Krótka lekcja usypiania naszych milusińskich

Usypianie dziecka to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie! Wielu z nas przeżywa trudne chwile próbując położyć swoje dzieci spać. Na szczęście trzymając się kilku sprawdzonych zasad, możecie sprawić, że ten wieczorny rytuał stanie się prawdziwą przyjemnością dla całej rodziny. Spokojne zasypianie? Żaden problem! Ten artykuł odmieni Twoje spojrzenie na to, jakby się zdawało, prozaiczną czynność jaką jest usypianie Twojego szkraba.

Krótka lekcja usypiania naszych milusińskich

Każdy rodzic powinien uświadomić sobie fakt, że jego dziecko jest małym człowiekiem, który ma swoje upodobania i przyzwyczajenia. Dlatego też bardzo ważne w nauce usypiania jest wprowadzenie pewnego rytuału, który nauczy malucha higieny snu.

DIY: uspokajający słoik dla dziecka – genialny pomysł Marii Montessori

DIY: uspokajający słoik dla dziecka – genialny pomysł Marii Montessori

Wiele współczesnych dzieci nie potrafi radzić sobie z emocjami i nadmiarem informacji. Szkolne zajęcia, zabawy z rówieśnikami, telewizja, internet - całe otoczenie emituje w ich kierunku bodźce, których odbiór i analiza mogą w pewnym momencie zacząć je przerastać, prowadząc do nerwic i gwałtownych zmian nastroju. Czy istnieją proste sposoby, by pomóc naszym pociechom uspokoić wzburzone emocje? Przedstawiamy jeden z najprostszych, wymyślonych przez włoską pedagog i psychiatrę, Marię Montessori!

Przede wszystkim należy zacząć od określenia stałej godziny, o której przystępujemy do wyciszania dziecka i przygotowywania go do snu. Pamiętajmy, że ten zwyczaj powinien być stały i powtarzany każdego dnia. Po kąpieli i karmieniu kładziemy malucha do łóżeczka. Bardzo wskazane jest włączanie relaksującej muzyki ? na przykład płyty z kołysankami.

Jak dobrać właściwą muzykę? Oczywiście odpowiednio do wieku naszej pociechy. Dla malutkich dzieci najlepsze będą kołysanki prenatalne, które odtwarzają szum wód płodowych i bicie serca. Dzięki tym dźwiękom dziecko będzie sie czuło bezpiecznie i łatwiej zaśnie.

W przypadku trochę starszych dzieci doskonale sprawdzą się kołysanki śpiewane kojącym, uspokajającym głosem, najlepiej w wykonaniu babci czy dziadka. To pozwoli walczyć z tzw. lękiem przed rozstaniem, który powodowany jest tym, że po całym dniu spędzonym z osobą dorosłą (babcią czy nianią), dziecko obawia się zostać samo w pokoju przez całą noc.

Płyt z taką muzyką jest dużo w sklepach, ale warto zwrócić uwagę na pierwszą w Polsce wytwórnię muzyczną dla dzieci Minimuza ? Muzyczny Świat Dziecka. Jest to wytwórnia, która doskonale rozumie potrzeby najmłodszych słuchaczy. Dlatego w swojej bogatej ofercie muzycznej Minimuza proponuje między innymi kołysanki prenatalne preNatalka czy eko-kołysanki TuliBabcia TuliDziadek, zaśpiewane przez autentycznych dziadków i babcie dla swoich wnuków. Utwory na najnowszej płycie Tulibabcia Tulidziadek są piękne w swej prostocie, a dzięki naturalnym głosom a capella wdrażają w polską kulturę muzyczną tradycję i sięgają do źródeł naszej tożsamości . Płyty wydawane przez Minimuzę współtworzą wybitni pedagodzy, terapeuci i muzycy.

plyty-dla-dzieci

Wspaniała inicjatywa wytwórni została nagrodzona na tegorocznym IX Konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka: album Jazzowanki otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii muzyka, a płyta preNatalka została wyróżniona.

Spokojne i przyjemne dla ucha dźwięki pomogą się dziecku zrelaksować i wyciszyć, ale co zrobić, kiedy nagle zza szafy wychodzą nocne potwory – jak na przykład modny ostatnio Huggy Wuggy? Rodzicom zmęczonym nocnymi wędrówkami ich pociech polecamy zakup pluszowego misia, który będzie pilnie strzegł malucha. Dodajmy do tego delikatne, ciepłe oświetlenie pokoju i mamy gwarancję, że nasze dziecko będzie spać spokojnie.

W czym zatem tkwi sekret usypiania dzieci? Przede wszystkim w powtarzalności czynności, rytuale i atmosferze. Niestety, często zapominamy, że dzieciaki, zupełnie tak jak dorośli, kochają muzykę, a spokojne dźwięki działają na nie kojąco. Zacznijmy więc słuchać z naszymi pociechami muzyki! Pozwólmy im się odprężyć i odpłynąć w zdrowy, głęboki sen po całym dniu pełnym wrażeń i przygód.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. czytelnik  10 listopada 2011 21:29

    To prawda, trudno jest uśpić dziecko

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany