Krem do twarzy – jak dobrać do typu cery?

Krem do twarzy jest o tyle ważnym kosmetykiem, że sam w sobie stanowi bazę w pielęgnacji, którą potem tylko uzupełniamy. Wydaje się, że wybór kremu jest prosty. Czy nie można poszukać po prostu kosmetyku dobrego na wszystko, spełniającego szereg funkcji – zarazem nawilżającego, ujędrniającego, wygładzającego? Oczywiście można, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki wybór nie przyniesie satysfakcji. Cóż z tego, że faktycznie znajdziemy kosmetyk działający tak kompleksowo, kiedy krem ten nie będzie dopasowany do naszego typu cery? A to to właśnie jest przy wyborze kremu kluczowe.

jaki krem na twarz

Typ cery – definicja i metody określania 

Typ cery to, najprościej ujmując, zespół cech i problemów skóry twarzy. Rodzaj cery zazwyczaj określić można trafnie na dłuższy czas – bo by typ cery uległ zmianie musi zadziać się coś poważnego, np. skóra przechodzi kurację trądzikową i z mieszanej staje się suchą. Dbanie o cerę, kiedy wiemy już, jaki typ cery posiadamy, należy planować długofalowo i rozpoczynać z taką właśnie świadomością jak najwcześniej. Określić rodzaj skóry można na kilka sposobów. Z dużą wprawą zrobi to kosmetyczka i  to do kosmetyczki powinniśmy się udać, jeżeli zależy nam na profesjonalnej i nie narażonej na błędy analizie. Typ cery można określić jednak także samodzielnie, po pierwsze wczytując się w listy cech przypisanych konkretnym rodzajom skóry, które znaleźć można na portalach kosmetycznych lub w coraz powszechniejszych, poświęconych pielęgnacji cery książkach. Druga możliwość to wyszukanie w internecie testów, działających na podobnej zasadzie – gdzie poznajemy i zaznaczamy cechy, które posiada nasza cera oraz te, których nie wykazuje. otrzymując adekwatny wynik.

Określanie typu cery a uważna obserwacja skóry 

Aby zebrać dane do posłużenia się którąkolwiek z tych metod należy przez jakiś czas bacznie obserwować cerę właściwie całodobowo, patrząc, jak wygląda o poranku, w pełni dnia, jak i wieczorem, dodatkowo zwracając uwagę nie tylko na wygląd skóry, ale także to, jak się w niej czujemy. Czy skóra jest ściągnięta? Czy piecze? Należy przyglądać się oczyszczonej skórze twarzy, bez nałożonych kosmetyków. Trzeba także rozważyć, czy w danej chwili na cerę nie wpływa silnie jakiś czynnik, który wprowadziliśmy do codziennej rutyny niedawno – nowa dieta? Nadmierny stres? Tylko baczne obserwacje pozwolą – nawet samodzielnie – bezbłędnie określić własny typ cery, dopasować do typów podstawowych, przestawionych poniżej i równie bez zarzutu wybrać na własną rękę pielęgnację dostosowaną do konkretnego typu cery.

Podstawowe typy cery – jak wybrać krem?

Typy cery dzielimy na cztery podstawowe – normalna, sucha, tłusta, mieszana. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka kremów i ich składników, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji. Jeżeli nie chcemy poznawać konkretnych składników pomocnych w dbaniu o dany typ cery warto zakupić po prostu kosmetyki dedykowane konkretnym typom skóry stworzone przez zaufanych producentów – wybierając na przykład kremy do twarzy do skóry suchej bądź mieszanej. To tak samo dobra metoda, o ile krem tworzyła godna zaufania marka.

1. Cera normalna

W przypadku cery mieszanej dobierając krem nie można przesad nadmiernie tłustych jak i przesuszających. Przede wszystkim należy zapewnić skórze ochronę przed niekorzystnym działaniem składników zewnętrznych, takich jak promienie UV, by cieszyć się tym typem cery jak najdłużej, a, choć jest to niezwykle rzadkie, przy odpowiedniej pielęgnacji, taki rodzaj cery zachować można nawet do 30 roku życia.

2. Cera sucha 

W przypadku tego rodzaju skóry warto by kem był bogaty w substancje silnie nawilżające. Dobrze sprawdzi się np. będący obecnie w modzie aloes. Korzystny wybór to także kwas hialuronowy (zanikający wraz z wiekiem, szczególnie szybko w wypadku cery suchej) oraz masło shea, posiadające nie tylko działanie nawilżające, ale także ochronne. Nie warto obawiać się także w składzie kosmetyku gliceryny (tworzącej na skórze warstwę ochronną), czy kojącego panthenolu, który nie tylko zwiększa poziom nawodnienia skóry, ale także niweluje stany zapalne, na które sucha skóra jest bardziej narażona.

3. Cera tłusta 

Do cery tłustej warto wybierać kremy o lekkiej konsystencji, pozbawiony substancji komedogennych, takich jak woski czy oleje. Sprawdzą się preparaty bogate w glinki, zwłaszcza glinkę zieloną, działającą matująco i antyseptycznie. Należy unikać produktów na bazie alkoholu. W kremach do tego typu cery szukać z kolei należy: kwasu salicylowego (działa bakteriobujczo i przeciwzapalnie), kwasu glikolowego (działa podobnie jak poprzednik) czy alg (właściwości antybakteryjne) oraz zielonej herbaty (oczyszcza, regeneruje, działa ściągająco).

4. Cera mieszana

Do tego typu skóry krem można dobrać na dwa sposoby, z jednej strony wybierając dwa kosmetyki, każdy do dwóch opisanych partii skóry – suchej i tłustej – dobrane według wskazówek dla cery suchej i cery tłustej lub zakupić jeden kosmetyk, dedykowany dla tego rodzaju cery. Tego typu kosmetyki powinny zarazem absorbować serum i nawilżać. Działać tak będą preparaty bogate zarazem w składniki absorbujące łój glinki lub ekstrakty z ziół, takich jak nagietek czy cyprys, jak i nawilżające: wspomniane już glicerynę i kwas hialuronowy.

Różnorodnością w pielęgnacji nie warto się przerażać. Obecnie na rynku kosmetycznym znajduje się cała paleta kremów do każdego z typów skóry, zarówno preparatów, które już są konkretnemu typowi cery dedykowane, jak i tych, których przeznaczenie określić można dopiero czytając skład. A warto zabrać się do takiej lektury – dla pięknego wyglądu nas samych!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (31 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany