Kreatywna kampania Ikei – meble jak… czekolada!

Znane firmy prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych kampanii reklamowych, które zaskoczą klientów i zachęcą ich do dokładniejszego zagłębienia się w ofertę sklepów. Tym razem na wysokości zadania stanęła Ikea. Marka sworzyła zabawną i bardzo nietypową serię grafik reklamowych, bazującą na skojarzeniach z czekoladą, którą przypominać mają owinięte w sreberko meble i akcesoria z nowej kolekcji. Co chciała w ten sposób przekazać odbiorcom?

Najnowsza kreatywna kampania Ikei pokazuje meble i akcesoria z nowej kolekcji jako tabliczki gorzkiej czekolady, gotowej do schrupania. Owinięte sreberkiem, ukazane z perspektywy sufitu stoły, szafki czy poduszki w odcieniu przywodzącym na myśl kakaowe słodkości zostały zestawione ze zdjęciami czekolady Choklad Mörk, którą Ikea również posiada w swojej ofercie. Co mieli na myśli marketingowcy popularnego koncernu meblowego?

kreatywna kampania

źródło zdjęcia: www.pinterest.com; odnośnik do konkretnego profilu jest osadzony w tekście

Kreatywna kampania Ikei – meble jak… czekolada!

Najprostszym wytłumaczeniem tego pomysłu jest oczywiście fakt, że Ikea posiada w swojej ofercie nie tylko meble i akcesoria do domu, ale także produkty spożywcze, m. in. czekoladę, która pojawia się na zdjęciach z kampanii. Jest zatem zrozumiałe, że pragnie w ten sposób przypomnieć klientom o poszerzeniu swojego profilu i sprawić, że zacznie być kojarzona z bardziej różnorodnymi towarami.

Kreatywna kampania może się jednak – naszym zdaniem – opierać także na psychologicznym chwycie. Większość z nas utożsamia czekoladę z przyjemnością, małym szczęściem, domowym ciepłem i chwilą relaksu. Te niewymuszone, pozytywne skojarzenia pod wpływem dokonanego na zdjęciach porównania mogłyby być naturalnie przenoszone także na inne produkty oferowane w Ikei – m.in. meble i poduszki. Opakowane w sreberka stoliki i szafki zdają się wołać „zabierz nas do domu” w taki sam sposób, w jaki w delikatesach kusi nas czekolada na półce. Można się tylko domyślać, jaki mechanizm zadziała w głowach „czekoladożerców”, którzy zobaczą tak skomponowaną reklamę.

Co więcej, każda fotografia została opatrzona błyskotliwym komentarzem. Tekst zestawiony z komodą MALM brzmi na przykład: „Niektóre czekoladki są do jedzenia. Niektóre służą do przechowywania Twoich rzeczy. Mamy obie”, a napis umieszczony przy poduszce VIGDIS głosi: Niektóre czekoladki są do jedzenia. Niektóre służą do siedzenia. Mamy obie”.

 

Zobaczcie zdjęcia „czekoladowych” mebli Ikea:

 

Jak Wam się podoba ta kreatywna kampania? Czy przemawiają do Was meble występujące w roli słodkich smakołyków? I czy w ogóle trafiają do Was takie pomysły?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aromer0209  29 sierpnia 2018 10:05

  Pomysłowe

  Odpowiedz
 2. martucha180  29 sierpnia 2018 12:30

  I ma się ochotę na czekoladę.

  Odpowiedz
 3. Ilona  29 sierpnia 2018 15:41

  Super, aż chciałoby się schrupać. 🙂

  Odpowiedz
 4. Jaworka  30 sierpnia 2018 08:43

  Dla mnie zbyt ciemne nie skusiła bym sie na nie

  Odpowiedz
 5. as_sa  30 sierpnia 2018 20:16

  Według mnie fantastyczna i bardzo kreatywna kampania. Uwielbiam czekoladę i pomysł by wykorzystać ją w kampanii sklepu takiego jak IKEA i w taki sposób w jaki zostało to zrobione jest super

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany