Najciekawsze książki na lato 2021. Jakie nowości zabrać ze sobą do kawiarnianego ogródka lub na plażę?

Lato to jeden z ulubionych okresów roku większości czytelników. Słonce, ciepły wiatr i wysokie temperatury zachęcają wszak do lektury na świeżym powietrzu, gdzie można lepiej wprowadzić się w atmosferę świata powieści wykreowanego przez autora. Kryminały najlepiej czyta się w lesie pełnym kołyszących się i trzeszczących drzew, romanse na gorących piaskach plaż, a reportaże w podróży… Jeśli nie zdążyłyście jeszcze przygotować stosiku książek na nachodzące lato, najwyższy czas to zmienić! Mamy dla Was 8 tytułów wartych uwagi!

Najciekawsze książki na lato to te, które zapraszają nas do świata przygody – z tajemniczą intrygą do rozwiązania czy mrocznymi zagadkami. O tej porze roku świetnie czyta się też romanse (w końcu latem najłatwiej się zakochać), reportaże oraz książki poszerzające horyzonty – pełne ciekawostek ze świata wiedzy bądź z dziedziny kultury, na które nie mamy czasu w codziennym biegu, w ciągu roku. Zebraliśmy dla Was 8 najnowszych propozycji, starając się uwzględnić w zestawieniu właśnie takie pozycje. Jesteśmy pewni, że doskonale wpiszą się w klimat lata, przynosząc Wam wiele radości i satysfakcji podczas długich wakacyjnych popołudni!

książki na lato 2021

www.unsplash.com; Skylar Jean

Najciekawsze książki na lato 2021. Jakie nowości zabrać ze sobą do kawiarnianego ogródka lub na plażę?

 

Najciekawsze książki na lato 2021 – TOP 8:

Ewa Przydryga „Topieliska”

książki na lato 2021

Mglisty poranek w środku śnieżnej zamieci i niepozorna prośba, która zmienia wszystko… „Topieliska” to porywający thriller psychologiczny, który pochłania się w szaleńczym tempie. Mistrzowsko dozowane napięcie i duszny, psychodeliczny klimat sprawiają, że aż do ostatnich stron nie mamy pewności, któremu z bohaterów możemy zaufać.

Pewnego dnia Polę budzi ból głowy i gorączka. Prosi więc męża, by to on zawiózł na umówioną wizytę lekarską ich trzyletniego synka, Jasia. Kilkadziesiąt minut później jej sen zostaje ponownie przerwany dzwonkiem telefonu. Głos recepcjonistki w słuchawce informuje Polę, że chłopiec nie pojawił się w gabinecie. Kiedy kobieta nie może skontaktować się z mężem, mimo szalejącej za oknem zamieci, postanawia pojechać do przychodni. Po drodze staje się świadkiem prowadzonej nad rzeką akcji ratunkowej. Na jej oczach dźwig wyławia nissana z roztrzaskaną przednią szybą. W zniszczonym i pustym wraku Pola rozpoznaje samochód Kuby. Ciało jej męża zostaje wyłowione z rzeki dopiero kilka dni później. Zwłoki ich synka nie zostają jednak odnalezione. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. Wkrótce okazuje się jednak, że jej mąż miał sekrety, które skrzętnie ukrywał… Jeśli nie wyobrażacie sobie lektury bez dreszczu na plecach, przeczytajcie najnowszy thriller mistrzyni gatunku, Ewy Przydrygi!

 

Katarzyna Bonda „Nikt nie musi wiedzieć”

książki na lato 2021

Ta książka to spełnienie marzeń wszystkich wielbicieli twórczości Katarzyny Bondy! Po niemal 10 latach przerwy najpopularniejsza polska autorka kryminałów zaprasza do przeczytania kolejnej części kochanej przez czytelników serii o przygodach psychologa śledczego, Huberta Meyera. Wybitny, choć niesubordynowany profiler z Katowic pojawił się wcześniej w tomach „Sprawa Niny Frank”, „Florystka” czy „Tylko martwi nie kłamią”. Wszystkie sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy, przynosząc Katarzynie Bondzie miano „królowej kryminału”. Teraz jej charyzmatyczny bohater powraca, by rozwiązać najtrudniejszą zagadkę w swojej karierze!

Hubert Meyer planuje samotny trzynastodniowy urlop. Już pierwszego dnia zaczyna być jednak bombardowany esemesami od tajemniczej kobiety. Następnego wieczoru do jego drzwi pukają znajomi policjanci i prokurator, Weronika Rudy. Wyjaśniają, że pół roku wcześniej jeden z nich zastrzelił groźnego gangstera, Japę i proszą, by Hubert sporządził ekspertyzę, która pozwoli uznać jego śmierć za efekt gangsterskich porachunków. Potrzebują także „przykrywki” – zastępczej sprawy, którą oficjalnie będą się zajmować. Wybór pada na morderstwo w Mosznej, gdzie na drodze prowadzącej do zamku znaleziono zmasakrowane ciało dziewiętnastoletniego Artura. Para śledczych na próżno stara się odkryć tożsamość sprawcy, podczas gdy ten dokonuje kolejnych zbrodni. Co gorsza, zeznania świadków wzajemnie się wykluczają. Meyer orientuje się, że każdy z przesłuchiwanych ma coś do ukrycia. Rozpoczyna się walka z czasem, w której nawet najmniejszy błąd może kosztować życie kolejne osoby.

 

Dobromiła Agiles

„Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków”

książki na lato 2021

Już wkrótce „Noc Świętojańska”, czyli najdłuższy dzień w roku! To idealny moment, by sięgnąć po książkę pełną czarodziejskich inspiracji, zaczerpniętych z naszych rodzimych tradycji! Rytuały, zaklęcia, przepisy na zdrowotne eliksiry i amulety, fascynujące opisy wierzeń naszych prababek, a nawet wskazówki dotyczące dawnej gimnastyki, spisane przez Dobromiłę Agiles i wydane w przepięknej, klimatycznej oprawie graficznej autorstwa Urszuli Gireń, pomogą Ci zbudzić ze snu drzemiącą głęboko w Tobie słowiańską wiedźmę. Przekonaj się, że iskierka magii nigdy tak naprawdę Cię nie opuściła!

 

Robert Ziębiński „Zabawka”

książki na lato 2021

Ania Kryńska to dziewczyna, która żyje w bańce. Jako córka topowego biznesmena wiedzie bogate życie w pięknym domu kochających ją rodziców. Pewnego dnia jej szczęście zostaje jednak brutalnie przerwane. Gazety w całej Polsce publikują bowiem obok siebie dwa zdjęcia: ojca Ani i zamordowanej kobiety, znalezionej w Lesie Bródnowskim. Jakby tego było mało szybko okazuje się, że ofiara to była żona Edwarda Kryńskiego. Anię przytłaczają wątpliwości. Zastanawia się, czy jej ojciec naprawdę mógłby zabić człowieka? By odkryć prawdę, dziewczyna rozpoczyna prywatne śledztwo. Tymczasem policja znajduje kolejną ofiarę…

Katarzyna D. zaginęła w maju 2000 roku w Warszawie i do dziś się nie odnalazła. Jedyną wskazówką dotyczącą tego, co mogło się z nią stać, jest jej pamiętnik z szokującymi notatkami. Co więcej, w latach 2000-2006 dokonano aż trzech morderstw na Pradze i Bródnie. Ofiarami zabójcy były bezdomne kobiety, alkoholiczki i stałe bywalczynie Dworca Centralnego. Prokuratura nadal prowadzi śledztwo w ich sprawie, a morderca wciąż nie został namierzony.

Robert Ziębiński, poruszony tymi dwiema historiami, a także faktem, że przeszły one bez szczególnego echa, zbudował mroczny kryminał oparty na prawdziwych wydarzeniach. To przerażająca historia o rodzinnych tajemnicach, dramatach, chciwości, kłamstwach i niewiarygodnym złu, do jakiego zdolny jest człowiek. Powieść „Zabawka” to punkt obowiązkowy na liście lektur czytelniczek, które lubią mocne historie, podparte prawdziwymi zdarzeniami!

Alex Schulman „Daleko, coraz bliżej”

książka

„Daleko, coraz bliżej” to skandynawska powieść psychologiczna, przejmująca i głęboko refleksyjna. Mówi o trudnych powrotach do dzieciństwa, do jakich dochodzi niekiedy w naszym dorosłym życiu. Szwedzki pisarz Alex Schulman przedstawia w niej bolesne konsekwencje dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie, której członkowie przez wiele lat żyli obciążeni jarzmem tragicznego wydarzenia z przeszłości. Książka zaskakuje wyjątkowo oryginalną konstrukcją. Ponadto, trzyma odbiorcę w emocjonalnym napięciu aż do nieoczekiwanego finału!

Trzej bracia, Nils, Benjamin i Pierre, jadą na drugi koniec kraju, by nad jeziorem rozsypać prochy zmarłej matki i wypełnić jej ostatnią wolę. Żaden z nich nie odwiedził tego miejsca od lat. Tutaj to bowiem, dwie dekady wcześniej, doszło do tragedii, która sprowadziła cień na życie ich rodziny. Powrót do rodzinnego domu, z którego tak bardzo chcieli uciec, przywołuje u każdego z nich przykre wspomnienia. Jako dzieci, bracia nieustannie musieli zabiegać o uwagę rodziców. Ciągła rywalizacja o ich miłość działała na nich wyniszczająco. Matka wychowywała synów twardą ręką. Nie potrafiła trzymać emocji na wodzy i często wpadała w gniew. Ojciec zachowywał się zaś tak, jakby go nie było. Potrafił stawać się niewidoczny na zawołanie. Trudną sytuację pogłębiały problemy finansowe.

Po latach okazuje się, że rozłąka jeszcze bardziej oddaliła braci od siebie. Powrót nad jezioro staje się dla nich podróżą w czasie. Bracia zaczynają wcielać się w swoje dawne role, a do głosu dochodzą w nich tłumione latami żale i wzajemne pretensje. Granica między miłością a nienawiścią staje się dla nich cienka jak jeszcze nigdy dotąd…

 

Kevin Dutton „Myślenie czarno-białe”

książki na lato

Wybierając książki na lato 2021, warto sięgnąć po dobry psychologiczny poradnik, który poszerzy nasze horyzonty i pozwoli zrozumieć swój dotychczasowy sposób postępowania, a także realnie na niego wpłynąć.

„Myślenie czarno-białe” to książka o porządku, a raczej złudzeniu porządku, jakiemu bezwiednie ulegamy. Nasi przodkowie odbierali jednoznaczne, łatwe do interpretacji sygnały. Na przykład: „znajdujesz się w sytuacji zagrożenia” albo: „to jest dobre, a to złe”. Gwałtowny rozwój i przemiany, jakie zaszły w międzyczasie na świecie, spowodowały jednak, że nic nie jest już tak proste. Nas obowiązują zupełnie inne zasady gry. Tylko jak uwolnić się od uproszczonego, czarno-białego schematu myślenia, który w naszych czasach już się nie sprawdza?

Kevin Dutton sięga po naukowe eksperymenty psychologiczne i opiera się na codziennych obserwacjach, by pokazać, w jaki sposób budujemy kategorie, etykietujemy innych i szufladkujemy ich wedle wygodnych dla nas ram. Ukazuje, jak często podejmujemy nieracjonalne decyzje tylko dlatego, że nasz rozwój nastąpił w przyspieszonym tempie. Uświadamia czytelnika, że nie jesteśmy zdolni do pełnego zrozumienia zasad świata, w którym przyszło nam żyć i dlatego systematyzujemy, zamiast konstruować odpowiednią hierarchię.

Dutton podpowiada, w jaki sposób zapanować nad swoim umysłem i odnaleźć się we współczesnej, niełatwej rzeczywistości. Sprawdź koniecznie!

 

Wiktor Mrok „Incel”

książki na lato 2021

W lipcowe przedpołudnie, gdzieś niedaleko Moskw,y dwie studentki znajdują w lesie zwłoki młodej kobiety. Owinięte folią, nagie i zmasakrowane przez zwierzynę, nosi ono ślady bestialskich tortur seksualnych. Zespół z moskiewskiego wydziału zabójstw pod przewodnictwem major Alony Nikiszyny rozpoczyna dochodzenie w tej sprawie. Szybko okazuje się jednak, że morderca nie pozostawił po sobie żadnych śladów, a ewentualne poszlaki wiodą w ślepe zaułki. W śledztwo zostają włożone ogromne środki, a działania dochodzeniowe wspiera swoją obecnością policyjny profiler. Do współpracy włącza się również Departament 'K’, dysponujący najnowocześniejszą technologią w służbie kryminalnej. Mimo to sprawa utyka w martwym punkcie.

Kiedy więc w środku dnia porwana zostaje kolejna młoda kobieta, wszyscy mają świadomość, że właśnie rozpoczął się wyścig z czasem. Zespół śledczych zdaje sobie sprawę, że poszukują już nie tylko dewianta seksualnego, lecz prawdopodobnie także seryjnego zabójcy… Niestety morderca zawsze jest o krok do przodu. Kat okazuje się bowiem sprytny, przewidujący i świetnie zorganizowany.

Carlos Ruiz Zafón „Miasto z mgły”

książki

Wasze książki na lato 2021 nie mogą obyć się baz ostatniej książki kochanego przez czytelników Carlosa Ruiza Zafona! Wspaniałym i wzruszającym cyklem o Cmentarzu Zapomnianych Książek, który otwierała powieść „Cień wiatru”, Zafon oczarował cały świat. Seria ta została uznana za fenomen współczesnej literatury i sprzedana w ponad 14 milionach egzemplarzy.

Ostatni tom autora jest złożony z jedenastu opowiadań. Znalazły się wśród nich zarówno teksty drukowane wcześniej w rozmaitych czasopismach, jak i te dotąd niepublikowane. We wzmiankowanych jedenastu historiach pobrzmiewają echa uniwersum Cmentarza Zapomnianych Książek. Wierni czytelnicy rozpoznają w nich znajomą tematykę, powracające motywy, ulubione postaci i tę szczególną atmosferę. To teksty pełne pisarskiej magii najwyższej próby. Przeklęci pisarze, wizjonerzy architektury, sfałszowane tożsamości, fantasmagoryczne budynki i opowieści, którym nie sposób się oprzeć…  To najpiękniejsze podziękowanie dla czytelników, którzy towarzyszyli Zafonowi przez całą sagę rozpoczętą „Cieniem wiatru”, jakiego mogliśmy sobie zażyczyć! Ze względu na to, że ukazuje się ono pośmiertnie, automatycznie staje się również hołdem dla jednego z najbardziej podziwianych autorów naszych czasów.

Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaczynają fascynować bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola, kradnąc projekty sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen namawia Cervantesa do napisania książki, jaka nigdy dotąd nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku na osobliwe spotkanie w Nowym Jorku, zachwyca się parą i światłem – czyli materią, z której, jego zdaniem, powinny być zrobione miasta… Przeczytajcie koniecznie!

 

Po którą z powyższych książek macie ochotę sięgnąć w pierwszej kolejności? A może coś z tego stosiku już przeczytałyście? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (79 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...