Krótki przewodnik, który wyjaśnia znaczenie symboli na etykietach ubrań

Na opakowaniach oraz metkach produktów tekstylnych znajdują się różnego rodzaju oznaczenia. Symbole dotyczące prania, prasowania i suszenia tkanin  informują, jak należy dbać o ciuchy, domowe tekstylia, kołdry i poduszki– wskazują m.in. temperaturę prania czy sposób suszenia. Wspólnie z firmą Wendre, jednym z europejskich liderów w produkcji kołder i poduszek, przygotowaliśmy krótki przewodnik, który wyjaśnia znaczenie symboli na etykietach tekstyliów.

pranie

Symbole występujące na etykietach można podzielić na trzy podstawowe grupy: znaki odnoszące się do prania (w tym czyszczenia chemicznego i wybielania), suszenia oraz prasowania. Wszystkie znaki przedstawione poniżej są zgodne z najnowszą normą obowiązującą w Unii Europejskiej – EN ISO 3758:2012.

 Znaczenie symboli na etykietach ubrań – Symbole dotyczące prania:

symbole_pranie

Część z tych symboli można odczytywać intuicyjnie. Np. balia z wpisaną w środku liczbą oznacza, że daną rzecz możemy prać w temperaturze nie przekraczającej wartości podanej na obrazku np. 40oC. Gdy pod tym samym znakiem zobaczymy dodatkowo poziomą kreskę to oznacza,  należy prać w programie dla tkanin delikatnych, jeśli takie kreski są dwie to zalecenie jest pranie w programie dla tkanin bardzo delikatnych. Ręka zanurzona w balii to znak, że produkt powinno się prać ręcznie, a przekreślenie całego symbolu wskazuje, że danej rzeczy nie należy prać.

Mniej intuicyjne są oznaczenia dotyczące wybielania czy czyszczenia chemicznego. Trójkąt oznacza, że dana rzecz może być wybielana, a przekreślony trójkąt, że wybielanie jest niewskazane. Z kolei przekreślone kółko to znak, że dany produkt nie powinien być czyszczony chemicznie.

 

 Znaczenie symboli na etykietach ubrań – Symbole dotyczące suszenia:

symbole_suszenie

 Znaki, które wskazują, jak suszyć produkt również można odczytać intuicyjnie. Kwadraty z pionowymi bądź poziomymi kreskami w środku przypominają nieco sznur i suszarkę na pranie. Jeśli linie są pionowe to  należy suszyć w pozycji pionowej, jeśli poziome to w poziomej, na płasko. Jedna kreska w kwadracie to suszenie bez ociekania, a dwie z ociekaniem. Natomiast kółko w kwadracie to znak suszarki automatycznej, bębnowej. Jeżeli w środku znajdują się dwie kropki to daną rzecz należy suszyć w temperaturze normalnej  (temp. wyjściowa max.80oC), a jeśli jedna kropka to w temperaturze niskiej (temp. wyjściowa max.60oC). Przekreślone kółko w kwadracie oznacza, że nie wolno suszyć w suszarce automatycznej.

   

 Znaczenie symboli na etykietach ubrań – Symbole dotyczące prasowania:

symbole_prasowanie

Symbol prasowania to żelazko. Jeśli w środku ma narysowaną jedną kropkę, to znaczy, że należy prasować w niskiej temperaturze (max.110oC), jeśli dwie kropki – w średniej temperaturze (max.150oC), a jeśli trzy kropki – w wysokiej temperaturze (max.200oC). Natomiast jeśli żelazko jest przekreślone to nie należy prasować w ogóle.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (170 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...