Kozieradka na włosy: przepisy na domowe kosmetyki

Kozieradka często polecana jest na problem wypadających włosów lub jako sposób na odżywienie pasm. Jak działa?

Kozieradka na włosy? Jak najbardziej! Ta niepozorna roślinka czyni cuda! Wzmacnia pasma, powstrzymuje ich wypadanie, sprawia, że włosy szybciej rosną, stają się bardziej gęste… Jeśli chcesz dowiedzieć się jak działa i jak przygotować z niej skuteczny domowy kosmetyk – zapraszamy do lektury! Niezależnie od tego czy nosisz fryzurę damską długą czy krótką – te rady są dla Ciebie!

kozieradka na włosy

kolaż własny redakcji, zdjęcia: pixabay.com

Czym jest kozieradka?

Kozieradka pospolita nazywana jest inaczej koniczyną grecką lub bożą trawką. Roślina, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, znalazła zastosowanie w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Od wieków wykorzystywana jest w medycynie azjatyckiej. Roślina bogata jest w białka roślinne i błonnik. Zawiera witaminy A, B, C. Ma też sporo minerałów, w tym fosforu, magnezu i żelaza. Koniczyna grecka jest tania oraz łatwo dostępna.

W medycynie tradycyjnej stosuje się ją pomocniczo w dolegliwościach układu pokarmowego, sercowego, krwionośnego i oddechowego. Roślinę poleca się przy problemach z cholesterolem, wysokim poziomem cukru we krwi, czy łagodząco przy stanach zapalnych skóry. W kosmetyce polecana jest osobom ze skórą trądzikową i tłustą oraz mającym problemy ze słabą kondycją włosów. Kozieradka na włosy i maseczki, wcierki powstałe na jej bazie znane są od pokoleń jako skuteczny domowy specyfik. 

W kuchni wykorzystuje się koniczynę grecką jako aromatyczną przyprawę. Można ją dodawać do zup, sosów, sałatek, mięs, ryb, makaronu, zapiekanek. Przyprawę łączy się zarówno z ostrymi, wytrawnymi, jak i słodkimi potrawami.

Jakie właściwości ma koniczyna grecka?

Roślina pozytywnie wpływa na układ pokarmowy człowieka. Łagodzi wrzody żołądka i hemoroidy, poprawia trawienie, zapobiega zaparciom, zapobiega chorobom pasożytniczym. Nasiona kozieradki obniżają poziom „złego” cholesterolu, redukują poziom cukru we krwi, działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie. Wyciąg z rośliny ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Roślina wpływa na poprawę pamięci i pracy mózgu. Redukuje także ilość tkanki tłuszczowej. Gorące okłady z nasion kozieradki można stosować w leczeniu niewielkich urazów i stanów zapalnych skóry, np. ropni, owrzodzeń. Roślina działa łagodząco, redukuje obrzęki.

W kosmetyce można ją stosować jako środek do pielęgnacji skóry problematycznej, tłustej i trądzikowej. Największą jednak sławę zdobyła dzięki dobroczynnemu działaniu na kondycję włosów.

Jak działa kozieradka na włosy?

Kozieradka dogłębnie wzmacnia, regeneruje pasma i zapobiega ich wypadaniu, dzięki wysokiej zawartości witamin oraz działaniu pobudzającemu syntezę białek. Stymuluje wzrost nowych włosów. Przyspiesza budowę zdrowych komórek, wzmacnia i odżywia cebulki. Unosi pasma u nasady, dzięki czemu wyglądają na gęstsze. Łagodzi podrażnienia głowy i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Zwiększa sprężystość pasm, zapobiega siwieniu. Redukuje świąd oraz łuszczenie się skóry głowy. Polecana jest osobom, które mają matowe, zniszczone pasma, z tendencją do nadmiernego wypadania, łamania się i łupieżu.

Kozieradka do picia

Napary z kozieradki pobudzają przede wszystkim rozwój tkanki mięśniowej a u kobiet mogą przyspieszyć laktację. Uwaga! Picie zbyt dużej ilości kozieradki może prowadzić do specyficznego „koziego” zapachu potu. Jeśli chcesz pić kozieradkę – wystarczy kupić zioła wybranego producenta i po prostu zalać na ok. 20 min. ziarenka. Po opadnięciu ziaren na dno szklanki – wypij napar.

Domowe kosmetyki na włosy z kozieradką

Kozieradka na włosy: przedstawiamy 3 proste kosmetyki z tą niezwykłą roślinką! Sprawdzą się w pielęgnacji włosów słabych, wypadających i zniszczonych. 

Kozieradka na porost włosów – Płukanka wzmacniająca

Zaparz nasiona lub sproszkowaną kozieradkę. Odcedź zawartość. Przestudzonym wywarem należy spłukiwać włosy do 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej po umyciu włosów. Zabieg sprawi, że pasma będą mocniejsze, a skóra głowy wolniej będzie się przetłuszczać.

Pasta na przetłuszczającą się skórę głowy

Przygotuj pastę z nasion kozieradki (wcześniej je utrzyj) i 2 łyżek octu jabłkowego. Wymieszaj pastę i nałóż na skórę głowy. Po 30 minutach spłucz, umyj włosy delikatnym szamponem. Zabieg tonizuje skórę głowy i wzmacnia włosy.

Wcierka z kozieradki zapobiegająca wypadaniu 

3 łyżki zmielonych nasion zalej 150 ml wody. Zagotuj i odstaw na 30 minut do przestygnięcia. Specyfik wetrzyj we włosy, a następnie owiń je folią spożywczą na 3 godziny. Później umyj włosy. Zabieg wykonuj raz w tygodniu. Wcierka wzmocni pasma i sprawi, że będą mniej wypadać.

Kozieradka na porost włosów – Maseczka odżywczo-nawilżająca

Łyżkę nasion utrzyj w moździerzu, dodaj do nich odrobinę mleka kokosowego. Maskę wcieraj w skórę głowy. Po 30 minutach spłucz i umyj włosy delikatnym szamponem. Zabieg wzmocni pasma, odżywi je, nawilży.

Pasta na siwe włosy

Przygotuj maseczkę z nasion kozieradki (wcześniej je utrzyj) i liści curry. Wymieszaj miksturę i nałóż na skórę głowy. Po 30 minutach spłucz, umyj włosy delikatnym szamponem. Zabieg zapobiega przedwczesnemu starzeniu się pasm.

Maseczka na suche włosy i swędzącą skórę głowy

Przygotuj maseczkę z nasion kozieradki (wcześniej je utrzyj) i żółtka jaja kurzego. Wymieszaj miksturę i nałóż na skórę głowy. Po 30 minutach spłucz, umyj włosy delikatnym szamponem. Zabieg złagodzi swędzenie głowy, nawilży włosy od nasady.

Pasta zapobiegająca matowieniu włosów

Przygotuj 25 g namoczonych nasion kozieradki, 25 g twarogu, sok z cytryny, miód i wodę. Zmiksuj składniki na gładką pastę. Mieszankę zastosuj na włosy oraz skórę głowy. Pastę nałóż na włosy na około godzinę, umyj włosy delikatnym szamponem. Zabieg nadaje pasmom połysk, redukuje ich wypadanie, wzmacnia je.

O innych sposobach – także domowych przeczytasz w naszych artykułach:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (269 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...