Koszula męska na prezent? Sprawdź jak wybrać prawidłowy rozmiar dla Twojego mężczyzny

Odpowiednio dobrana modna koszula męska to świetny prezent na prawie każdą okazję. Żeby trafnie wybrać jej rozmiar, powinnaś przede wszystkim znać dokładny wzrost Twojego mężczyzny i obwód jego szyi. Poniżej radzimy, jak wybrać pasującą koszulę – także wtedy, gdy nie chcesz mierzyć swojego partnera.

Grafika: lancerto.com

Koszula męska na prezent? Sprawdź jak wybrać prawidłowy rozmiar dla Twojego mężczyzny

Sposoby podawania rozmiaru

Rozmiary koszul męskich podawane są najczęściej na dwa sposoby. Pierwszy to format typu 40/176-182, odnoszący się do dwóch wymiarów, które trzeba znać wybierając koszulę. Pierwsza liczba oznacza obwód szyi (rozmiar kołnierzyka), a druga przedział wzrostu. Marki z nieco wyższej półki używają zazwyczaj właśnie powyższego formatu. Drugi sposób to standardowa europejska rozmiarówka (S/M/L/XL). W tym wypadku poproś obsługę sklepu o najważniejsze wymiary koszuli lub odczytaj je z tabeli podawanej przez producenta. Oprócz rozmiaru kołnierzyka są to długość koszuli i długość rękawa oraz obwód w klatce piersiowej i w talii. Żeby wybrać prawidłowy rozmiar koszuli męskiej, niekoniecznie musisz mierzyć swojego mężczyznę. Poniżej wskazujemy jak to zrobić, ale jeśli chcesz, żeby niczego się nie domyślił. Możesz także zmierzyć którąś z jego nowszych koszul. Pod warunkiem, że naprawdę dobrze w niej wygląda!

 

Kołnierzyk to podstawa eleganckiej koszuli męskiej

Jedną z najważniejszych cech trafnie wybranej koszuli jest właściwie dobrany kołnierzyk. Liczy się zarówno jego rozmiar, jak i rodzaj. Żeby poznać rozmiar kołnierzyka, zmierz obwód szyi mężczyzny pod tak zwanym jabłkiem Adama. Jak to zrobić? Wystarczy, że włożysz pomiędzy centymetr a szyję palec. Jeśli kołnierzyk ma być luźniejszy i do mniej formalnych stylizacji umieść tam dwa palce: środkowy i wskazujący. Możesz także zmierzyć rozmiar kołnierzyka na jakiejś jego ulubionej, dobrze leżącej na nim koszuli. Będzie to odległość od środka guzika do środka odpowiadającej mu dziurki po drugiej stronie kołnierzyka. Właściwy rodzaj kołnierzyka w modnej koszuli męskiej zależy przede wszystkim od okazji i charakteru stylizacji, ale także od kształtu twarzy. Najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy jest kołnierzyk typu kent. Z kolei kołnierz włoski będzie idealny w męskiej koszuli wizytowej, bo dobrze eksponuje krawat dzięki swym szeroko rozstawionym końcom. Kołnierzyk półwłoski jest opcją pośrednią, z kolei typ buttondown ma końce bliżej siebie i jest mniej oficjalny. Sprawdzi się zatem w codziennych koszulach. Wreszcie, im szczuplejsza twarz i węższa szyja, tym rozstaw końców kołnierzyka powinien być szerszy. I odwrotnie –  im bardziej pucołowata twarz i grubsza szyja, tym węższy kołnierzyk. Jeśli więc Twój mężczyzna jest bliższy pierwszego typu urody, będzie lepiej wyglądać w koszulach z kołnierzykiem włoskim. Jeśli natomiast bardziej wpasowuję się w typ drugi – powinien nosić koszule z kołnierzykiem typu kent.

 

Modna koszula męska o odpowiedniej długości

Koszula musi mieć również dobrą długość. Najważniejsze, żebyś dokładnie znała wzrost mężczyzny, ewentualnie długość koszuli, w której dobrze wygląda. A mierzy się ją z tyłu, od wszycia kołnierza do dołu koszuli. Warto też upewnić się, czy rękaw ma odpowiednią długość. Rękaw eleganckiej koszuli męskiej powinien sięgać za nadgarstek i wystawać spod marynarki na ok. 1, maksymalnie 1,5 cm. Żeby dobrze dobrać jego długość, powinnaś zmierzyć odległość od ramienia do nadgarstka mężczyzny. Podczas mierzenia łokieć powinien być lekko zgięty, a prowadzony centymetr musi dotykać łokcia. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, czy koszula będzie dobrze leżeć, możesz także zmierzyć obwód mężczyzny w klatce piersiowej i w talii. W ogromnej większości przypadków wystarczy jednak upewnić się, że koszula jest dostosowane do wzrostu, ma rękaw odpowiedniej długości i odpowiedni kołnierzyk, a następnie wybrać właściwy krój.

 

Kroje koszul męskich

Krój regular, to jak sama nazwa wskazuje, normalny, klasyczny krój bez wcięcia w talii. Ten najbardziej uniwersalny typ koszuli będzie dobrze wyglądać prawie na każdym mężczyźnie. Wyjątkiem są panowie bardzo szczupli i z wyraźnie większą wagą. W tym pierwszym przypadku krój może być za luźny i mężczyzna będzie wyglądał trochę tak, jakby założył na siebie worek. W tym drugim istnieje niebezpieczeństwo, że koszula będzie zbyt opięta, co podkreśli niedoskonałości sylwetki. Koszule slimfit lub po prostu slim są taliowane w taki sposób, żeby podkreślały smukłą sylwetkę. Dopasowane koszule świetnie wyeksponują męską budowę ciała, ale nie są dobrym wyborem dla panów o okrąglejszej sylwetce. Nie sprawdzą się też w przypadku tych z nieco wystającym przodem lub bokami brzucha. Nie tylko wyglądają wówczas na przyciasne, ale też zauważalnie zmniejszą naturalność ruchów. Rzadziej występujące kroje eleganckich męskich koszul to extra slim i relaxed. Pierwszy jest jeszcze mocnej taliowany niż slim, drugi z kolei jest trochę szerszy niż regular i jest przeznaczony dla panów mających trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi.

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (70 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...