Kredyt na budowę domu na działce rolnej – oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Budowa własnego domu na wsi to marzenie wielu osób. Oczywiście spora część działek, które można kupić czy odziedziczyć, ma status działek rolnych. Co w takiej sytuacji z kredytem na budowę domu? Sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, ale nie oznacza to, że projektu nie uda Ci się doprowadzić do końca.

Spis treści:

Kredyt hipoteczny na budowę domu a działka rolna: skąd problem?

Banki udzielające kredytów mieszkaniowych wprowadzają różnego typu regulacje mające na celu zabezpieczenie transakcji i uniknięcie zbędnego ryzyka. Dotyczy to w sposób szczególny kredytów na budowę domu. Rzecz jasna również w ich przypadku podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości. Kluczową rolę odgrywa przy tym działka, na której powstanie dom. O ile w przypadku standardowych działek budowlanych proces przebiega sprawnie, problemy pojawiają się przy kredytach na budowę domu na działce rolnej.

Sporo zamieszania w tym zakresie wprowadziła nowelizacja Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która istotnie ograniczyła możliwość sprzedaży działek rolnych o powierzchni większej niż 0,3 ha lub 1 ha. Powyżej tej wartości dysponowanie działką jest możliwa jedynie za zgodą KOWR. W związku z tym pojawiają się też problemy z wprowadzeniem zabezpieczenia hipotecznego.

Oczywiście budowa na działce rolnej może wiązać się również z innymi problemami związanymi np. z przeznaczeniem gruntu czy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, więc nawet w przypadku mniejszych działek, których nie dotyczy wspomniana Ustawa, cały proces może być bardziej skomplikowany.

Kredyt na budowę domu na działce rolnej wymaga eksperta!

Różne banki w różny sposób podchodzą do finansowania budów na działkach rolnych. Jeżeli zastanawiasz się nad kredytem na budowę domu, przeczytaj więcej na ten temat w serwisie Blog Kredytowy.

Pomoże Ci zrozumieć najważniejsze mechanizmy decydujące o tym produkcie. A jeśli chcesz budować się na działce rolnej, przede wszystkim znajdź doświadczonego doradcę kredytowego. W takim przypadku kluczem jest znalezienie banku, który najprzychylniej przygląda się tej kwestii.

Część instytucji wyrazi zgodę jedynie na sfinansowanie budowy na działkach do 0,3 ha. Całkiem długa lista instytucji nie będzie jednak widziała problemu w kredycie na budowę domu na działce o maksymalnej powierzchni 1 ha. Pamiętaj, że w każdym przypadku konieczne będzie dostarczenie instytucji wszystkich wymaganych dokumentów dotyczących działki i udowadniających, że budowa na niej będzie legalna i możliwa do realizacji. W tym również pomoże Ci doradca.

Jaki kredyt na budowę domu wybrać? Znajdź najlepszą ofertę!

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli formalności związane ze statusem działki już za Tobą, czekają na Ciebie standardowe warunki, jakie oferują banki udzielające kredytów hipotecznych. W wyszukiwaniu najlepszych ofert znów pomocny okaże się doradca kredytowy. Sam kredyt na budowę domu jest przy tym stosunkowo skomplikowany i wymaga dobrego przygotowania. Nie zapomnij o sumiennie opracowanym planie i harmonogramie prac budowlanych, które będą decydować o terminach wypłaty kolejnych transz kredytu.

Czy kredyt na budowę się opłaca?

Kredyt na budowę domu dla wielu osób staje się przepustką do wymarzonych czterech kątów. Jeżeli już dysponujesz działką, może okazać się jeszcze korzystniejszy! Fachowe doradztwo pomoże Ci natomiast uniknąć najczęściej popełnianych błędów i dobrać warunki finansowania w taki sposób, aby jak najwięcej zaoszczędzić.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 głosów, średnia: 4,36 z 5)
loading... zapisuję głos...