„Krótka historia sztuki” Susie Hodge – kieszonkowa podróż przez dzieje sztuk plastycznych!
Nasza edukacja artystyczna często ogranicza się do nauczania o sztuce, malarstwie i rzeźbie w sposób wyjątkowo patetyczny. Mimo, że jest jednym z podstawowych narzędzi poznawania świata i piękna, często staje się źródłem wiedzy postrzeganej jako trudna do zrozumienia. Najnowsza książka Susie Hodge pt. Krótka historia sztuki jest pierwszym kompendium, które w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków, dzięki czemu pomaga zapomnieć o szkolnych schematach i odkryć na nowo pasjonujący świat sztuki!
„Krótka historia sztuki” Susie Hodge – kieszonkowa podróż przez dzieje sztuk plastycznych!
Sztuka -nie- dla sztuki
Susie Hodge jest autorką ponad 100 książek i artykułów o sztuce, historii, projektowaniu, nauce oraz religii dla dzieci i dorosłych. Jako historyk sztuki i artystka, a także członek Royal Society of Arts, prowadzi warsztaty i seminaria z dziedziny sztuk plastycznych. Nic dziwnego, że pisarka z lekkością porusza się po ich dziejach na przestrzeni wieków. Ten luz i szeroką znajomość tematu da się wyczuć właśnie podczas lektury Krótkiej historii sztuki. Na ponad 200 stronach Susie Hodge stworzyła projekt swojego życia, w którym w prosty i przystępny sposób tłumaczy artystyczny żargon, bez zbędnej demagogii czy patetyzmu.
Książkowy wehikuł czasu
Krótka historia sztuki zawiera opis najznamienitszych dzieł powstałych na przestrzeni 18 000 lat, które zostały wybrane ze względu na swoją wyjątkowość i prezentowanie umiejętności artystów, niejednokrotnie za życia wyszydzanych czy potępianych. Tworząc coś nowego, przeciwstawiającego się dotychczasowym tendencjom, artyści wpłynęli na dzieje sztuki. Choć z perspektywy czasu wiele z tych prac może wydawać się niezbyt rewolucyjnymi, to w momencie, gdy powstawały, wywoływały często szok i niedowierzanie.
– Cel sztuki nieustannie się zmienia, co wyznacza jej różnorodność. Może mieć ona funkcję dekoracyjną, narracyjną, ale także po prostu służyć rozrywce – mówi Susie Hodge, licencjonowana historyk sztuki, nagrodzona za swoje osiągnięcia prestiżowym wyróżnieniem FRSA. – Niezależnie od tego, czy jest tworzona dla zabawy, rozwijania wyobraźni, wzbudzenia emocji czy przekazania ważnego przesłania, zawsze stanowi pewien zapis albo odzwierciedlenie swojej epoki – dodaje pisarka.
Razem lub osobno
Prosta konstrukcja książki i wspaniałe ilustracje, jakimi została opatrzona, czynią z Krótkiej historii sztuki doskonały przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach historii sztuki – od prehistorii po dzień dzisiejszy. Wskazany zakres tematyczny ma swoje przełożenie na konstrukcję książki – została ona bowiem podzielona na cztery niezależne części: Dzieła, Kierunki, Tematy i Techniki. Każdy temat może być czytany oddzielnie lub w połączeniu z pozostałymi.
Jej zawartość można streścić następująco: pierwszy rozdział opisuje najważniejsze kierunki artystyczne, rozpoczynając od prehistorii i sztuki starożytnych Greków i Rzymian. Druga część przewodnika zawiera omówienie aż 50 najważniejszych prac – od rysunków naskalnych w Lascaux, po współczesne instalacje. Znajdziemy tutaj bogatą różnorodność inwencji, idei i sposobów ujęcia tematu przez artystów na przestrzeni wieków. W ramach omawiania Tematów i Technik autorka skupiła się na pokazaniu różnych sposobów przedstawienia poszczególnych dzieł w powiązaniu z metodami ich tworzenia w licznych kontekstach.
Krótka historia sztuki (Alma-Press, 2018) ukazała się na polskim rynku w czerwcu 2018 roku, a przez czytelników została doceniona za klarowność przekazu i ładne wydanie, a także odczarowanie sztuk pięknych jako tzw. konika elit. Ma zatem szansę stać się bestsellerem wśród przewodników o historii i sztuce.