Kruche piękno świątecznych chwil – kolekcja dekoracji na Wielkanoc

Kolorowe i wiosenne. Tradycyjne, z ciekawą historią i z nutą folkloru. Delikatne i kruche. Takie powinny być ozdoby świąteczne, bo właśnie taki charakter mają Święta Wielkanocne. Pamiętając o tym, Zakłady Porcelany „Ćmielów” przygotowały już tegoroczną kolekcję świątecznych dekoracji.

Swieta Wielkanocne

Pisanki z Mezopotamii

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, gdyż zwyczaj misternego zdobienia jajek znany był nawet dwa tysiące lat przed Chrystusem. O starożytnych pisankach wspominał też Owidiusz, kronikarze z czasów Cesarstwa Rzymskiego.Natomiast najstarsze polskie pisanki pochodzą z końca X wieku. Jednak i te nie były jeszcze związane z Wielkanocą, lecz z pogańskim zwyczajem, odnoszącym się do kultu zmarłych, w których jajko – początek nowego życia odgrywało ważną rolę. Dlatego dopiero w XII wieku Kościół Katolicki włączył pisanki do świątecznej obrzędowości i zezwolił na spożywanie jajek w Wielką Niedzielę.

Pisanki

Folklor wraca do łask

Teraz bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół lub koszyk ze święconką: – Święta Wielkanocne, to dla większości Polaków czas szczególny, w którym chętniej wraca się do tradycji. Ludowe motywy dekoracyjne cieszą się wtedy największym zainteresowaniem – mówi Katarzyna Stan, z Ośrodka Wzornictwa Zakładów Porcelany „Ćmielów” – W kolekcji wielkanocnej, z chęcią wracamy więc do folklorystycznych motywów.

Rzeczywiście, ubiegły rok był prawdziwym powrotem do polskiej sztuki ludowej. Bum na folklor rozpoczęły bączki przygotowane z okazji polskiej prezydencji w UE. Proste dziecięce zabawki, ozdobione motywami łowickim, opoczyńskim, kurpiowskim i kujawskim okazały się strzałem w dziesiątkę.

 

Nie tylko kolorowe jajka

Przy wyborze wielkanocnych ozdób warto kierować się jednak nie tylko świątecznymi, czy ludowymi motywami, ale także sposobem ich wykonania. – Wiele z naszych ozdób malowanych jest ręcznie. Niektóre dekoracje zdobione są nawet prawdziwym złotem. Chcemy tym samym wrócić do dobrych czasów, kiedy sztukę dekoracyjną traktowano na równi z prawdziwymi dziełami sztuki – mówi Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy z Zakładów Porcelany „Ćmielów”.

Wielkanocne baranki

Subtelny piękno detali

Wielkanocna dekoracja nie musi być duża, by przyciągnąć wzrok i dodać wiosennego czaru naszym domowym wnętrzom. – Urok ćmielowskich figurek tkwi w prostocie wyrazu. Niewielkie, wtulone w siebie, zajączki z białej porcelany, to jedne z naszych najpopularniejszych figurek świątecznych. Zajączki doskonale nadają się do świątecznego koszyczka lub wielkanocnego stroika –Joanna Niedziela.

Ćmielowska galanteria porcelanowa już od dziesięcioleci gości w czasie świąt we wszystkich regionach Polski. Na stronach i forach kolekcjonerskich można nawet znaleźć wielbicieli ćmielowskich pisanek, którzy każdego roku czekają na nowe kolekcje i dekoracje.  Inni, wciąż korzystają z figurek kupionych jeszcze lata temu przez rodziców, czy dziadków.  – To też atut ćmielowskich dekoracji, które nie tracą uroku nawet po dziesięcioleciach – podsumowuje Joanna Niedziela.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. hml  26 marca 2012 09:05

  Lubię te święta ze względu na wiosnę… ciepło w około i aż się chce chcieć 🙂

  Odpowiedz
 2. eti  31 marca 2012 12:46

  folklor zawsze był,tylko My zachłysneliśmy się chińskimi dekoracjami nie zauwazając naszego Polskiego pięknego rękodzieła 😉

  Odpowiedz
 3. Melrose  1 marca 2016 21:27

  Przepiękne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany