Okulary na rower – jak wybrać dobrze?

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, każda godzina dzieci i młodzieży spędzona na świeżym powietrzu  może zredukować występowanie krótkowzroczności o 2%. Wynika to z ekspozycji na naturalne światło, aktywności fizycznej  i  możliwości patrzenia na obiekty z dużej odległości.

Także dla rodziców dobrym sposobem na odciążenie oczu od pracy przy komputerze jest aktywność w plenerze. Latem – jednym z popularnych sportów jest jazda na rowerze, dzięki której nie tylko pracują nasze mięśnie ciała ale i obciążamy wzrok – rozglądając się i patrząc w dal. Ale musimy pamiętać, by zapewnić oczom odpowiednią ochronę. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę wybierając okulary na rower i jak dobrać okulary dla tego sportu.

 

Co zagraża oczom rowerzysty?

 Kiedy jedziemy na rowerze, mogą nam wpaść do oczu drobne owady lub kurz. Zwykle pozostają one na powierzchni gałki ocznej, a ich obecność wywołuje ból, pieczenie, świąd, łzawienie, zaczerwienienie, obrzęk, a czasem także zaburzenia widzenia. Szczególnie groźne są meszki, które dostając się do oczu, nie tylko podrażniają je, ale ich wydzieliny mogą też uczulać. Jeżeli ciało obce jest widoczne na brzegu oka, można spróbować je usunąć, np. przepłukując oko. Uwaga! Nie można używać w tym celu wody, gdy wpadło do niego wapno, gdyż wchodzi ono w reakcję z wodą i może wywołać poparzenia. Natomiast nigdy nie należy samodzielnie wyjmować ciała obcego, jeśli znajduje się ono na rogówce! Wtedy konieczna jest konsultacja u okulisty.

 

Podczas jazdy na rowerze może zdarzyć się też, że zostaniemy ukąszeni w oko, a ponieważ skóra powiek jest bardzo cienka i delikatna, to nawet słabe ukąszenie może spowodować znaczny obrzęk. Zmniejszyć go można stosując zimne okłady. Powierzchnię oka może uszkodzić także uderzenie gałęzi. Dochodzi wówczas do zdarcia nabłonka rogówki, co objawia się ostrym bólem, światłowstrętem i złym widzeniem. Problemy z ostrością widzenia, choć są częstym objawem urazów, nie mają charakteru trwałego. Kiedy ustąpi odczyn zapalny, wtedy najczęściej wraca prawidłowa ostrość wzroku.

Olśnienie i szkodliwe UV

Jeżdżąc na rowerze możemy doświadczyć nie tylko olśnienia słońcem, które utrudnia widzenie, ale i działania szkodliwego ultrafioletu. Długotrwała ekspozycja na UV może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. W dodatku efekty te kumulują się.

Kumulowanie działania promieniowania UV polega na szybszym starzeniu się tkanek oraz stymulacji rozwoju ich nowotworów (mutagenność). Jednak najczęściej spotykanym, ostrym objawem narażenia oka na ultrafiolet, są stany zapalne rogówki i spojówki – mówi okulista, Renata Makuc.

Zatem im więcej promieniowania UV dociera do oczu, tym większe jest ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia oraz chorób oczu. Nawet niewielkie ilości promieniowania, na które przez wiele lat się narażamy, mogą spowodować rozwój zaćmy. Mętna soczewka przestaje wtedy przepuszczać światło i widzimy coraz słabiej.

Jakie okulary zapewnią ochronę?

Przebywając na świeżym powietrzu, koniecznie trzeba zabezpieczyć wzrok przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne. Rowerzyści, także ci z wadą wzroku, powinni nosić dobrej jakości okulary, które mają odporne na stłuczenia soczewki o dużych średnicach, ponieważ one lepiej zabezpieczają przed UV, urazami i niepożądanymi odbiciami światła. Mogą to być takie okulary sportowe korekcyjne lub „zerówki”, które jednocześnie będą pełniły rolę okularów przeciwsłonecznych.

Ciekawą propozycją są dobrze przylegające do twarzy  okulary o mocno wygiętych oprawach, z barwionymi soczewki linii Relax, pokrytymi  powłoką lustrzaną Flash. Wykonuje się je z materiałów odpornych na stłuczenia (np. poliwęglan i trivex), co  jest bardzo ważne dla rowerzystów. Można je też zamówić jako okulary polaryzacyjne. Dzięki temu, że filtr polaryzacyjny poprawia kontrast widzenia, sprawdzą się one zarówno w słoneczne, jak i w mgliste dni.  Spośród sportowych modeli linii Relax  wybrać można także szkła fotochromowe, które zaciemniają się w zależności od nasłonecznienia. Dla rowerzystów jest to szczególnie ważne, bo takie szkła rozjaśnią się np. w lesie, a kiedy wyjedziemy na nasłonecznioną przestrzeń, zaciemnią się w takim stopniu jak okulary przeciwsłoneczne.

Kolor szkieł

Krótkowidzom zaleca się szkła brązowe, a osobom z nadwzrocznością zielone. Na słoneczne, piękne dni najlepsze są soczewki ciemne (szare, brązowe, niebieskie), przepuszczające 10-25% światła. Natomiast podczas złej pogody, mgły, jazdy o zmierzchu lub w lesie polecane są żółte lub pomarańczowe o przepuszczalności światła powyżej 60 % – radzi Monika Krygier z firmy JZO, oferującej soczewki okularowe.

Przy niektórych schorzeniach oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki nie należy używać okularów z niebieskimi szkłami. W tych stanach chorobowych  sprawdzi się kolor pomarańczowy. Natomiast powłoka Flash zmniejsza zmęczenie oczu, redukując odbicia światła słonecznego.

Ważne jest, by nosić tylko dobrej jakości okulary sportowe. Tanie okulary, to nie tylko słabe wykonanie, ale i zastosowanie materiałów, mogących powodować alergie oraz niedostateczną ochronę przeciw UV. Lepiej więc kupić szkła u optyka niż u przypadkowego sprzedawcy.

Ekspert Renata Makuc, lekarz okulista współpracująca z firmą JZO radzi:

Nasze oczy nie są bezbronne. Gałka oczna jest od przodu przykryta powieką, która chroni oko przed wpływem czynników zewnętrznych i wysychaniem. Natomiast powieka jest od wewnątrz wyścielona spojówką, czyli cienką, delikatną, podatną na podrażnienia błoną śluzową, a powierzchnię oczu nawilżają łzy, które obmywają je z zanieczyszczeń i umożliwiają ruchy powiek. Bądźmy jednak uważni, bo łatwo może dojść do uszkodzenia oczu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  31 lipca 2015 12:44

  Od kiedy przeczytalam na waszym portalu o raku oka przywiązuje większą wagę do odpowiedniej ochrony oczu. O okularach na rower też już zadbałam

  Odpowiedz
 2. bbo  31 lipca 2015 13:44

  A to artykuł dla mojego syna, który jest zapalonym rowerzystą z pierwszymi sukcesami na swoim koncie 😀

  Odpowiedz
 3. Gocha  31 lipca 2015 14:42

  Wpadające do oczu owady są bardzo wkurzające! Okulary na rower rzecz niezbędna!

  Odpowiedz
 4. Żanett  31 lipca 2015 15:00

  Nie lubię rowerowania :p Ale okulary do auta posiadam 🙂

  Odpowiedz
 5. martucha180  31 lipca 2015 15:23

  Nie wiedziałam, że okulary na rower są takie ważne.

  Odpowiedz
 6. Wusia  31 lipca 2015 15:53

  Do jazdy na rowerze zawsze zakładam okulary.Dobre z ciemnymi szkłami, do ktorych zakładam zamiast plastikowych uszek -gumkę, która lepiej leży pod kaskiem.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  3 sierpnia 2015 14:25

  To prawda, okulary na rower są bardzo ważne.

  Odpowiedz
 8. Anita  24 sierpnia 2015 15:28

  hmm, nigdy nad tym tematem nie myślałam.

  Odpowiedz
 9. Kate007  25 sierpnia 2016 17:17

  Okulary na rower – istotna sprawa. Nie tylko kwestia dobrania rozmiaru, ale najważniejszy jest dobrze dobrany filtr. Słońce to jedno, a drugim jest sprawa, aby „kolor” nie powodował zmęczenia oka.

  Odpowiedz
 10. okulary sportowe  29 sierpnia 2019 11:22

  Na rower należy zakładać okulary sportowe, które charakteryzują się dużym kryciem pola widzenia oraz użytym materiałem wysokiej jakości. Warto zwrócić uwagę, aby okulary sportowe były wykonane z elastycznych materiałów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany