Najciekawsze książki na jesień 2020. 10 pasjonujących lektur, z którymi warto zanurkować pod koc
Niedawno polecaliśmy Wam najbardziej wciągające lektury na lato, a już nadszedł czas, by przejrzeć premiery jesieni. Nawet jeśli nadejście astronomicznej jesieni po krótkim i kapryśnym lesie, spędzonym z widmem covidu, nie wszystkim nam jest w smak, nie da się zaprzeczyć, że to najlepsza pora roku na nadrabianie czytelniczych zaległości. A zatem do dzieła! Zanurkujcie razem z nami pod ulubione koce z kubkami aromatycznej kawy! Zajrzyjcie do mikrokosmosu książkowych światów i pozwólcie, by wciągnęły Was bez reszty. Oto najciekawsze książki na jesień 2020! Przygotowaliśmy aż 10 tomów o różnych gatunkach i tematyce, które za chwilę trafią do księgarń. Ich świeżo wydrukowane, jeszcze ciepłe strony rozgrzeją Wam ręce i oczarują zapachem niczym wyciągnięte prosto z pieca drożdżówki!
Najciekawsze książki na jesień 2020. 10 pasjonujących lektur, z którymi warto zanurkować pod koc
Poznajcie najciekawsze książki na jesień 2020!
Jennifer Hillier „Małe sekrety”
240 sekund – tyle wystarczyło, by idealne życie rodziny Machado rodem z okładek luksusowych lifestylowych magazynów pękło jak mydlana bańka. Marin miała wszystko, o czym mogłaby marzyć kobieta w jej wieku. Szczęśliwe małżeństwo, sieć wspaniale prosperujących salonów fryzjerskich przyjmujących celebrytki z pierwszych stron gazet oraz długo wyczekiwanego, ukochanego synka. Nic dziwnego, że gdy pewnego dnia czteroletni Sebastian zostaje uprowadzony z centrum handlowego, świat Marin i jej męża, Dereka momentalnie się rozpada…
„Małe sekrety” to wciągający thriller psychologiczny, którego fabuła tylko z pozoru prowadzona jest wokół dramatu matki porwanego dziecka. Wraz z rozwojem akcji ujawnione zostają bowiem małżeńskie kłamstwa, sekrety i intrygi. Powieść Jennifer Hillier zyskuje tymczasem status pełnoprawnej przedstawicielki nurtu domestic noir, który w ostatnich latach zdobywa wśród czytelników coraz większą popularność. Należy wspomnieć, że Hillier nie idzie przy tym na łatwiznę. Stroni od przemocy i banalnego rozlewu krwi w stylu gore, koncentrując się na wnikliwym odwzorowaniu zmian, zachodzących w psychice bohaterów dotkniętych tragedią. Zbierająca za granicą rewelacyjne recenzje książka kanadyjskiej pisarki prowokuje do postawienia sobie pytania o to, jak daleko ma prawo posunąć się zdradzona kobieta i zrozpaczona matka, której odebrano dziecko.
Polska premiera książki wydanej nakładem wydawnictwa Muza już 12 listopada!
Alex North „W cieniu zła”
Szeregi identycznych domów z cegły, piekielny upał, niepokojąca gęstwina okolicznych lasów, w której – jak głosi legenda – gnieżdżą się demoniczne siły… Oto Gritten Wood – niepozorne miasteczko pełne mrocznych tajemnic. Dwadzieścia pięć lat wcześniej kilku nastolatków dopuściło się tu bestialskiego rytualnego mordu, ale policji udało się zatrzymać tylko jednego ze sprawców. Inny, Charlie Crabtree, zniknął w niejasnych okolicznościach.
Paul Adams dobrze pamięta, co się wtedy stało. Znał Charliego i jego ofiarę, przez co tragiczne wydarzenia z przeszłości położyły się cieniem na jego dorosłym życiu. Próbował o wszystkim zapomnieć i prawie mu się udało. Ćwierć wieku później musi jednak wrócić do rodzinnej miejscowości w związku z wypadkiem schorowanej matki. W tym samym czasie w pobliskim Featherbank dochodzi do niepokojąco podobnej zbrodni jak ta sprzed lat…
Zachęcamy do sięgnięcia po drugą (po świetnie przyjętym „Szeptaczu”) przyprawiającą o dreszcze powieść Alexa Northa! Poznajcie przerażającą postać Czerwonorękiego i zanurzcie się w dusznej atmosferze miasteczka stojącego na skraju katastrofy!
Powieść trafi na półki księgarń już 28 października!
„Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?”
Nie masz ochoty na straszne historie? Wolisz skłaniającą do filozoficznych refleksji lekturę na temat aktualnych problemów społecznych i antropologicznych oraz kondycji współczesnego człowieka? Z pewnością zainteresuje Cię najnowsza książka Bożeny Szwarc, analizująca chętnie podnoszoną ostatnio kwestię kryzysu męskości. „Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?” to zbiór rozmów o męskim świecie, jakie autorka przeprowadza z gronem ekspertów. Pytania o sposób bycia, system wartości i postawy mężczyzn dwudziestego pierwszego wieku są tu jednak tylko punktem wyjścia do dialogu na temat uniwersalnych zagadnień, ważnych dla każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci. Warto wyruszyć wraz z autorką na wędrówkę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: czy kryzys męskości rzeczywiście istnieje? Dla kogo jest problemem? Czy kobiety i mężczyźni oddalają się od siebie coraz bardziej? I wreszcie: dlaczego tak wiele związków się rozpada, skoro w każdym z nas jest pragnienie miłości?
Premiera książki wydanej nakładem wydawnictwa Burda zaplanowana jest na 30 września, kiedy wypada Dzień Chłopaka, co czyni ją także dobrym prezentem na tę właśnie okazję!
Najciekawsze książki na jesień 2020
Holly Miller „Nas dwoje”
Niektóre książki sprawiają, że serce czytelnika rozpada się na milion kawałków. Poruszają, prowokują do refleksji, a czasem wywołują falę łez. Przykładem takiej powieści jest „Nas dwoje”- imponujący debiut literacki Holly Miller, który w Polsce ukaże się nakładem wydawnictwa Muza. Historia jej bohaterów, Callie i Joela, opowiada o miłości z góry skazanej na niepowodzenie, a także o trudnych wyborach i decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu człowieka. Brytyjska pisarka prowokuje czytelniczki do zadania sobie pytania: czy lepiej jest kochać, nawet jeśli miłość tę bezpowrotnie utracimy, czy nie kochać wcale?
Joel jest singlem od chwili, gdy przysiągł sobie, że nigdy już się nie zakocha. Zdaje sobie sprawę, że jeśli obdarzy kogoś uczuciem, osobę tę prędzej czy później spotka coś złego. Kiedy jednak poznaje przeuroczą Callie, staje się jasne, że nie będzie w stanie wytrwać w swoim postanowieniu. Czuje, że to jego ostatnia szansa na szczęście.
Callie właśnie straciła w wypadku najlepszą przyjaciółkę. Wciąż jeszcze nie otrząsnęła się z tej tragedii, więc w jej życiu dominuje smutek. Jedno spojrzenie na Joela, coraz częściej zaglądającego do prowadzonej przez nią kawiarni wystarcza jednak, by nabrała przekonania, że spotkała miłość swojego życia. Oboje wydają się wręcz dla siebie stworzeni. Młodzi, spragnieni ciepła i bliskości, szukający własnego sensu życia. Ich historia dopiero się zaczyna, ale Joel już wie, jak się skończy…
Przygotujcie się na prawdziwy wulkan emocji, bo już 28 października do księgarń trafi jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych opowieści tego roku!
Adrian Besley, „Billie Eilish. Droga do gwiazd. Nieoficjalna biografia”
Lubisz biografie, odsłaniające kulisy z życia inspirujących, nietuzinkowych osobowości? Dodaj barw swojej jesieni, sięgając po książkę wypełnioną ciekawostkami na temat fenomenu nastolatki, która zdobyła aż pięć statuetek Grammy jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Najciekawsze książki na jesień 2020 nie mogłyby bez niej zaistnieć!
To historia ikony pokolenia Z, której kariera rozpoczęła się od śpiewania w zaciszu własnego domu i rozwijała w zawrotnym tempie. Opowieść o dziewczynie, która – podążając za głosem serca – odkrywa, że milionami ludzi targają te same emocje, co nią. Pieśń o artystycznej duszy, która nie daje się ograniczać.
Książkę wydaną nakładem wydawnictwa Burda znajdziecie w księgarniach w całym kraju już 30 września!
Kristen Ashley „Od pierwszego wejrzenia”
Roxie Logan miała prosty przepis na dorosłe życie: szafa markowych ciuchów i wysokie stanowisko w znanej korporacji, której korytarzami paradowałaby, wzbudzając zachwyt kolegów i zazdrość mniej atrakcyjnych koleżanek. Dorosłość okazuje się jednak zupełnie inna. Roxie ma wprawdzie buty od Manolo Blahnika i wiele modnych sukienek na każdą okazję, ale nie zrobiła kariery zawodowej, ani nie podbiła serca żadnego milionera. Zamiast tego tkwi w nieudanym związku z drobnym cwaniaczkiem, Billym Flynnem, który obiecał jej złote góry i rezydencję rodem z hollywoodzkich seriali. Nie dość, że nie dotrzymał obietnic, to jeszcze rozbił młotkiem drzwi do skromnego loftu dziewczyny, gdy ta po raz setny usiłowała z nim zerwać.
Ta kropla przelała czarę. Idąc za radą rodziny i przyjaciół, Roxie próbuje uciec z toksycznego związku. Pretekstem do wyrwania się z rąk szemranego chłopaka stają się poszukiwania wujka, który zerwał kontakty z rodziną wiele lat temu. Sprawy znów się jednak komplikują, gdy dziewczyna odkrywa, że jednym z nowych znajomych wujka jest zniewalająco przystojny policjant, Hank Nightingale.
Premiera „Od pierwszego wejrzenia” od wydawnictwa Akurat już 30 września!
Najciekawsze książki na jesień 2020
Ryszard Ćwirlej „Szybki szmal”
Drobiazgowo skonstruowana kryminalna intryga, wielowątkowe śledztwo i akcja, która ani na moment nie zwalnia. To właśnie za to czytelnicy kochają książki Ryszarda Ćwirleja. „Szybki szmal” jest kolejnym tomem przygód młodej i ambitnej funkcjonariuszki policji, doskonale radzącej sobie w zdominowanej przez mężczyzn rzeczywistości. Za jego sprawą poznański pisarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 i Nagrody „Złoty Pocisk” 2019, ponownie udowadnia, że w tworzeniu wciągających kryminałów nie ma sobie równych!
A oto kilka słów na temat samej historii:
Grudniowa noc, Wronki, 1984 rok. W miejscowym domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn tragedii zostaje powierzone lokalnej milicji. Sprawująca nadzór nad dochodzeniem Komenda Wojewódzka z Poznania na miejsce zdarzenia wysyła swoich dwóch najlepszych funkcjonariuszy: porucznika Mirosława Brodziaka oraz chorążego Teofila Olkiewicza. Błyskawicznie przeprowadzone śledztwo wskazuje na zwarcie instalacji elektrycznej jako na przyczynę pożaru.
Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy w rodzinnym mieście. Z miejsca zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego rozpracowującego zagadkę śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia wskazują na samobójstwo, ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich.
W tym samym czasie współpracujące z niemiecką policją poznańskie CBŚP dostaje cynk o planowanym transporcie ogromnego ładunku narkotyków, który z Berlina ma trafić wprost do magazynu w zapuszczonym gospodarstwie niedaleko Szamotuł.
Co łączy te trzy na pozór niepowiązane sprawy? Śledztwo dotyczące pierwszej z nich dawno zostało zamknięte, druga przypomina rutynowe dochodzenie, a trzecią zdają się kontrolować służby specjalne. Jaki związek z aktualnym śledztwem mają wydarzenia sprzed trzydziestu pięciu lat? Dociekliwa i nieustraszona podkomisarz Aneta Nowak zrobi wszystko, by odkryć prawdę.
Powieść „Szybki szmal” zawita do księgarń już 28 października!
Richard Osman „Morderców tropimy w czwartki”
Cenisz sobie złożone kryminalne intrygi okraszone porządną dawką humoru? Przeczytaj najnowszą powieść Richarda Osmana!
Coopers Chase to ekskluzywny ośrodek dla seniorów, wzniesiony na terenie byłego klasztoru. Raz w tygodniu odbywają się tu zebrania Czwartkowego Klubu Zbrodni. Tworzy go czwórka pozornie niedobranych przyjaciół: Joyce, była pielęgniarka z zamiłowaniem do wypieków, Elisabeth, przebojowa staruszka, która kiedyś pracowała dla wywiadu, Ibrahim, były psychiatra zgłębiający najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu oraz Ron, dawny aktywista związkowy i ojciec znanego boksera. Przy lampce wina i herbatnikach omawiają przypadki morderstw, których nigdy nie udało się wyjaśnić policji.
Kiedy lokalną społecznością wstrząsa wiadomość o śmierci pewnego dewelopera, planującego przekształcenie przyklasztornej kaplicy w apartament, (co wywołało falę protestów) klub detektywów amatorów wreszcie dostaje szansę, by się wykazać. Czworo z pozoru zwykłych staruszków, których połączyło zamiłowanie do rozwiązywania kryminalnych zagadek, z entuzjazmem rozpoczyna prywatne śledztwo…
Premiera książki od wydawnictwa Muza już 14 października. Drżyjcie, łotry!
Bianca Okońska „Poza mną”
Bohaterka tej książki to terapeutka. Doskonale zdaje sobie więc sprawę, że miłość sprzed lat stająca nagle w czyichś drzwiach z zamiarem, by wszystko naprawić nie jest wcale niczym wyjątkowym. Jest także świadoma, że niełatwo uchronić się przed popełnianiem tych samych błędów. Wspaniale słucha innych, ale nie słyszy samej siebie. Zwłaszcza teraz, gdy On – ten, który niegdyś tak bardzo ją zranił – stoi przed nią i oczekuje zweryfikowania wielu poprzednich decyzji. Tego samego dnia do jej gabinetu trafia chłopak tak bardzo do Niego podobny. Jego widok budzi lawinę wspomnień i całkowicie burzy wypracowaną przez lata terapeutyczną monotonię…
„Poza mną” to przejmujące, gorzkie studium toksycznej relacji i sztuki dokonywania ważnych życiowych wyborów, wydane nakładem Wydawnictwa Kobiecego. Już 30 września trafi do księgarń w całej Polsce!
Roland Schulz „Jak umieramy”
„Kilka dni przed śmiercią, kiedy nikt jeszcze nie zna godziny twojego zgonu, serce przestaje pompować ci krew do koniuszków palców dłoni. Potrzebna jest bowiem gdzie indziej: w głowie i w centrum ciała, tam, gdzie znajdują się płuca, serce, wątroba. Krew przestaje dopływać również do palców nóg. Stopy robią się zimne a oddech płytki. Zmysły przestają działać. Twoje ciało zaczyna żegnać się z życiem” – tak brzmią pierwsze zdania niezwykłego przewodnika po ostatniej podróży każdego z nas. Roland Schulz ze szczegółami opisuje w nim to, co przeżywamy jako ludzie podczas naszych ostatnich dni i godzin.
Co dzieje się z naszymi ciałami, kiedy umieramy? Co wtedy czujemy– smutek, ból? A chwilę później, kiedy nasze serca przestają już bić? Jak wygląda śmierć? Co pozostaje po człowieku? Czy znika ze świata tylko w sensie fizycznym, czy także duchowym – „wietrzejąc” również z pamięci potomnych? Po jakim czasie wszyscy o nim zapomną? Kiedy znikamy bez śladu?
Zgodzicie się z nami, że śmierć to jedna z największych tajemnic naszej egzystencji. Przeniknijcie je wraz z Rolandem Schulzem, który podszedł do tematu z niebywałą reporterską ciekawością. Premiera książki od wydawnictwa Muza już 12 października!
Czy zainteresowały Was wybrane przez nas najciekawsze książki na jesień 2020? A może macie inne propozycje? Napiszcie nam o nich w komentarzach!