Kredyt gotówkowy czy odnawialny?

Gdy pilnie potrzebujemy gotówki na dowolny cel, np. na leczenie, remont czy naprawę samochodu, a nie dysponujemy odpowiednimi środkami, z pomocą przychodzą nam instytucje oferujące wsparcie finansowe. W takich sytuacjach możemy zdecydować się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub kredytu odnawialnego. Czym różnią się od siebie? Który z nich będzie lepszym rozwiązaniem w konkretnych sytuacjach?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, który można spożytkować na dowolny cel, może być on wypłacony w gotówce lub przekazany na konto bankowe. Ogromna dostępność różnych ofert kredytów gotówkowych oraz fakt, że jego uzyskanie zazwyczaj nie przysparza wielu trudności sprawiają, że jest on jednym z najczęściej zaciąganych kredytów konsumenckich. Banki do udzielania kredytów gotówkowych podchodzą indywidualnie, ale w ogólnym założeniu mogą z niego skorzystać zarówno osoby młode, jak i emeryci czy renciści, pracownicy posiadający umowę o pracę czy też przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Warto wiedzieć:

Aby otrzymać kredyt gotówkowy, trzeba posiadać zdolność kredytową. Co to oznacza? Przed udzieleniem wsparcia finansowego bank sprawdza możliwość spłaty pożyczki przez potencjalnego kredytobiorcę. Analizując tę kwestię, bierze pod uwagę uzyskiwane dochody, formę zatrudnienia, miesięczne zobowiązania, obecne zadłużenie oraz historię kredytową.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim maksymalna kwota, na ją może zostać udzielony kredyt gotówkowy to 255 550 zł. Aby znaleźć najkorzystniejszą dla nas opcję, warto przeanalizować oferty kilku banków i zwrócić uwagę na takie parametry jak: RRSO, prowizja, odsetki, całkowity koszt kredytu, wysokość poszczególnych rat. 

Kredy odnawialny

Kredyt (limit) odnawialny również jest rodzajem kredytu konsumenckiego, jednak jego zasady są inne niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Jest on skierowany do posiadaczy rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) lub osób, które zadeklarują chęć otwarcia konta osobistego w danym banku. Jeśli zostanie przyznany, dostępne saldo powiększa się o kwotę kredytu, dzięki niemu możemy więc korzystać z większej liczby środków niż te, które faktycznie zgromadziliśmy na rachunku. Wysokość limitu jest ustalana indywidualnie.

Cechą charakterystyczną kredytu odnawialnego jest elastyczność jego spłaty – każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności reguluje zobowiązanie (spłata odnawia więc limit). Możemy go przeznaczyć na dowolny cel, robiąc przelewy, płacąc kartą za zakupy czy wypłacając gotówkę z bankomatów. Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, tak i otrzymanie limitu odnawialnego wymaga posiadania zdolności kredytowej. 

Warto wiedzieć:

Odsetki przy kredycie odnawialnym są naliczane od faktycznie wykorzystanej kwoty do momentu jego spłaty, niektóre banki pobierają również prowizję z tytułu udzielenia limitu. Umowa zazwyczaj jest zawierana na okres 12 miesięcy z możliwością jej przedłużenia – w takim przypadku bank nie analizuje ponownie zdolności kredytowej.

Kredyt odnawialny czy gotówkowy? Na co się zdecydować?

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i kredyt odnawialny są udzielane bez konieczności wyjaśniania bankowi, na co chcemy go przeznaczyć. W obu przypadkach konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, a kwota kredytu jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta, w zależności od jego dochodów, wydatków, innych zobowiązań itd. 

Zdecydowaną zaletą limitu odnawialnego jest fakt, że ewentualne przedłużenie umowy odbywa się automatycznie, nie jest wymagane składanie kolejnego wniosku. Stanowi on dobre zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych wydatków, jego plusem jest też również naliczanie odsetek wyłącznie od kwoty wykorzystanego kredytu.

Kredy gotówkowy jest przydatny, gdy mamy jednorazowy większy wydatek. Nie musimy posiadać konta w banku, w którym ubiegamy się o jego udzielenie, a spłacamy go ratalnie, co może być przydatne przy planowaniu domowego budżetu. Odsetki są naliczane do każdej raty miesięcznej, od pełnej kwoty udzielanego wsparcia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (36 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...