Kreatywność sposobem na życie
Z czym kojarzy Ci się człowiek kreatywny? Większość ludzi odpowiada, że z sukcesem, szczęściem, pogodą ducha i szalonymi pomysłami. Ludzie kreatywni odnoszą sukcesy i budzą wśród innych sympatię, bo obdarowują ich zapałem i motywacją. Żeby jednak wiedzieć, jak się kreatywnym stać, trzeba przyjrzeć się charakterystycznym cechom, jakie takowy człowiek posiada.
Kreatywność sposobem na życie. Co więc wyróżnia ludzi kreatywnych?
Dziecięca ciekawość i fascynacja otaczającym światem
Do rozbudzania motywacji do działania potrzebujemy przede wszystkim odwagi, by przeciwstawić się przeszkodom u trudom, a także bezgranicznej ciekawości, która będzie utrzymywać nas chęci do odkrywania nieznanego i poszerzania horyzontów. Aby móc się przełamać i przezwyciężyć obawy, trzeba chcieć odkrywać i pragnąć zmian. Pełni ciekawości byli sławni naukowcy, w tym Albert Einstein, Richard Feynman, czy Maria Skłodowska-Curie. Należy rutynie i nudzie powiedzieć „Nie!” i zacząć żyć tak, jakby się chciało, bez względu na konsekwencje.
Nieograniczona liczba rozwiązań
Ludzie kreatywni są jak szachiści, potrafią rozegrać partie życiowe na kilka sposobów, przewidują wiele ścieżek, jakimi może potoczyć się los, rozpatrują wiele przypadków i są otwarci na wiele rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że są lekkomyślni. Spośród mnogości wyborów racjonalnie dobierają drogi tak, by zapewniła im maksimum pozytywnych emocji przy minimum obciążeń negatywnymi odczuciami. Lubią niespodzianki i dają się zaskoczyć uśmiechom losu. W dodatku myślą bardzo szeroko.
Otwartość wobec odmiennych poglądów
Ludzie kreatywni nie ograniczają się wokół swoich przekonań. Nie walczą zaciekle o swoje racje, są bowiem tolerancyjni i chętnie oddają się przemyśleniom dotyczącym odmiennych światopoglądów. Nie zakładają, że mają rację, lubię konstruktywnie dyskutować. To, że zmieniają opinię, to nie znaczy, że są niestabilni. Potrafią po prostu przyznać się do błędnego myślenia. Nie negują także pomysłów innych. Pomysł rodzi pomysł- z takiego wychodzą założenia, zatem im więcej pomysłów, tym lepiej.
Tworzenie analogii i metafor
Osoba o dużych pokładach kreatywności potrafi myśleć analogicznie. Wykorzystuje wiedzę z jednej dziedziny do rozwiązywania problemu związanego z inną, ponieważ sprawnie operuje myśleniem abstrakcyjnym. Niczym poeta, który tworzy czasem niezrozumiałe metafory, odnoszące się do zwykłego, codziennego życia.
Elastyczność
Człowiek kreatywny nie trzyma się kurczowo planu. Wie, że zdarzenia są nieprzewidywalne. Potrafi zatem dostosować się do zmian. Jest elastyczny. Pomysłowość sprawia, że odnajduje się w każdej sytuacji.
Efektem „ubocznym” kreatywności jest zasób innych pozytywnych cech, takich jak: zaradność, spryt, optymizm, wiara w siebie i otwartość. „Tylko ci, którzy zdobędą się na absurd, będą w stanie dokonać niemożliwego”- mawiał Albert Einstein. Warto wziąć sobie słowa naukowca do serca.
Kreatywność można rozwijać w gronie ludzi lub samemu. Istnieją szkolenia myślenia kreatywnego. Przed uczestnikami stawiane są różnego typu zadania, od plastycznych, po literackie, matematyczno-logiczne. Można tu wymienić układanie z zapałek odpowiedniej liczby trójkątów, wymyślanie rymowanek zaczynających się od wskazanych liter, rozwiązywanie łamigłówek, gry wymagające abstrakcyjnego łączenia faktów.
Spróbuj napisać wiersz, w którym wyrazy będą zaczynały się od liter:
T… z… z… d… c…
G… a… r… t… p…
P… o… i… a… c…
W… f… j… j… k…
L… u… k… l… a…
Jeżeli to zadanie było dla Ciebie proste, przejdź do następnego. Wymyśl powiązania między parami słów: kobieta- taczka, ciasto- kolczyk, ekran- sowa, sok- pocztówka, układając z nimi sensowne zdania. Dodatkowo ułóż 4 trójkąty równoboczne z tylko 6 zapałek i postaraj się odpowiedzieć, co by było, gdyby psy i koty były wielkości dinozaurów, a ludzie potrafili czytać sobie w myślach?
Kreatywność, która przekłada się na sukces, wiąże się ze stwarzaniem nowych, niepowtarzalnych rzeczy trafiających w upodobania ludzi. Jeżeli nie mamy pewności, czy dany pomysł spotka się z aprobatą społeczeństwa, istnieją dwie podstawowe wytyczne, które się sprawdzają. Idea musi być niepowtarzalna, poza ludzką świadomością. Po drugie, musi towarzyszyć jej zaangażowanie autora, które oznacza sporą pracę, działania, realizację założeń prowadzących do osiągnięcia celu.
Bez względu na konsekwencje warto być kreatywnym w życiu codziennym. Nawet jeśli nie zamienimy jej w wielki czyn, możemy ją wykorzystać w zdobywaniu sympatii ludzi i rozwiązywaniu problemów życia codziennego. Niektórzy mówią w chwili zaistnienia problemu, że prędzej staną na rzęsach, niż sprowadzą trudną sytuację do rozwiązania. Ty, dzięki kreatywności, wyjdziesz z każdej opresji bez stawania na głowie.
Autorka tekstu: nasza czytelniczka Hidari11
Od redakcji:
Drogie czytelniczki! Zachęcamy Was do pisania artykułów na naszym portalu! Hidari11 otrzymuje od nas oczywiście dodatkowe punkty.