Kremy z witaminą C – jakie mają działanie i kto ich powinien używać?
Witamina C ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdyż rozjaśnia skórę, poprawia jej koloryt oraz chroni przed działaniem promieni UV. Jednak najbardziej znane jest jej działanie odmładzające. To dlatego po krem z witaminą C najchętniej sięgają panie w wieku dojrzałym, które chcą spłycić pierwsze zmarszczki i uzyskać efekt sprężystej skóry.
Witamina C – dlaczego jest niezbędna dla skóry?
Witamina C ma istotny wpływ na poprawę wyglądu i kondycji skóry. Przede wszystkim wspomaga jej napięcie, dodaje blasku i ma działanie nawilżające. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe oraz chroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. To dlatego producenci kosmetyków tak chętnie dodają ją do kremów do twarzy. Wiedzą, że dzięki tej witaminie skóra zyska zdrowy i promienny wygląd, a niektóre składniki kremu, jak choćby witamina E, lepiej zadziałają w jej towarzystwie.
Krem z witaminą C – jak działa na skórę dojrzałą?
Odmładzanie
Krem z witaminą C dla kobiet w wieku dojrzałym ma przede wszystkim działanie odmładzające, a to dlatego, że kwas askorbinowy wpływa na syntezę fibroblastów (komórek, które odpowiadają za produkcję elastyny oraz kolagenu). Zwiększona produkcja kolagenu i elastyny wpływa na poprawę sprężystości skóry, a tym samym zapobiega wiotkości skóry i pojawianiu się zmarszczek. Sprawia też, że skóra jest lepiej napięta, przez co drobne zmarszczki mogą ulec spłyceniu.
Poprawa wyglądu skóry, rozjaśnienie
Skóra dojrzała bardzo często charakteryzuje się obecnością rozszerzonych naczyń krwionośnych, czy też przebarwień. Ponadto z biegiem czasu staje się szara, ziemista lub pożółkła. W tym przypadku krem z witaminą C podziała na nią rozjaśniająco, zmniejszy ilość przebarwień (hamuje produkcję melaniny) i doprowadzi do ujednolicenia cery. Wpłynie również na uszczelnienie naczyń krwionośnych, a więc zmniejszy widoczność pajączków. Wzmocnienie naczyń krwionośnych oznacza również, że komórki skóry będą lepiej dotlenione, co przełoży się na lepszy wygląd skóry – będzie jaśniejsza i pełna blasku.
Zapobieganie fotostarzeniu się
Fotostarzenie się skóry jest jedną z najczęstszych przyczyn przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Szkodliwy wpływ promieni UV powoduje zwiększenie liczby wolnych rodników, naruszenie struktury naskórka oraz jego przesuszenie, w wyniku czego powstają zmarszczki. Dzięki witaminie C, która jest antyoksydantem, możliwa jest redukcja wolnych rodników, a więc i większa ochrona skóry przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Ponadto witamina C zawarta w kremach z dodatkiem filtrów UV, zwiększa ochronne działanie tych filtrów. Potrafi też usuwać szkody wyrządzone przez słońce w postaci plam posłonecznych.
Nawilżenie
Zbytnie przesuszenie skóry prowadzi do jej wiotkości i tendencji do powstawania zmarszczek. W związku z tym wszystkie substancje, które bezpośrednio lub pośrednio będą wpływały na nawilżenie naskórka, będą opóźniały ich tworzenie się. Jedną z takich substancji jest kwas askorbinowy, który stymuluje syntezę ceramidów i związków lipidowych odpowiadających za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. W sposób pośredni witamina C wpływa więc na odbudowę bariery ochronnej naskórka, a tym samym chroni go przed przesuszeniem.
Jaki krem z witaminą C wybrać dla cery dojrzałej? Czym się kierować?
Witamina C to bardzo ważny składnik kremu do cery dojrzałej, jednak aby kosmetyk taki miał działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające, powinien posiadać w swoim składzie także inne substancje, które wspomogą działanie kwasu askorbinowego. Do tego typu substancji i składników odżywczych zaliczają się m.in.: witamina E, olej z migdałów, retinol, elastyna, proteiny, substancje o działaniu nawilżającym np. wyciąg z miodu. Wszystkie te składniki pełnią bardzo ważną rolę w nawilżaniu, poprawie napięcia skóry oraz w wygładzaniu drobnych zmarszczek. Wchodzą one w skład serii kosmetyków przeciwzmarszczkowych firmy Celia, które odnaleźć można tutaj: http://celia.pl/kategoria-produktu/pielegnacja-twarzy/. Dzięki ich synergicznemu działaniu potęgują swoje właściwości i sprawiają, że po regularnym używaniu produktów typu: Celia krem, skóra jest bardziej elastyczna, lepiej nawilżona i wygładzona.
Składniki kremu niezbędne do odnowy skóry
Witamina E – należy do grupy tokoferoli i tokotrienoli, których działanie kosmetyczne wiąże się z ochroną przeciw wolnym rodnikom w warstwie lipidowej skóry. Grupa tokoferoli oraz tokotrienoli wykazuje powinowactwo do lipidów, które wchodzą w skład naszej skóry. Dlatego bardzo łatwo wbudowuje się w struktury międzykomórkowe, odbudowując w ten sposób barierę ochronną naskórka i chroniąc go przed nadmiernym wysuszeniem. Oprócz tego, że witamina E wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, ma również właściwości przeciwzapalne – koi więc podrażnioną skórę, jak również chroni ścianki naczyń krwionośnych.
Olej z migdałów – oprócz tego, że zawiera cenną witaminę E, posiada też spore ilości kwasu linolowego, który jest niezbędny do zachowania prawidłowej bariery ochronnej skóry. Kiedy zaczyna go brakować (a wchodzi w skład ceramidów), wówczas zastępuje go np. kwas oleinowy (tak dzieje się w ceramidzie 1). A to obniża zdolności barierowe warstwy wierzchniej naskórka. Niedobory kwasu linolowego przyczyniają się też do powstawania chorób skóry oraz jej skłonności do wysuszenia. A im bardziej sucha jest skóra, tym więcej grozi nam zmarszczek.
Retinol – jest to pochodna witaminy A, która razem z pozostałą grupą retinoidów stanowi jeden z najbardziej efektywnych składników preparatów przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych. Przede wszystkim działa w głębszych warstwach skóry, a więc w obszarze skóry właściwej i jest w stanie zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny. Kiedy skóra ma dość kolagenu, jest bardziej gładka i nie ma tendencji do tworzenia się na niej zmarszczek. Z kolei gdy ma dość elastyny – jest bardziej sprężysta. Poprawa jędrności oraz nawilżenia skóry to także zasługa retinolu, który pobudza produkcję i aktywność fibroblastów. Dzięki wspomnianym wyżej właściwościom, retinol jest w stanie wygładzić drobne zmarszczki oraz opóźnić powstawanie kolejnych.
Substancje nawilżające (np. wyciąg z miodu) – niezbędne są dla właściwego napięcia skóry. Skóra dojrzała to taka, której warstwa wierzchnia naskórka uległa ścieńczeniu, przez co trudniej jej zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Dlatego konieczne jest wprowadzanie w nią dodatkowych substancji, które pozwolą utrzymać odpowiedni stan nawilżenia i zapobiegną suchości skóry. To nawilżenie może zapewnić skórze dojrzałej wyciąg z miodu. Miód dzięki swoim cennym właściwościom biologicznym poprawia nawilżenia skóry. Należy on do grupy humektantów, czyli takich substancji, które pochłaniają wilgoć z zewnątrz. Użyty w kremie, zapewnia dobrą wilgotność w warstwie rogowej skóry, co oddala proces powstawania zmarszczek.
Elastyna – jest to białko, które w naturalny sposób produkują fibroblasty. Zapewnia skórze znaczną rozciągliwość, a także gwarantuje łączność tkanek. Kiedy w wyniku procesu starzenia się następuje zmniejszenie ilości elastyny oraz kolagenu, na twarzy tworzą się zmarszczki. Chcąc przywrócić skórze dawną sprężystość i uchronić się przed pojawianiem się nowych załamań naskórka, warto sięgnąć po krem z zawartością elastyny.
Proteiny – to kolejne składniki, które pozwalają odmłodzić skórę. Proteiny to cząsteczki białek, które mają silne działanie nawilżające i wygładzające skórę. W kosmetykach zazwyczaj stosowane są ich długołańcuchowe wersje, które układają się na powierzchni skóry i wiążą wilgoć. Dzięki nim skóra nie ulega przesuszeniu, zahamowany jest w niej proces starzenia się objawiający się w postaci zmarszczek, a cała skóra zmobilizowana jest do odnowy i regeneracji.
Antyoksydanty – to substancje, które walczą z nadmiarem rodników uszkadzających strukturę oraz czasem nawet DNA komórek skóry. Skóra dojrzała musi z nimi walczyć wielokrotnie, dlatego konieczne są jej silne antyoksydanty takie jak: witamina C, witamina E, czy polifenole obecne w ekstrakcie zielonej herbaty.
Źródła:
- K.Pytowska, J. Arct, Naturalne składniki anti-age z frakcji niezmydlalnych olejów roślinnych, „SOFW Journal Wydanie Polskie” 2008, nr 1, s. 24-37. Dostęp online 28 maja 2019
- https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna_Pytkowska/publication/240614741_Naturalne_skladniki_anti-age_z_frakcji_niezmydlalnych_olejow_roslinnych_Natural_anti-aging_ingredients_from_unsaponifiable_fraction_of_plant_oils/links/0046351c6bd4b0705b000000/Naturalne-skladniki-anti-age-z-frakcji-niezmydlalnych-olejow-roslinnych-Natural-anti-aging-ingredients-from-unsaponifiable-fraction-of-plant-oils.pdf
- https://www.doz.pl/czytelnia/a2721-Olej_migdalowy
- H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, nr 91 (3), s. 352-356. Dostęp online 28 maja 2019 http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf
- H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89 (4), s. 471-475. Dostęp online 28 maja 2019 http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-471.pdf
- G.Dubiago, A. Nowak, A. Klimowicz, Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii, „Postępy Fitoterapii”2018, nr 19 (1), s. 58-64. Dostęp online 28 maja 2019http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2018/08/pf_2018_058-064.pdf
- A.Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 6, vol. 4, s. 541-545. Dostęp online 28 maja http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
- http://www.pkik24.pl/uroda/kosmetyczny-przeboj