Kreda w domu? Przyda ci się! Oto 5 nietypowych zastosowań tego szkolnego atrybutu

Kreda kojarzy ci się wyłącznie z przeszłością, z zapisywaniem matematycznych rozwiązań przy tablicy? Czas porzucić przykre wspomnienia i poznać jej inne zastosowania, które jako perfekcyjna gospodyni wykorzystasz w swoim domu. Przedstawiamy 5 zastosowań kredy, o których dotąd nie słyszałaś!

Yves Rocher

Okazuje się, że kreda jaką pamiętamy z czasów szkolnych ma swoje świetne zastosowania również w domu. Z jej pomocą możemy m.in. wywabiać plamy czy walczyć z wilgocią. Warto zatem mieć małe pudełeczko w kuchennej szafce, na tzw. wszelki wypadek. Zobacz do czego jeszcze przyda ci się kreda. Poniżej 5 ciekawych zastosowań, do przetestowania w każdym domu.

źródło: www.pixabay.com

Kreda w domu? Przyda ci się! Oto 5 nietypowych zastosowań tego szkolnego atrybutu

1) Do czyszczenia mosiądzu

źródło: www.pixabay.com

W twoim domu z pewnością nie brakuje mosiężnych elementów. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju klamki, zamki i wieszaki, które znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W ich wyczyszczeniu pomoże właśnie kreda, pod warunkiem, że zmieszasz ją z odrobiną denaturatu. 

2) Ratunek na tłuste plamy

źródło: www.pixabay.com

Kreda działa jak najlepszy odplamiacz na tłuszcz. Wystarczy, że przed włożeniem ubrań do pralki, plamę posmarujemy kredą. Maluj tak długo, aż powstanie grubsza warstwa. Jeżeli będziesz prała w rękach, skrusz kredę, posyp plamę i na około pół godziny postaw na niej coś ciężkiego. Potem należy sprać ją wodą z mydłem. W przypadku wełny pomocna okaże się szczotka.

3) Ochrona dla srebra i metalu

źródło: www.pixabay.com

Kreda chroni przed rdzą. Uchroni przed nią zarówno przedmioty srebrne, jak i metalowe. Wystarczy, że jedną laskę wsadzimy do pudełka lub szafki, w której przechowujemy wykonane z tych materiałów elementy.

4) Pomoże odkręcić śrubkę

źródło: www.pixabay.com

Jako zaradna pani domu nie musisz prosić faceta o pomoc przy każdej śrubce. A czasem trzeba przykręcić to i owo! Aby śrubokręt albo ręka (przy większych wkrętach) nam się nie ślizgała wystarczy, że nasmarujesz śrubkę lub wkręcany element. Pamiętaj, że kreda działa antypoślizgowo!

5) Do ogródka

źródło: www.pixabay.com

Jeżeli zaopatrzysz się już w pudełeczko kredy, możesz w pełni je wykorzystać. Oprócz wnętrz sprawdzi się ona również w ogrodzie. To najlepszy straszak na ślimaki i mrówki, które nierzadko plądrują nasze grządki. Aby się pozbyć niechcianych gości, wystarczy rozkruszyć kredę i posypać nią miejsca, które chcemy ochronić.

 

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  12 stycznia 2019 19:17

    Może dzieki Wam i temu artykułowi w komcu uda mi sie wywabic uciążliwa tłustą plamę z mojej ulubionej bialej bluzki.

    Odpowiedz
  2. xtina120  13 stycznia 2019 20:59

    Nawet nie wiedziałam, że kreda może mieć tyle zastosowań.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany