniony i piękny sekret prawdziwej miłości, która zdolna jest przenosić góry.

 

7. Lauren Groff „Fatum i furia”

książki na walentynki

„Fatum i furia” to napisana pięknym poetyckim stylem, daleka od cukierkowości powieść Lauren Groff. Mądra i bolesna, opowiada o miłości, życiu w małżeństwie, a przede wszystkim o prawdzie. Opowiedziana z dwóch perspektyw – męża oraz żony, doskonale ukazuje, że to, co jednej stronie wydaje się oczywiste, dla drugiej może być czymś zupełnie innym.

 

8. Gabriel Garcia Marquez „Miłość w czasach zarazy”

To klasyka, którą koniecznie trzeba nadrobić! Napisana pięknym stylem, przesycona magicznym realizmem, opowieść Marqueza otwiera przed czytelnikami świat trudnej miłości, która na spełnienie musiała czekać aż pół wieku. Zakochani bohaterowie przechodzą przez wszystkie miłosne kręgi, doświadczając młodzieńczego zadurzenia, dzikich namiętności, miłości idealizowanych czy małżeństwa z rozsądki. Łączące ich uczucie okazuje się jednak silniejsze od samotności, przekleństw przeznaczenia, a nawet śmierci.

 

9. „Stracony list” Jillian Cantor

„Stracony list” to poruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu napisana na kanwie prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1938 roku, a później w 1989 roku w Los Angeles. Jej główny bohater, Kristoff, terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Kiedy jego nauczyciel znika bez śladu w czasie „nocy kryształowej”, Kristoff zostaje zmuszony, by przygotowywać znaczki na zlecenie władz Trzeciej Rzeszy. Jednocześnie, wraz z ukochaną Eleną, ryzykuje życiem, współpracując z austriackim ruchem oporu. Miłość, która zastaje Kristoffa wśród brutalnego wojennego chaosu, każe mu wymyślić sposób, by ocalić ukochaną Elenę, a przy okazji może również siebie.

Druga część powieści rozgrywa się już w Stanach Zjednoczonych. Katie Nelson przechodzi trudny okres. Czytelnik dowiaduje się, że musiała umieścić swojego ojca w domu opieki i aktualnie jest w trakcie rozwodu. Podczas robienia porządków odkrywa kolekcję znaczków ojca, którą oddaje do wyceny, a filatelista, Benjamin, znajduje wśród nich wyjątkowy austriacki znaczek z czasów drugiej wojny światowej. Co ciekawe, został naklejony na kopertę, która zawiera najprawdopodobniej miłosny list. Katie i Benjamin rozpoczynają wspólne poszukiwania, które odkryją przed nimi tragiczną historię miłości, obejmującą dziesięciolecia i różne kontynenty.

 

10. „Emocjonalny fast food” Alana Wysockiego

Jeżeli jesteś menadżerem w międzynarodowej korporacji i na co dzień obracasz się wyłącznie w męskim środowisku, wiesz, że pojawienie się w twojej załodze seksownej kobiety może zwiastować tylko jedno – poważne kłopoty. Nawet jeśli początkowo wszyscy starają się trzymać na wodzy swoje fantazje, oczywistym jest, że zakazany owoc kusi najbardziej. Potrzeby ciała muszą w końcu wziąć górę…  „Emocjonalny fast food” to pełna rozbuchanej erotyki, bezpruderyjna opowieść o uczuciu, które zrodziło się z czystej fascynacji intelektem drugiej osoby, a z czasem przerodziło się w burzliwy i pełen seksualnych uniesień romans.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Magdalena  4 lutego 2023 20:30

  Rewelacyjne propozycje 🙂

  Odpowiedz
 2. arunia  4 lutego 2023 22:29

  Super pozycje na Waletynki i nie tylko 😉

  Odpowiedz
 3. Hidari11  5 lutego 2023 17:29

  Chyba to nie mój kierunek literacki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany