Kraków – analiza cen nieruchomości

Kraków to miasto, które zachwyca chyba każdego. Jest to jedno z najchętniej zamieszkiwanych miejsc w Polsce, co oczywiście przekłada się na ceny nieruchomości. Ile kosztują mieszkania w różnych dzielnicach miasta i co oprócz lokalizacji wpływa na to, ile trzeba za nie zapłacić?
Kraków - analiza cen nieruchomości

Ile trzeba zapłacić tu za mieszkanie?

Nie da się ukryć, że ceny mieszkań w Krakowie są bardzo wysokie. Niemniej jednak, na zakup nieruchomości decyduje się tu wielu inwestorów, chcących je później wynająć. Ofertami od deweloperów interesuje się także wiele osób, które chciałyby tu zamieszkać i chcą mieć swoje własne mieszkanie, nawet jeśli zakup miałby być finansowany z kredytu.

Ceny mieszkań w Krakowie z rynku pierwotnego zaczynają się od około 5 tys. złotych za metr kwadratowy. W przypadku najdroższych inwestycji, koszt jednego metra kwadratowego to sporo ponad 15 tys. złotych. Trzeba przyznać, że kwota ta robi wrażenie. W przypadku tak drogich mieszkań, za nieruchomość o powierzchni około 30 m2 trzeba zapłacić ponad 500 tys. złotych. Z kolei ceny za lokale o powierzchni powyżej 40 m2, sięgają nawet 750 tys. złotych. Dobrą wiadomością jest to, że najtańsze mieszkanie z rynku pierwotnego można kupić tu już za niewiele ponad 180 tys. złotych. Rozczarować może jednak fakt, że tego typu nieruchomości nie mają nawet 20 m2.

Gdzie powstają najdroższe inwestycje?

Nie ulega wątpliwości, że tutejszy rynek nieruchomości wyróżnia się bardzo wysokimi cenami. Jak pokazują dane, to jednak nie zniechęca do inwestycji. Popyt na nowe mieszkania i domy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł aż o 10%. To z kolei przekłada się na rosnącą aktywność deweloperów i ciągły wzrost cen.

Najwyższe ceny mieszkań w Krakowie można zauważyć w dzielnicach Stare Miasto, Zwierzyniec, Grzegórzki oraz Prądnik Czerwony. Najdroższe nieruchomości dostępne są w sprzedaży w centrum, co z racji na świetną lokalizację nie dziwi chyba nikogo. W Grzegórzkach i Prądniku Czerwonym, czyli dwóch dzielnicach, które mieszczą się najbliżej Starego Miasta, za najtańsze mieszkanie trzeba zapłacić ponad 300 tys. złotych. Ceny najdroższych inwestycji sięgają tu z kolei ponad 700 tys. złotych. Co ciekawe, w Krakowie na sprzedaż są też dostępne mieszkania, których cena przekracza 2 miliony złotych. Tyle trzeba zapłacić chociażby za apartament na Czyżynach.

Co wpływa na cenę oprócz lokalizacji?

Jak można zauważyć przeglądając oferty nieruchomości dostępnych na sprzedaż w Krakowie, ich ceny w dużej mierze zależą od samej lokalizacji, ale nie tylko. Na to, ile trzeba zapłacić za mieszkanie, wpływa również sam metraż oraz standard wykończenia. W przeliczeniu na metr kwadratowy, najwięcej trzeba zapłacić za kawalerki. Z kolei jeśli chodzi o finalną cenę, ta jest najwyższa w przypadku dużych apartamentów, czyli takich których metraż przekracza 100 m2.

Co do standardu wykończenia, najwięcej kosztują nowe mieszkania w standardzie deweloperskim, których budowa opiera się na materiałach najwyższej jakości, a także wyremontowane kamienice. Oprócz wnętrza lokali, nie bez znaczenia jest też wygląd zewnętrzny. Na cenę mieszkań wpływa chociażby to jak zostaje wykończony budynek, a także jak zaprojektowana została przestrzeń wokół.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...