Krwawienie z nosa w czasie ciąży

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jedną z przypadłości, która może pojawić się w trakcie ciąży jest krwawienie z nosa. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie radzić z tym problemem?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jedną z przypadłości, która może pojawić się w trakcie ciąży jest krwawienie z nosa. Tymczasem jest to problem występujący u co dziesiątej kobiety ciężarnej. Przyczyną krwawienia są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, powodujące zwiększenie dopływu krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki nosa, a w rezultacie ich pękanie. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów łagodzenia tej dolegliwości.

Krwawienie z nosa

Powodem hormonalnego nieżytu nosa jest podwyższone stężenie estrogenów, które może prowadzić do zmian w obrębie błony śluzowej. Objawy tej przypadłości to: niedrożność, częste kichanie, uczucie suchości czy świąd. Oprócz zmian hormonalnych, problemy ze śluzówką nosa mogą wynikać także z: długotrwałego przebywania w sztucznie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, a także zapalenia zatok czy alergii.

W przypadku występowania krwawienia z nosa u kobiet w ciąży powinno się postępować w odpowiedni sposób. Należy delikatnie pochylić głowę i przez kilka minut mocno przyciskać skrzydełka nosa. W zahamowaniu krwawienia może też pomóc zimny okład z lodu, ponieważ niska temperatura zwęża naczynia krwionośne.

„Kobiety w ciąży powinny pamiętać o kilku rutynowych czynnościach, które pomogą zapobiegać krwotokom. Należy wypijać ok. dwóch litrów wody dziennie, a także nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Istotne jest także stosowanie preparatów wspomagających przywrócenie prawidłowej wilgotności śluzówki nosa” – mówi dr Mirosława Gałęcka, ekspert marki Nosolan.

Skuteczną pomocą w zapobieganiu krwotokom w trakcie ciąży jest np. żel nawilżająco-łagodzący Nosolan. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego skutecznie eliminuje uczucie suchości w nosie, przywracając prawidłową wilgotność śluzówki i swobodny oddech. Z kolei glicerol nawilża oraz łagodzi podrażnienia. Zapobiega pęknięciom naczyń krwionośnych, powodujących krwawienia, a także przywraca naturalny proces gojenia ran. Dodatkowo, preparat łagodzi uczucie napięcia i swędzenia w nosie.

Nosolan dostępny jest w aptece bez recepty w cenie około 22 zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany