Krótki przewodnik, który wyjaśnia znaczenie symboli na etykietach ubrań

Na opakowaniach oraz metkach produktów tekstylnych znajdują się różnego rodzaju oznaczenia. Symbole dotyczące prania, prasowania i suszenia tkanin  informują, jak należy dbać o ciuchy, domowe tekstylia, kołdry i poduszki– wskazują m.in. temperaturę prania czy sposób suszenia. Wspólnie z firmą Wendre, jednym z europejskich liderów w produkcji kołder i poduszek, przygotowaliśmy krótki przewodnik, który wyjaśnia znaczenie symboli na etykietach tekstyliów.

pranie

Symbole występujące na etykietach można podzielić na trzy podstawowe grupy: znaki odnoszące się do prania (w tym czyszczenia chemicznego i wybielania), suszenia oraz prasowania. Wszystkie znaki przedstawione poniżej są zgodne z najnowszą normą obowiązującą w Unii Europejskiej – EN ISO 3758:2012.

Jak zrobić domowy proszek do prania? To łatwe i tanie

Jak zrobić domowy proszek do prania? To łatwe i tanie

Przepis na domowy proszek do prania sprawdzi się w przypadku prania ręcznego i w pralce. Zanim zaczniesz stosować  proszek zrobiony w domu, wyczyść dokładnie pralkę ze sklepowych detergentów. Pralkę można wyczyścić wlewając ok 0,5 l
Orzechy piorące zamiast chemicznych proszków? Poznaj plusy i minusy ekologicznego prania!

Orzechy piorące zamiast chemicznych proszków? Poznaj plusy i minusy ekologicznego prania!

Jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu, jaki nasze codzienne działania wywierają na środowisko. Część z nas zaczęła dzięki temu ograniczać zużycie plastiku, segregować odpady oraz powracać do starych, sprawdzonych metod sprzątania - z użyciem sody oczyszczonej, cytryny czy octu. Nadszedł czas na to, by pomyśleć także o zawartości ścieków, które odprowadzamy do kanalizacji po każdym praniu ubrań czy pościeli. By ograniczyć chemię trafiającą z naszych domów do rzek i mórz, warto poszukać alternatywy dla gotowych proszków. Postanowiliśmy sprawdzić pod tym kątem orzechy piorące, a nasze refleksje spisaliśmy w formie plusów i minusów tego rozwiązania. Zapraszamy do lektury!

 Znaczenie symboli na etykietach ubrań – Symbole dotyczące prania:

symbole_pranie

Część z tych symboli można odczytywać intuicyjnie. Np. balia z wpisaną w środku liczbą oznacza, że daną rzecz możemy prać w temperaturze nie przekraczającej wartości podanej na obrazku np. 40oC. Gdy pod tym samym znakiem zobaczymy dodatkowo poziomą kreskę to oznacza,  należy prać w programie dla tkanin delikatnych, jeśli takie kreski są dwie to zalecenie jest pranie w programie dla tkanin bardzo delikatnych. Ręka zanurzona w balii to znak, że produkt powinno się prać ręcznie, a przekreślenie całego symbolu wskazuje, że danej rzeczy nie należy prać.

Mniej intuicyjne są oznaczenia dotyczące wybielania czy czyszczenia chemicznego. Trójkąt oznacza, że dana rzecz może być wybielana, a przekreślony trójkąt, że wybielanie jest niewskazane. Z kolei przekreślone kółko to znak, że dany produkt nie powinien być czyszczony chemicznie.

 

 Znaczenie symboli na etykietach ubrań – Symbole dotyczące suszenia:

symbole_suszenie

 Znaki, które wskazują, jak suszyć produkt również można odczytać intuicyjnie. Kwadraty z pionowymi bądź poziomymi kreskami w środku przypominają nieco sznur i suszarkę na pranie. Jeśli linie są pionowe to  należy suszyć w pozycji pionowej, jeśli poziome to w poziomej, na płasko. Jedna kreska w kwadracie to suszenie bez ociekania, a dwie z ociekaniem. Natomiast kółko w kwadracie to znak suszarki automatycznej, bębnowej. Jeżeli w środku znajdują się dwie kropki to daną rzecz należy suszyć w temperaturze normalnej  (temp. wyjściowa max.80oC), a jeśli jedna kropka to w temperaturze niskiej (temp. wyjściowa max.60oC). Przekreślone kółko w kwadracie oznacza, że nie wolno suszyć w suszarce automatycznej.

   

 Znaczenie symboli na etykietach ubrań – Symbole dotyczące prasowania:

symbole_prasowanie

Symbol prasowania to żelazko. Jeśli w środku ma narysowaną jedną kropkę, to znaczy, że należy prasować w niskiej temperaturze (max.110oC), jeśli dwie kropki – w średniej temperaturze (max.150oC), a jeśli trzy kropki – w wysokiej temperaturze (max.200oC). Natomiast jeśli żelazko jest przekreślone to nie należy prasować w ogóle.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  3 września 2015 08:54

  Moja praca z techniki na koniec kl. 7 dotyczyła właśnie tych symboli…

  Odpowiedz
 2. Żanett  3 września 2015 09:06

  Dobrze orientować się w symbolach, szczególnie wtedy, kiedy nie poznamy naszych sprzętów :p

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  3 września 2015 09:41

  Kiedyś uczyli o tym w podstawówce ale znaczenia niektórych zapomniałam.

  Odpowiedz
 4. Emotikonka  3 września 2015 10:00

  Ciekawy artykuł, często nie zwraca się na to uwagi.

  Odpowiedz
 5. bbo  3 września 2015 11:55

  Dziewczyny! My to wszystko wiemy 🙂 Problem w tym, jak nauczyć tego naszych facetów?

  Odpowiedz
 6. Aneta  3 września 2015 13:43

  Tego to w szkole jeszcze uczyli 😉

  Odpowiedz
 7. martus2833  3 września 2015 19:43

  Perfekcyjną panią domu nie jestem – wszystkich oznaczeń nie znam. Na szczęście pomaga mi kobieca intuicja 🙂

  Odpowiedz
 8. Gocha  3 września 2015 22:37

  Przydatny artykuł. Nie znałam tych oznaczeń dla tkanin delikatnych.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  4 września 2015 22:57

  Przyda się taka ściągawka 🙂

  Odpowiedz
 10. AnnaKwasniak  5 września 2015 19:18

  Przydatna ściągawka ale i bez niej jakoś funkcjonuję 😉

  Odpowiedz
 11. Biomedka  14 sierpnia 2020 18:24

  Jednak z czasem się zapomina o takich rzeczach. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany